Büyüme Sancıları film programı Pera Film’de

Pera Film, sezona Büyüme Sancıları film programıyla devam ediyor. 3–20 Mayıs tarihlerinde gösterimde olan program, çocukluktan gençliğe, gençlikten yetişkinliğe geçiş sürecinde karşılaştığımız kimi zorlukları yansıtan filmlere yer veriyor.

Pera Film'den "Büyüme Sancıları" üzerine film programı

Pera Film’in yeni programı, dünyanın dört bir yanında, farklı yaşlardan çocuk ve gençlerin Büyüme Sancıları’na kulak veriyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ardından 3 Mayıs’ta başlayan program, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı haftasına kadar devam ediyor.


2000’li yıllardan günümüze bir seçki sunan programda çocukluktan gençliğe, gençlikten yetişkinliğe geçiş sürecinde karşılaştığımız kimi zorlukları yansıtan filmler yer alıyor. Program kapsamında 11 film gösterime giriyor:

Rauf (Soner Can, Barış Kaya, 2016), Bir Kız (Fredrik Edfeldt, 2009), Tatil Kitabı (Seyfi Teoman, 2008), Balinanın Sırtında (Niki Caro, 2002), The Fits (Anna Rose Helmer, 2015), Kimse Fark Etmiyor (Hirokazu Koreeda, 2004), 52 Salı (Sophie Hyde, 2000), Yaş 17 (André Téchiné, 2016), Frances Ha (Noah Baumbach, 2012), Attila Marcel (Slyvain Chomet, 2013), Ayışığı (Barry Jenkins, 2016).

Çocuktan al haberi!

Büyüme Sancıları film programı kapsamında çocukluk üzerine 6 film gösteriliyor. Soner Caner ve Barış Kaya’nın ilk filmi Rauf, aynı zamanda 35. İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü sahibi.

Filmde, 9 yaşındaki Rauf’un ustasının 20 yaşındaki kızına olan aşkı, umudun ve barışın peşinden giden bir çocuğun arayışına dönüşüyor. Kendi ayakları üzerinde durma kararı alan 9 yaşındaki bir çocuğun, farkında olduğu ve olmadığı tehlikelerle sınandığı Bir Kız, evde tek başına kalmanın Evde Tek Başına serisi kadar eğlenceli olmayabileceğini söylüyor.

Fredrik Eldfeldt’in bu ilk filmi, Kuzey Avrupa sinemasının yalınlığıyla güzelleşiyor ve olağanüstü şartlar altında bir anda ortaya çıkan büyüme sancılarına kulak veriyor. Türkiye sinemasının genç yaşta hayatını kaybeden başarılı yönetmeni Seyfi Teoman’ın ilk filmi Tatil Kitabı, bir aile dramına, yaz tatilindeki 10 yaşındaki Ali karakterinin gözlerinden bakıyor.

Genç oyuncusu Keisha Castle-Hughes’a Oscar adaylığı getiren Balinanın Sırtında, 11 yaşındaki Pai’nin geleneklere, ataerkil düzene ve büyükbabasına karşı giriştiği mücadeleyi konu ediniyor.

Film İngiliz yönetmen Niki Caro imzası taşıyor. Güçlü, çalışkan, hırslı ve disiplinli boks tutkunu 11 yaşındaki Toni’nin, aynı zamanda bir dans grubunun parçası olma ikilemini yansıtan The Fits, başrol oyuncusu Royalty Hightower’ın performansıyla güçlenen, İngiliz yönetmen Anna Rose Holmer imzalı bir ilk film.

Kimse Fark Etmiyor, annesi tarafından terk edilen ve kardeşlerinin sorumluluğunu almak zorunda kalan 12 yaşındaki Akira’nın kimsenin bilmediği ve kendi kurallarını koyup yönettiği bir dünyanın hikayesini konu ediniyor. Japon sinemasının bu aile dramı, Hirokazu Koreeda’nın imzasını taşıyor.

