Etkileyici görünmek için yapabileceğiniz 13 öneri

İnsanlar etkilenmeye ilk bakıştan başlarlar. Yaptığınız hareketler, söylediğiniz sözler, sizin karşı tarafın düşüncelerindeki yerinizi belirler. Etkileyici bir hava yakalamak ve merak uyandırıp dikkat çekebilmek için birkaç öneri…

Etkileyici görünmek için yapabileceğiniz 13 öneri

Bu davranışlar genelde işe yarıyor ama işin özü hiçbir şeyde aşırıya kaçmamak. Tutarlı davranıp kendi karakterinizi ortaya koyarsanız, etkileyemeyeceğiniz kimse yok.

1. Kendinize güvenin. Siz kendinize güvenmezseniz kimse de size güvenmez.


2. Gülümseyin. Bu güveninizi dışarıya vuracak bir gülüşle herkesi etkileyebilirsiniz.

3. Dik durun. Sırtınızı öne eğip, bu duruşu aldığınız da yorgun, bitkin, isteksiz, keyifsiz, mutsuz görünüyorsunuz. Bu da insanları sizin hakkınızda yanlış düşüncelere kapılmasını sağlıyor. Her zaman dik durmak biraz zorlayabilir. Ama en azından deneyebilirsiniz.

4. Gerçekçi olun. Gerçekçi düşünceleriniz, insanların sizin fikirlerinize daha çok güvenmelerini sağlayacak.

5. Cömert olun. Yemeğini paylaşırken ya da bahşiş bırakırken ki tutumunuz, insanların düşünceleri şekillendirecektir.

6. Mutlaka göz teması kurun. Gözlerden ne yukarıya ne de aşağıya bakın. Göz teması kurmak hem kendinize olan güveninizi gösterir hem de karşı tarafa karşı saygınızı.


7. Tokalaşma tanışmanın ilk adımıdır. Basit bir olay olarak gözükse de aslında kişinin hem sizin hakkınızdaki hem de kendi hakkındaki düşünceleri ortaya koyar. Karşınızdaki kişiye saygınızı ve ilginizi göstermek için sağlam bir tokalaşma şart.

8. Sürekli konuşmayın. Tamam susup oturmayın ama hele ilk kez görüştüğünüz kişilerse sürekli konuşmak hiç de hoş olmayabilir.

9. Gündemden haberiniz olsun. Her şeyi tüm ayrıntılarıyla bilin demiyoruz ama en azından bir gazete okuyun, hayatta neler olup bitiyor bilin.

koku hafızası

10. Koku hafızası da en az kelime hafızası kadar kuvvetli. Sizle bütünleşmiş bir koku, ortama sizden önce gelir, insanları etkiler. Daha sonra bu kokuyu her fark ettiklerinde akıllarına ilk siz geleceksiniz.

11. Doğal olun. Kendini beğenmiş, kasıntı, ukala biri olmak yerine doğal olmayı deneyin. Çok daha etkileyici olacaksınız.

12. Biraz gizemli olun. Hakkınızdaki her şeyi öyle ilk dakikadan anlatmayın. Ama ketum da olmayın. Arasındaki dengeyi sağlamak lazım.


13. Kıyafet seçerken dikkat! O kıyafetleri bir araya getirmek için saatlerce uğraşmış olsanız da, sanki 5 dakika da giydim, ne giysem yakışıyor havasını yaratın. Kaynak: onedio.com

Hayatta kendinize yapmanız gereken 17 paha biçilmez iyilik


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.