Migren tedavisinde akupunktur etkili mi?

Migren gündelik hayatı ve iş hayatını olumsuz etkiliyor. Dayanılmaz ataklar hem iş konsantrasyonunu etkiliyor hem de iş arkadaşlıklarını zedeliyor. Peki akupunktur tedavide etkili oluyor mu?

Migren tedavisinde akupunktur etkili mi?

Çok önemli iş toplantıları yöneticinin migren atakları nedeniyle yapılamıyor. Ceo lara toplantı terk ettiren, çalışanlara meslektaşlarına oranla kariyer ve maddi kazanç kaybı yaşatan migren ağrılarına akupunktur ile karşı koymak mümkün.

Akupunktur ile migren tedavisi hakkında bilgi veren Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Psikiyatri Uzmanlarından Dr. Selin Baran şunları söyledi;


Aslında baş ağrısı sanılan migren baş ağrısı değil; şiddetli, zonklayıcı, çoğu zaman tek taraflı, tekrarlayan baş ağrısı atakları ile seyreden kronik bir hastalıktır.

Ağrılar günün herhangi bir saatinde; bazen ayda 1 kez, bazen de haftada 2-3 kez gelebilir. Ağrılar 1-2 saate geçebileceği gibi bazen 24 saat ve daha uzun da sürebilir. Migren ağrılarına bulantı, kusma, baş dönmeleri, ışık ve sese karşı hassasiyet ve görme sorunları eşlik edebilir.

Araştırmalar beyindeki belirli maddelerin ya da olayların beyindeki kimyasal maddelerin dengesini bozmak suretiyle migreni tetiklediğini göstermektedir. Bu maddelerin en önemlilerinden biri serotonindir. Kan serotonin düzeyi migren esnasında dalgalanır. Kanda bulunan serotonin miktarı baş ağrısından önce çoğalır, baş ağrısı esnasında azalır.

Kadınlarda görülme oranı %90

Migren her yaşta başlayabilir, kişiye göre kısa ve uzun aralıklarla tekrarlayabilir. %90 oranında kadınlarda görülür. Kalıtımla geçebilen bir hastalıktır. Migreni tetikleyen faktörler arasında; stres, açlık, gürültü, öğün atlama, uyku düzeninde sapmalar, yorucu aktivite, ağır kokular, sigara dumanı, alkolü içecekler, hava değişimi (lodos vb.) ve menstrüasyon (adet) dönemi sayılabilir.

Ceo lara toplantı terk ettiren ataklar

Migren iş hayatını olumsuz etkiliyor. Dayanılmaz ataklar hem iş konsantrasyonunu etkiliyor hem de iş arkadaşlıklarını zedeliyor. Çok önemli iş toplantıları yöneticinin migren atakları nedeniyle ertelenebiliyor ya da yapılamıyor.


İş arkadaşlıklarını etkiliyor

Migren atakları sırasında kişi saldırgan, sinirli ve kırıcı olabiliyor. İş arkadaşı ya da üstü, migren ağrısını bahane ederek verilen işi hastanın yapmak istemediğini düşünebilir. Zamanla iş arkadaşlarının hastaya bakış açısı ve tutumu bu anlamda değişebilir.

Migren Ülke Ekonomisine de Kaybettiriyor

Araştırmalar migren atakları geçirenlerin aynı konumdaki meslektaşlarına oranla kariyer olarak gerisinde kaldığını gösteriyor. Yine araştırmalara göre migren atakları nedeniyle işe gelemeyen çalışanlar maddi kayıplar yaşıyor. Araştırmalar iş gücü kaybının ülke ekonomisine de kaybettirdiğini gösteriyor.

Akupunkturla ağrı eşiğinizi yükseltin

Migren tedavisi

Akupunktur, günümüzde baş ağrılarında ve migren tedavilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırma ve uygulamalarda akupunktur tedavisinin migren üzerinde %90 başarılı olduğu tespit edilmiştir.

Akupunktur özellikle beyinde salgılanan endorfin adı verilen morfin benzeri maddelerin salınımını sağlayarak akut ağrının önüne geçmekte, bunun ötesinde limbik sistemi regüle ederek oluşabilecek yeni atakların önüne geçebilmektedir. Ayrıca migren ataklarında etkili olan serotonin salınımını dengelemektedir. Akupunkturun tedaviye en büyük etkisi düşük olan ağrı eşiğini yükseltmesidir.

Dolayısıyla akupunktur migren ağrı krizini kesmenin yanı sıra ağrının gelmemesini sağlar veya ağrı gelme süresini uzatır.

20 Seansta direnç kazanabilirsiniz


Migren tedavisinde akupunktur haftada en az 2 seans yapılmalıdır. Eğer, hastanın migren krizlerinin sıklığı ve şiddeti oldukça fazlaysa, haftada 3-4 kez bile yapılabilir. Toplamda da en az 20 seanslık bir tedavi planlanmalıdır. Çok sık ve şiddetli atakları olan hastalarda 25-30 seans yapılabilir.

Migren ağrılarından kurtulmak için 7 öneri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.