Kadıköy Belediyesi ile Taşyapı arasında gerginlik büyüyor

Kadıköy’deki parklara, camilere, kültür merkezlerine haciz gönderen firma, Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kadıköy Belediyesi ile Taşyapı arasında gerginlik büyüyor

Nuhoğlu Cumhuriyet Savcılığı’na ifade verdi. Nuhoğlu, “Biz Kadıköylüleri temsil ediyoruz. Hukuka uygun bir şekilde vatandaşlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız” dedi.
Kadıköy’ün en önemli arazilerinden Meteoroloji arsasına yaptığı dört gökdelende ruhsata aykırı toplam dokuz bin metrekare inşaat yapan Taşyapı, Kadıköy Belediyesi’ne “inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle” durdurarak kendisini zarara uğrattığı gerekçesiyle tazminat davası açmıştı.

Taşyapı firması aynı zamanda Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’na kendisine “basın yoluyla hakaret” ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.


Aykurt Nuhoğlu, 15 Mart Çarşamba günü İstanbul Anadolu Adliyesi’ne giderek Cumhuriyet Savcılığına ifade verdi.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nu Kadıköylüler de yalnız bırakmadı. Anadolu Adliyesi önünde bir araya gelen Kadıköylüler, Kadıköy’deki kamu arazilerinin korunması gerektiğine dikkat çekti.

“Kimseye hakaret etmedik”

Aykurt Nuhoğlu

İfade verdikten sonra Adliye önünde açıklama yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Bize açılan bir hakaret davası. Biz bu davayı Bütün Kadıköylülere açılmış olarak kabul ediyoruz. Kadıköy Belediye Başkanı olarak tüm Kadıköylüleri temsil ediyorum. Biz hiç kimseye hiçbir şekilde hakaret etmedik. Bir dava söz konusu. Bu firma Kadıköylülere 130 milyon TL’lik tazminat davası açmıştı. Biz bunun haksız olduğunu düşünerek yüksek mahkemeye itiraz başvurusunda bulunmuştuk. Parklarımıza, camilerimize, sosyal tesislerimize haciz getirildi. Bütün bunları vatandaşlarımızla paylaşmak zorundayız. Vatandaşlarımızın bir kuruşunu haksız bir şekilde bile kimseye veremeyiz. Bu aldığımız yetkiye, vicdanımıza ters düşer. Kadıköylülere anlatmaya devam edeceğiz. Kamu üzerinde bir baskı oluşturulmaya çalışılıyor. Biz Kadıköylüleri temsil ediyoruz. Hukuka uygun bir şekilde vatandaşlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız” diye konuştu.

“Herkes hukuka uymalı”

“Firma ve sahibi ile ilgili kişisel bir problemimiz yok” diyen Nuhoğlu, “Hiçbir haberde firma ve sahibi hakkında tek kelime söylemedim. Firmanın açtığı dava ile üzerimizde baskı oluşturulmaya çalışılıyor. 9 bin metrekarenin üzerinde ruhsata aykırı imalatı var. Kadıköy Belediyesi bu firmaya 2 milyon liralık ceza kesmişti. Bu ceza mahkemeye gitti ve mahkeme firmanın itirazını reddetti. Bütün bunları yok sayamayız. Ruhsatlı projede belirtilen imalatları yapmakla yükümlüsünüz. ‘Ben istediğimi ve fazlasını yaparım’ diye bir mantık olmamalı. Bu ülkede herkes hukuka uyacak. Biz hukuka uyduğumuz için hiçbir çekincemiz yok” dedi.


“Açıklamaların hiçbirinde hakaret içeren söz yok”

Nuhoğlu Cumhuriyet savcısına verdiği ifadesinde “2015 yılında Taş Yapı İnşaat A.Ş Kadıköy Belediyesine de bir tazminat davası açtı. Maddi manevi tazminat konulu bu dava İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü ve maddi tazminat ile ilgili bölüm kabul edildi ve mahkeme toplam faizleri ile birlikte Kadıköy Belediyesi’ne 130 milyon TL ödenmesine hükmetti. Şu an bu dava ile ilgili olarak istinaf ve uyuşmazlık mahkeme süreçleri devam ediyor. Mahkemenin bu kararı ile ilgili firma tarafından haciz konusu yapıldı.

Ben bu süreçte Kadıköy Belediyesi sınırları dahilinde yaşayan insanları aydınlatmak için bu durumu anlatmaya karar verdim. Yapmış olduğum açıklamalarda ne inşaat firmasının nede sahibinin ismini kullanmadım. Sadece hukuki süreçle ilgili bilgilendirme ve açıklamalar yaptım. Kaldı ki yapmış olduğum açıklamaların hiçbirisinde hakaret içeren sözler bulunmuyor. Bu sebeple şikayetçinin hakaret ettiği iddialarını kabul etmiyorum” dedi.

Ne olmuştu?

Kadıköy’ün en önemli arazilerinden Meteoroloji arsasına yaptığı dört gökdelende ruhsata aykırı toplam dokuz bin metrekare inşaat yapan Taşyapı, Kadıköy Belediyesi’ne “inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle” durdurarak kendisini zarara uğrattığı gerekçesiyle tazminat davası açmıştı.

İstanbul Anadolu 6.Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada tartışmalı bilirkişi raporu ile Kadıköy Belediyesi’nin 101.859.043,16 TL maddi tazminat ödemesine karar verilmiş ardından haciz işlemleri başlatılmıştı.

Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından 24. İcra Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak Kadıköy Belediyesi’nin taşınmazları ve banka hesaplarına el konulmasını isteyen firmanın haciz konulmasını istediği yerler arasında camiler, parklar ve muhtarlık binaları vardı.


Kadıköy Belediyesi karara itiraz ederek bir üst mahkemeye başvurmuştu. Bu arada Taşyapı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı ruhsat, 9 bin metre karelik ruhsata aykırı bölüm olması nedeni ile iptal edilmişti.

Taşyapı’nın Kadıköy Göztepe’deki inşaat iskanına iptal


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.