Son dakika: Rus uçağı El Bab’ta yanlışlıkla askerlerimizi vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden son dakika açıklaması… TSK’dan yapılan açıklamada Rus savaş uçağının DEAŞ hedeflerine hava harekatında kazaen Türk askerinin bulunduğu bir binayı vurduğu bildirildi.

Son dakika: Rus uçağı El Bab'ta yanlışlıkla askerlerimizi vurdu

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle

Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08:40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır.

Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır.


RF yetkilileri, söz konusu olayın bir kaza olduğunu ifade ederek, üzüntülerini ve taziye dileklerini iletmişlerdir. Olayla ilgili inceleme ve çalışmalar iki tarafça sürdürülmektedir.

Ayrıca, aynı olayla ilgili olarak RF Cumhurbaşkanı Sayın Vladimir Putin, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a üzüntülerini belirterek başsağlığı dileğinde bulunmuşlardır.

Bizleri acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.

Putin Erdoğan’ı aradı

TSK’nın açıklamasından kısa süre önce; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Görüşmede Suriye konusunu ele alan iki lider, DEAŞ’a karşı askeri koordinasyonun artırılmasına karar verdi. Kremlin’den bu karara ilişkin açıklama gelirken, TSK da Rusya’ya ait bir savaş uçağının Suriye’de Türk askerlerinin bulunduğu bir binayı yanlışlıkla bombaladığı ve bu olayda üç Türk askerinin şehit olduğunu açıkladı.

Rus ajansları, gerçekleştirilen telefon görüşmesinde Erdoğan ve Putin’in, Suriye’de terör örgütü DEAŞ’a karşı askeri koordinasyonun artırılması konusunda mutabık kaldığını belirtti.

Reuters’ın haberine göre, Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin görüşmede ayrıca, El Bab’da şehit olan Türk askerleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başsağlığı diledi.


CIA Başkanı Pompeo kritik ziyaret için Ankara’da

Bugün CIA Başkanı Mike Pompeo Ankara’ya geldi. Kritik ziyarette gündemde Suriye ve terörle mücadele var. MİT Müsteşarı Fidan’la görüşen Pompeo’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesi bekleniyor.

Türkiye’ye bugün kritik bir ziyaret gerçekleştiren CIA Başkanı Mike Pompeo Ankara’ya geldi. Pompeo Ankara’da temaslarına başladı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la görüşen CIA Başkanı Mike Pompeo’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pompeo görüşmesi öncesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

CIA Başkanı Mike Pompeo’nun ziyaret kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmesinde alındı.

Bugün devlet günü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la buluşması saat 16.30 olarak görünüyordu.

Aynı saatte MİT Müsteşarı Fidan’ın CIA Başkanı Pompeo ile görüşmesi de söz konusu. Yani Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iki istihbarat başkanı bir araya gelebilir.


CIA Başkanı Mike Pompeo’nın temaslarında El Bab ve Rakka operasyonları masada olacak. Erdoğan-Trump görüşmesinde iki liderin, bu operasyonlarda ortak hareket etme kararı aldıkları belirtilmişti.

 Pentagon’dan kritik el Bab açıklaması

El Bab’da Suriye rejimi Türk askerine havadan saldırdı