Çocukluktan gençliğe, gençlikten yetişkinliğe!

Çocukluktan gençliğe,

Büyüme Sancıları programının ergenlik dönemini irdelediği ve erişkinliğin ilk yıllarına tanıklık eden bölümünde ise 5 film yer alıyor. Çekimleri 52 hafta boyunca, her salı günü yapılan 52 Salı, bir genç ve bir yetişkinin eşzamanlı değişimini konu alıyor.

Film, 16 yaşındaki Billie’nin annesinin trans bir erkek olduğunu ve artık hayatına James olarak devam edeceğini söylemesiyle başlayan süreci gözler önüne seriyor. Fransız sinemasının usta yönetmenlerinden André Téchiné yönetmenliğindeki Yaş 17,büyüme sancılarına ve cinsel kimlik çatışmalarına Damien ve Thomas’ın ilişkisi üzerinden bir bakış sunuyor.

Yaptığı hatalarla büyüyerek bir yetişkine dönüşen 27 yaşındaki Frances’in duygusal yolculuğunu konu edinen Frances Ha,gerçek dünyayla tanışmak zorunda kalmış, fakat bu dünyada hayallerinden ödün vermemiş tüm çocuk ruhlara hitap ediyor.

Filmin başrol oyuncusu Greta Gerwig aynı zamanda, yönetmen Noah Baumbach ile birlikte ortak senarist olarak karşımıza çıkıyor. İlk kez animasyon dışında bir film çeken Fransız yönetmen Sylvain Chomet, Attila Marcel’da hala konuşamayan ve kendini renkli takım elbiseleriyle ifade eden 33 yaşındaki koca çocuk Paul’un yetişkin bir bireye dönüşme sürecini işliyor.

Bu yılın En İyi Film dalında Altın Küre Ödülü’nü kazanan, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 8 dalda Oscar adayı Ay Işığı şu ana kadar kazandığı 100’ün üzerinde ödül ile yılın merakla beklenen yapımlarından biri.

ABD’li yönetmen Barry Jenkins imzalı film Miami’de yaşayan siyahi eşcinsel Chiron’un çocukluk, ergenlik ve yetişkin dönemlerinde bedenini, arzularını ve duygularını keşfetme çabalarına odaklanıyor. Bağımsız sinemanın ve LGBT sinemasının zirvesi olarak nitelendirilen film, En İyi Film dahil 3 dalda Oscar sahibi.

Pera Film’in Büyüme Sancıları film programı 3 – 20 Mayıs tarihlerinde izlenebilir.

Her gösterim indirimli müze giriş bileti (10 TL) ile izlenebilir. Yerler sınırlıdır ve numaralı değildir. Rezervasyon alınmamaktadır. Biletler biletix’ten (www.biletix.com) temin edilebilir. Pera Müzesi Dostları’na ücretsizdir.

Film programı

Büyümek zor, hele ki hayatın sizin için sürprizleri varsa… Pera Film’in yeni programı Büyüme Sancıları, çocukluktan gençliğe, gençlikten yetişkinliğe evrilmenin azımsanamayacak zorluklarını hatırlatan filmlere yer veriyor ve dünyanın dört bir yanında, farklı yaşlardan çocuk ve gençlerin çığlıklarına kulak veriyor.

Büyüme sancıları, isyanı beraberinde getiriyor. Miami’deki Chiron toplumun ona biçtiği rolü ve yapıştırdığı cinsel kimliği kabullenmemek için elinden geleni yaparken, başka bir eyalette Toni aynı anda iki farklı grubun bir parçası olabilmeye çalışıyor, Yeni Zelanda’da bir kabilede yaşayan Pai ataerkil düzene tek başına karşı koyuyor.

Küçük yaşlarda yalnız başına kalmak, büyümeyi zorlaştırabildiği gibi zorunlu da kılabiliyor. Ebeveynlerini kaybeden Paul büyümek için bir yüzleşmeyi beklerken, ailesinin tatile giderken geride bıraktığı İsveçli kız ya da Tokyo’da annesinin kardeşlerini ona emanet ederek kaçtığı Akira kendi ayakları üzerinde durabilmek, hayatta kalabilmek için büyümeye zorlanıyor.

