Fenerbahçe sahili yürüyüş ve bisiklet yolları kapatıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kadıköy’ün göz bebeği Fenerbahçe sahilini panellerle kapattı. Kadıköylülerin yürüyüş ve bisiklet yolu olarak kullandığı alana İBB tarafından 7 tane tenis kortu yapılacak.

Kadıköy Belediyesi ve Kadıköylülerin görüşü sorulmadan hazırlanan projede bölgede bulunan 250 civarında ağacın kesilme riski var.

İBB Fenerbahçe Yoğurtcubaşı sokak paralelinde bulunan sahil hattına 7 tenis kortu ve tesis yapmak için harekete geçti. Etrafı sarılmaya başlanan alanda 250’den fazla ağaç bulunuyor. Kadıköylülerin bisiklet yolu, park olarak kullandığı alanla ilgili Kadıköy Belediyesi’ne herhangi bir görüş sorulmadı.

Fenerbahçe sahili yürüyüş ve bisiklet yolları kapatıldı ibb tenis kortu rant kadıköy

Fenerbahçe sahilinde yapılacak yaklaşık 12 bin metrekare olan projede 7 adet tenis kortu, idari birim ve kafeterya yer alıyor. Hazırlıklarına başlanan proje nedeniyle alan tel örgülerle çevriliyor. Proje nedeniyle sahil Kadıköylülerin kullanımına kapatılacak.


Fenerbahçe sahili yürüyüş ve bisiklet yolları kapatıldı ibb tenis kortu rant kadıköy

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu söz konusu projeden hiçbir şekilde haberdar edilmediklerini belirterek şöyle konuştu:

“Projeden Kadıköylülerin, meclis üyelerinin yani tek bir bireyin bile haberi yok. Bu tür projelerin halka açılıp, halkın görüşünün alınması gerekir. Burada böyle bir alana ihtiyaç var mı bunun konuşulması gerekirdi. Böyle bir alana ihtiyaç var mı? Bu ihtiyacı kim nasıl belirledi? Bir yandan kamu arazileri satılıyor. Bir yandan da var olan yeşil alanlara bu tür yapılar yapılıyor. Bu tür yapılara ihtiyaç varsa kamu arazilerini neden satıyorlar. Ne belediyenin ne de Kadıköylülerin görüşü alınmadan yapılmaya çalışılan bu projeye itiraz edeceğiz.”

Fenerbahçe sahili yürüyüş ve bisiklet yolları kapatıldı ibb tenis kortu rant kadıköy

Göztepe Ataşehir Ümraniye metro hattı çalışmaları kapsamında Göztepe 60.Yıl Parkı’na metro istasyonu yapılacak. Burada bulunan Göztepe Gülbahçe Spor Tesisi ise, Fenerbahçe sahiline taşınacak. İBB’nin Göztepe’de bulunan Gülbahçe Spor Tesisi ücretli hizmet veriyor.


Fenerbahçe sahili yürüyüş ve bisiklet yolları kapatıldı ibb tenis kortu rant kadıköy

Park kullanıma kapatılacak

Etrafı panellerle çevrelenmeye başlanan yaklaşık 250 ağaç bulunduğunu alanda, vatandaşların yoğun olarak kullandığı park alanı ile bisiklet yolu bulunuyor. Proje nedeniyle sahil Kadıköylülerin kullanımına kapatılacak.

Fenerbahçe sahili yürüyüş ve bisiklet yolları kapatıldı ibb tenis kortu rant kadıköy

Göztepe’deki kortlar Fenerbahçe’ye taşınacak

Fenerbahçe Yoğurtcubaşı sokak paralelinde bulunan yaklaşık 12 bin metrekarelik sahil hattına 7 adet tenis kortu, idari birim ve kafeterya yapılacak. Bu çalışmanın, Göztepe-Ataşehir-Ümraniye metro hattı kapsamında metro istasyonu yapılacak Göztepe 60.Yıl Parkı’nda bulunan Gülbahçe Spor Tesisleri’nde hizmet veren 7 adet tenis kortunun sahile taşınması nedeniyle yapılacağı iddia edildi.

Aynı bölgede 9 tane daha kort var

Kortların yapılacağı bölgede Büyük Kulüp’ün 4 adet, Fenerbahçe Orduevi’nin 3 adet, Kadıköy Belediyesi’ne ait Kalamış’ta bulunan 2 adet tenis kortu bulunuyor.

 

Maçka Parkı’nda da bilgilendirme yapılmamıştı

İBB, Maçka Parkı için açıklama yaptı


Maçka Parkı’nın da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından şantiye levhası gibi herhangi bir bilgilendirme yapılmadan panellerle kapatılması, tartışmalara neden olmuş, protestoların ardından çalışmanın Dolmabahçe-Levazım arasındaki karayolu tüneli nedeniyle yapıldığı açıklanmıştı.

Kadıköy Belediyesi ile Taşyapı arasında gerginlik büyüyor