Dünyanın en mutlu çocukları neden Hollanda’da?

Yapılan araştırmalara göre “Portakallar” dünyanın en mutlu çocuklarını yetiştiriyor! Peki, bu durumun altında hangi sebepler yatıyor olabilir? 

Dünyanın en mutlu çocukları neden Hollanda'da?

Hollanda’nın tarımsal alanda oldukça başarılı. Ancak görünen o ki, Hollanda sadece tarım ürünü değil, çocuk yetiştirmekte de hayli başarılı!

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Örgütü’ne (UNICEF) göre, dünyanın en mutlu çocukları Hollanda’da yaşıyor.


Öncelikle, uzmanların yaptıkları araştırmalara göre,

Hollandalılar aile yaşamına büyük önem veriyor.

Çocuklarla ailenin diğer üyeleri arasındaki iletişim çok önemli bir husus olarak ele alınıyor.

Bu, aile üyelerinin birlikte yemek yemesi, birbirleriyle konuşması, vakit geçirmesi anlamına geliyor. Çocukların okula gitmeden önce aileleriyle birlikte kahvaltı etme oranının en yüksek olduğu ülke Hollanda.

Bu durumda da, çocukların güne iyi ve mutlu başlamasına anahtarı konumunda. Hatta çocukların kahvaltıda çikolata yemeleri bile bu durumda sorun olarak görülmüyor.

Şüphesiz kahvaltıda çikolata yemek, sağlıklı beslenmeyle çelişiyor. Ancak Hollanda, çocuklarda obezitenin en az görüldüğü ülkelerden biri.

Bu durumda da büyük ölçüde, çocukların okula bisiklet ile gidip gelmesinin etkili olduğu düşünülüyor.

Hollanda’da bisiklet ulaşımının dünyada en çok geliştiği ülkelerden biri.

Bisiklet yollarının bulunması sebebiyle aileler, yolda “çocuğumun başına bir şey gelir” endişesi yaşamıyorlar.

Çocuklar yağmur çamur dinlemeden bisiklete biniyor; başlarında biri olmadan dışarıda oyun oynuyor.


Hollandalı çocuklar 6 yaşına kadar okuma ve matematik öğrenmiyorlar. Ödev yapmıyorlar. 10 yaşına kadar da sınava tabi tutulmuyorlar.

Okul “büyütülen” bir mesele değil.

eğitim

11 yaşına geldiklerinde ortaokullarını kendileri seçiyor. Okul “büyütülen” bir mesele değil. Rekabetçi olunmadığı için de çocuklar çok daha dost canlısı olarak yetişiyor; daha mutlu mesut bir çocukluk geçiriyorlar…

Okul hayatının uzun bir döneminde sınav ve okul baskısı olmaması sebebiyle Hollandalı çocuklar, okul kavramına olumlu bakıyor ve okulu seviyor. Okulu öğrencilikleri boyunca hayatın tadını çıkaracakları bir yer olarak görüyorlar.

Ebeveynler hem kendileri hem de çocuklarıyla ilgili olarak daha rahat, daha huzurlular. Kendilerini hata ve kusurlarıyla kabul ediyorlar.

Anne-baba olmanın tadını çıkarıyorlar.

Hollandalı anneler, diğer ülkelerden annelere göre çok daha az depresyona giriyor örneğin.

Devlet okullarının kalitesi yüksek ve özel okul sayısı yok denecek kadar az. Benzer bir durum üniversiteler için de geçerli.

“Elit”lerin çocuklarını gönderdiklerini pahalı, özel üniversiteler yok. Hatta sırf bu sebeple biraz “hırslı” Hollandalılar çocuklarını daha rekabetçi bir eğitim alması için Belçika’ya gönderiyorlar.

Hollandalı babalar da en az anneler kadar çocuğun büyütülmesi ve bakımı ile ilgileniyor. En basit haliyle, Hollanda’da bir babanın puset ittiğini veya kucağında bebek taşıdığını, en az anneleri gördüğünüz sıklıkta görmek olası.


Ders çıkışı çocuklarını almaya gelen çok sayıda babayı görmek mümkün. Hollanda yasaları, babaların çocuklarıyla ilgilenebilmesi için ücretsiz izin almalarına olanak sağlıyor.

Kimi zaman çocukları ile hayatın tadını çıkaran babalar arasında Hollanda Kralı’nı görmek dahi mümkün.
kaynak: onedio.com

Çocuk gelişiminde baba rolünün önemi nedir?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.