Yürüyüş sağlıklı bir yaşam sürmek için neden önemli?

Sağlıklı yaşamanın en önemli kazanımlardan biri de ‘sağlıklı yaşlanmak’. Hiç şüphesiz yaşlanma hepimiz için kaçınılmaz bir süreç. Fakat egzersiz yaparak sağlıklı bir ömür sürebiliriz. En uygun aktivite neden yürüyüş?

Yürüyüş sağlıklı bir yaşam sürmek için neden önemli?

Ancak, düzenli sağlık kontrollerini yaparak, sağlıklı beslenerek, zihinsel aktivitelere ağırlık vererek, kronik hastalıkları kontrol altında tutarak ve elbette düzenli egzersiz yaparak sağlıklı yaşlanmak elimizde.

Aktif bir yaşam tarzı sürdürmenin yaşla birlikte daha da önem kazandığını söyleyen Acıbadem Ankara Hastanesi Uzman Fizyoterapist Elif Özkaleli Vardar, ‘Ulusal Yaşlılar Haftası’nedeniyle bazı açıklamalarda bulundu.


Yaşam süresinin uzaması, hastalıklara karşı yeni korunma ve tedavi olanaklarıyla birlikte tüm dünyada yaşlı nüfusunun artmasını sağlıyor. Bu durumda toplumsal sağlık açısından ‘sağlıklı yaşlanma’ kavramının önemi gittikçe artıyor. Zira, yaşlanmaya bağlı olarak organ sistemlerinde problemler ve kronik hastalıklar birçok kişi için kaçınılmaz oluyor.

Elif Özkaleli Vardar, yaşlılığa bağlı olarak meydana gelen fizyolojik değişiklikler ve hastalıkların düzenli fiziksel aktivite ile önlenebilir veya düzeltilebilir olduğunu söylüyor.

Egzersizle birlikte insanın güç ve canlılık kazandığını söyleyen Uzm. Fizyoterapist Elif Özkaleli Vardar, başlamak için hangi yaşta olursa olsun hiç kimse için geç olmadığını söylüyor.

Düzenli yapılacak egzersizin, hem beden, hem de zihin sağlığı açısından önemli olduğunu söyleyen Uzm. Fizyoterapist Elif Özkaleli Vardar, sözlerine şöyle devam ediyor: “Egzersiz her yaşta başta koroner arter ve damar hastalıkları olmak üzere birçok kronik ve metabolik hastalıklar açısından koruyucudur. Yapılan araştırmalar, düzenli egzersizin enfaktüs geçirme riskini yüzde 300 azalttığını gösteriyor. Egzersizin kısa ve uzun dönem kazanımları arasında yüksek tansiyon ve kolesterol düzeylerini dengelemesi, kalp ve akciğerlerin kapasitesini geliştirmesi, kemik dokuyu güçlendirmesi, kas kuvvetini ve esnekliğini arttırması, vücudun savunma mekanizmasını da güçlenmesini sayabiliriz. Egzersiz sırasında salgılanan endorfin sayesinde insan kendini çok daha iyi hissediyor, güveni geliyor ve stres, ağrı ve yorgunluk hissi de azalıyor.”

Egzersizi alışkanlık haline getirin

egzersiz

Yapılması gereken egzersizler kendi arasında 4 gruba ayrılıyor. Uzm. Fzt. Elif Özkaleli Vardar bu aktiviteleri şöyle sıralıyor:

1-Dayanıklılık aktiviteleri; yüzme, yürüme, bisiklet, bahçe işleri gibi aktiviteleri içerir. Haftada en az 3 gün olmalıdır.


2-Kuvvetlendirme aktiviteleri; nefes tutmadan kollar, bacaklar, karın ve sırt kaslarının ayrı ayrı kuvvetlendirilmesini içeren ağırlık kaldırma egzersizleri, mekik egzersizlerini içerir.

3-Esneklik aktiviteleri; tekrarlı ve sık aralıklarla ağrı sınırında yapılan germe egzersizleri, yoga ve pilates gibi aktiviteleri içerir.

4- Denge aktiviteleri; düşme riskinin azaltılması için güçlü bir dengeye sahip olmak gerekir.

Yapılacak egzersizlerin kişilerin medikal ihtiyaçları, kronik hastalıkları göz önünde bulundurularak belirlenmesi gerektiğini söyleyen Uzm. Fizyoterapist Elif Özkaleli Vardar, bu nedenle düzenli bir fiziksel aktivite yapmaya karar verildiğinde öncelikle bir uzmana başvurulması gerektiğini söylüyor.

Egzersizin yararlı olabilmesi için mutlaka sürdürülebilir olması ve alışkanlık haline gelmesi gerektiğini söyleyen Uzm. Fizyoterapist Elif Özkaleli Vardar, “Eğer bir spor merkezinde ya da evde bir program uygulanacaksa, ısınma, eğitim ve soğuma olarak üç bölümden oluşmalı, kişiye özel olmalı ve en az haftada 3 gün 30’ar dakikalık seanslarla başlayıp 45-60 dakikalara geçilmelidir” diyor.

En uygun aktivite neden yürüyüş?

Yaşlılarda önerilen en uygun aktivitenin yürüyüş olduğunun da altını çizen Uzm. Fzt. Elif Özkaleli Vardar, “Özellikle egzersiz yapmaya karar vermiş ve yeni başlayacak kişiler için oldukça güzel bir başlangıçtır. Yürüyüş, toprak zemin ya da tartan pistte, yokuş yukarı ya da yokuş aşağı olmayan düz bir zeminde uygun yürüyüş ayakkabısı ile yapılmalı. Hedef kalp hızına ulaşacak şekilde düzenlenmeli, konuşabilecek hızda olmalı. Suyun kaldırma kuvvetiyle vücut ağırlığını eklemler üzerinden alarak kasları güçlendiren yüzme de ileri yaşlar için önerilebilecek önemli bir aktivitedir.”


Uzm. Fzt. Elif Özkaleli Vardar, daha aktif bir yaşam için egzersizi hayatın her anına yaymak gerektiğini belirterek, “Yaşı kaç olursa olsun herkes gün içindeki hareketini artıracak fırsatlar yaratmalı ve uygulamalı” diyor.

Düzenli egzersiz yapmanın 10 faydası neler?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.