Büyüme sancılarıyla başa çıkmaya çalışanlar, farklı tepkiler veriyor. Silifkeli Ali, bir yaz boyunca hastanedeki babasının yokluğunda açığa çıkan aile sırlarından kaçmaya, Avustralyalı Billie ise cinsiyet değiştirmek istediğini öğrendiği annesine destek olmaya çalışıyor. Aşk, işleri daha da karmaşıklaştırıyor.

Türkiye’nin bilinmez bir köyünden Rauf ustasının yaşça büyük kızının en sevdiği renk olan pembeyi bulmak için bir yolculuğa çıkıyor, Fransa’dan Damien ve Thomas zıt karakterlere sahip, farklı sınıflara ait olmalarına rağmen ortak dönüşümleri sayesinde yakınlaşıyor.

Kaçmak büyüme sancılarını dindirmiyor, alışmak sizi bir yetişkine dönüştürüyor. 20’li yaşlardaki Frances, siyah-beyaz bir filmde rengarenk kişiliğiyle büyümeye meydan okumaya çalışırken, hayallerinden vazgeçmeden de bir yetişkine dönüşebileceğini anlıyor.

Pera Film, dokunaklı ve sımsıcak hikayeler eşliğinde size içinizdeki çocuğu hatırlatmak istiyor.

Moonlight / Ayışığı

Ayışığı

Little, Chiron, Black; bir çocuk, bir ergen, bir yetişkin… Siyahi ve eşcinsel bir birey olarak geldiği dünyada yolu ve sınırlarının çoktan çizilmiş olduğunu bilse de kendi olmayı bir an unutmayan biri o.

Bedenini, arzularını ve duygularını keşfetmeye çalıştıkça içinde fırtınalar kopuyor. Miami’de uyuşturucu çetelerinin egemenliğindeki mahallesinde yaşam, bağımlı annesi ve zorba akranları da hayatını pek kolaylaştırmıyor.

Üç bölümde, zor bir hayatın üç evresini anlatan Ayışığı, bağımsız sinemanın ve LGBT sinemasının zirvesiyle tanıştırıyor izleyiciyi. Barry Jenkins imzalı film, 8 daldaki Oscar adaylıklarını, En İyi Film dahil 3 dalda altına çevirmişti.

Yönetmen / Director: Barry Jenkins

Oyuncular / Cast: Alex R. Hibbert, Ashton Sanders, Trevante Rhodes, Mahershala Ali, Naomie Harris, Janelle Monáe

ABD / USA, 2016, 111′, renkli / color

İngilizce; Türkçe altyazılı / English with Turkish subtitles

***

Attila Marcel

Attila Marcel

Paul, 33 yaşında. Paris’te, iki teyzesiyle birlikte yaşayan, hala konuşamayan ve kendini renkli takım elbiseleriyle ifade eden koca bir çocuk o. Yıllar boyunca, küçük yaşta kaybettiği ebeveynlerinin yerini tutmaya çalışmış iki teyzesinin ondan tek beklentisi, piyano yarışmalarını kazanması.

Paul, üst kattaki gizemli komşu Madam Proust’u tanıyıp, onun bitkisel karışımlarıyla bilinçaltına ve çocukluğuna doğru bir yolculuğa çıkınca bir yetişkine dönüşmek için önünde hiçbir engel kalmıyor.

Belleville’de Randevu ve Sihirbaz’ın ardından ilk kez animasyon dışında bir film çeken Fransız yönetmen Sylvain Chomet, Attila Marcel’de görsel dünyasını ve yaratıcılığını korumayı başarıyor.

