İş Bankası Genel Müdürü: 19 yılda kazandığımızı 3 yılda kaybettik

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali: 19 yılda kazanabildiğimiz ‘yatırım yapılabilir ülke’ notunu son 3 yıl içinde kaybettik!

İş Bankası Genel Müdürü'nden çarpıcı açıklama adnan bali

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Türkiye’nin 19 yıl boyunca çalışarak kazandığı yatırım yapılabilir ülke notunu 3 yılda kaybettiğini, bu yüzden yeni bir hikâye yazılması gerektiğini söyledi.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre, Uludağ Zirvesi’nin ikinci gününde ‘Feragat’ başlığı ile düzenlenen toplantıya katılan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Türkiye’nin son 3 yılda yaşadığı seçim süreçleri, komşu ülkeler ile zora giren ilişkiler ve son olarak yaşanan darbe girişiminin ardından yatırım ve kredibilite anlamında büyük kayıplar yaşadığına dikkat çekti.


İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’den çarpıcı açıklamalar:

Bali, “Sonuç olarak 19 yılda kazanabildiğimiz yatırım yapılabilir ülke notunu son 3 yıl içinde kaybettik. Çatışma, uzlaşmasızlık ve mutabakatsızlık yerine gerçekçi bir anlayış ile uyumlu bir politika yaratmamız gerekiyor. Bunun yaratığı uyumdan hepimizin istifade ediyor olmamız gerekiyor. Önemli olan iddialarınız ile imkanlarınız arasında gerçekçi kabul edilebilir bir bağlantı olması” uyarısını yaptı.

İş dünyası, bankacılık sektörü ve hükümetin ekonomideki sıkıntıları düze çıkabilmesi için feragat etmesi gereken konuları aktaran Bali, son üç yıllık süreçte sermaye çıkışı ve doların doludizgin yükselişine neden olduğunu aktardı.

“Şimdi yeniden bir hikaye yaratmalıyız”

Konuşmasında “Zaten sermayesi kıt olan bir ülkede üç beş nesilde ancak bir araya getirilmiş değerleri bankacılığın acun kararlarına ya da diğer sektörlerin asimetrik gücüne kurban edecek değiliz” diye konuşan Bali, cari gündemlerin iş dünyasını sıkıştırmasına ve moral bozmasına izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.


Türkiye’nin tarihindeki en büyük doğrudan yabancı yatırımı kredi yapılabilir notu olmadığı bir dönemde aldığını hatırlatan Bali, şöyle devam etti:

“Ancak o dönemde Türkiye’nin bir hikâyesi vardı. Şimdi yeniden bir hikaye yaratmalıyız. Sıra dışı gündemlerimiz bir miktar ayıklanırsa sistemi rehabilite ederek gündemden ileriye gidebiliriz.”

“260 milyar dolar borç batağında olan özel sektör…”

Yıldırım Holding CEO’su Yüksel Yıldırım, Gezi olayları öncesinde Türkiye’ye girmek için sıraya giren yabancının artık Türkiye’ye gelmek istemediğini kaydetti. Türkiye’nin çok zor zamanlardan geçtiğini ve artık dışarıdaki yatırımcıya Türkiye’de neler yaşandığını anlatmakla vakit geçirdiklerini aktaran Yıldırım, “Feragat zamanında elimizden gelenin fazlasını yaptık biz, ama daha iyisi için hükümetimizin ve karar verici mercilerin bizleri anlayıp şu an 260 milyar dolar borç batağında olan özel sektör ve bankalara destek vermesi gerekir” dedi.

“Yatırım izni alamıyoruz”


Yıldırım, apolitik bir şirket olarak büyümeye çalıştıklarını ancak yatırım süreçlerinin bakanlıkta imzadan çıkamadığını kaydetti. Bazı şirketlerin şov yapmaya başladığını ancak pek çok şirketin yüzlerce istihdama sessiz sedasız imza attığını aktaran Yıldırım, Çanakkale’de devreye almak istedikleri 5 milyar dolarlık yatırımın bakanlık masasında beklediğini dile getirdi. Yıldırım, bu ülkeye yatırım yapmak için ağladığını ancak izinleri alamadığını aktardı.

2017’de ekonomik krizi iliklerinize kadar yaşayacaksınız!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.