Sevgililer Günü ilişkinizi bozmasın!

14 Şubat Sevgililer Günü, tüm dünyada alışverişin en canlı olduğu, gül satışlarının patlama yaptığı gün olarak bilinir. Çiftler günler öncesinden beklentiler içine girer. Peki ya sevgililer günü ilişkinizi bozabilir dersek?

Sevgililer Günü ilişkinizi bozmasın!

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi uzmanlarından Psikiyatrist Dr. Selin Baran sevgililer günü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Baran şöyle konuştu:

Kökeni Roma İmparatorluğu’nda Aziz Valentine adlı bir rahibin imparator 2. Cladius’un yasağına rağmen aşıkları gizlice evlendirmesine dayanır. 1800’lü yıllarda Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından sonra yaygın kutlanmaya başlanmıştır.


Peki 14 Şubat günümüzde nasıl oldu da sevgiliye aşkını ifade eden masum kartlar göndermekten küresel bir alışveriş çılgınlığına dönüştü? Her ne kadar klişe olsa da “kapitalizmin bize dayattığı, hediye almanın zorunluluk olduğu” gerçeğini kabul etmeliyiz.

Şubat ayının ilk günlerinden itibaren nereye baksak sevgililer günü reklamlarını görüyoruz. Özellikle sosyal medya kullanımının artmasıyla taraflardan gül ve çikolatadan çok daha fazlası beklenir oldu.

Sevgililer günü reklamları; tüketim çılgınlığını körüklemesinin ötesinde sevgi, aşk gibi insani duyguların hediyenin büyüklüğüyle ölçüleceğine vurgu yaptığı için toplumsal yozlaşmayı da beraberinde getiriyor,

Çalışmalar, çiftlerin sevgililer gününde ve sonrasında ayrılma oranının yüksek olduğunu göstermiştir. Peki, neden ilişkiyi kutlamak anlamına gelen bir gün, tam tersine ayrılmaya neden oluyor?

Beklentiler

Birçokları için, sevgililer günü, hediyeler, özel yemekler, romantik tatiller ve süprizler içeren bir dizi beklentiyle birlikte gelir. Ancak, bu yüksek beklentiler gerçekleşmediğinde hayal kırıklıkları da büyük oluyor.

Sevgililer gününe yeterince önem verilmemesi, ilişkiye ve sevgiliye karşı umursamazlık olarak algılanıyor.


Yüksek maddi ve romantik beklentiler ile başlayan ilişkilerde daha gerçekçi beklentiler ile başlayan ilişkilere oranla hayal kırıklığı ve çift uyumsuzluğu daha yüksek oranda görülüyor.

Karşılaştırmalar

Sevgililer Günü

Sevgililer Günü ile ilgili hediyeler, yemek, konser veya etkinlik planları sosyal medyada paylaşılıp konuşuldukça ilişkilerde karşılaştırmalar kaçınılmazdır.

İnsanlar sosyal medya hesaplarında kendi kutlamalarını yüceltip süsleyerek olduğundan daha mükemmel gösterme eğilimindedir. Arkadaşlarımızın ve sosyal medyada takip ettiğimiz ünlülerin “harikulade bir sevgililer günü” geçirdiğini görmek; ne kadar eğlenceli ve tatmin edici olsa bile, kendi kutlama şeklimiz hakkında memnuniyetsizliğe neden olur.

Abartma

Halihazırda sallantıda olan ilişkiler için Sevgililer Günü sorunların ortaya döküldüğü ve hatta mevcut durumu daha da kötüleştiren bir gün olabilir.

Sevgililer Günü beklentileri sadece mükemmel bir gecenin değil, aynı zamanda “mükemmel” bir ilişkinin de göstergesidir. Bu mükemmeliyetçi tutumlar var olan sorunların daha abartılı algılanmasına ve artan memnuniyetsizliğe yol açar. Veya kutlama baskısı, zaten bozuk olan ilişkiye dair olumsuz duyguları şiddetlendirebilir.

Sevgililer gününde büyük bir sorun daha var:

Sevgimizi, sadece tek bir özel gün abartılı şekilde kutlamak, geri kalan günlerde ilişkiyi geliştirecek olan şükran, minnettarlık gibi duyguları bastırmamıza sebep oluyor. Bazen de gösterişli akşam yemekleri ve hediyeler ilişkideki kronik sorunların üstünü örtmek için kullanılabilir.


En doğrusu ilişkimizi 14 Şubat’ta kutlamak yerine, yıl boyunca sevdiğimize ve ilişkimize gereken özeni göstermektir.

‘Sevgililer’ Günü için özel yemek tarifleri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.