Yönetmen / Director: Sylvain Chomet

Oyuncular / Cast: Guillaume Gouix, Bernadette Lafont, Hélène Vincent, Anne Le Ny

Fransa / France, 2013, 106′, renkli / color

Fransızca; Türkçe altyazılı / French with Turkish subtitles

***

Whale Rider / Balinanın Sırtında

Balinanın Sırtında

Pai, 11 yaşında. Yeni Zelanda’nın Whangara yerlilerinin kabile şefinin, çok sevdiği torunu. Nesillerdir, bir balina üzerinde kıyıya ulaşarak hayatını kurtardığı düşünülen atalarının soyundan gelen erkek kabile şefleri bir yana, Pai kaderinde bir sonraki şefin kendisi olması gerektiğinin yazdığını düşünüyor.

Geleneklere, ataerkil düzene ve büyükbabasına karşı giriştiği mücadele, birçok yetişkinin cesaret edemediği bir güç ve irade gerektiriyor. Niki Caro’nun başarısı okyanusları aşan filmi Balinanın Sırtında, genç oyuncusu Keisha Castle-Hughes’a bir Oscar adaylığı getirmişti.

Yönetmen / Director: Niki Caro

Oyuncular / Cast: Keisha Castle-Hughes, Rawiri Paratene, Vicky Haughton, Cliff Curtis

ABD / USA, 2002, 101′, renkli / color,

İngilizce ve Maori; Türkçe altyazılı / English and Maori with Turkish subtitles

***

Rauf

Rauf

Rauf, 9 yaşında. Görünmez ve bilinmez bir savaşın gölgesi altındaki küçük bir Anadolu köyünde yaşıyor. Yanında çıraklık yaptığı marangoz tabut üstüne tabut yaparken, Rauf sipariş almayı, başsağlığı dilemeyi öğreniyor.

Siyah ve beyazın egemenliği altındaki dünyası, ustasının 20 yaşındaki kızına aşık olmasıyla renkleniyor. Rauf’un sevdiği kız için pembe rengi bulmak üzere çıktığı yolculuk, aşkın, umudun ve barışın peşinden giden bir çocuğun arayışına dönüşüyor. Soner Caner ve Barış Kaya’nın ilk filmi, 35. İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Yönetmen / Director: Soner Caner, Barış Kaya

Oyuncular / Cast: Alen Hüseyin Gürsoy, Yavuz Gürbüz, Şeyda Sözüer, Muhammed Ubiç, Veli Ubiç

Türkiye / Turkey, 2016, 94, renkli / color


Türkçe, İngilizce altyazılı / Turkish with English subtitles

***

The Fits

Toni, 11 yaşında. Boş vakitlerinde gençlik merkezinin yolunu tutanlardan yalnızca biri… Güçlü, çalışkan, hırslı ve disiplinli bir kız olarak boks salonundaki onlarca erkeğin arasında tek başına. Boks tutkusu bir yana, aynı binada provalarını yapan dans grubu Dişi Aslanlar’ın da bir parçası olmak istiyor.

Toni’nin değişimi iki gruptan sadece birine ait olmak zorunda hissettiğinde başlıyor. Tesadüf o ki, Dişi Aslanlar’ın teker teker hastalık nöbetleri geçirmesi, bu değişimle aynı zaman dilimine denk düşüyor.

Fantastik dokunuşlarla süslenmiş, büyüme sancılarının Siyah Kuğu benzetmelerini haklı çıkaran bir psikolojik patlamaya dönüştüğü The Fits, başrol oyuncusu Royalty Hightower’ın performansıyla güçlenen bir ilk film.

Yönetmen / Director: Anna Rose Holmer

Oyuncular / Cast: Royalty Hightower, Alexis Neblett, Da’Sean Minor, Makyla Burnam, Inayah Rodgers, Lauren Gibson

ABD / USA, 2015, 72′, renkli / color

İngilizce; Türkçe altyazılı / English with Turkish subtitles

***

52 Salı / 52 Tuesdays

Billie, 16 yaşında. Birlikte yaşadığı annesi trans bir erkek olduğunu ve artık hayatına James olarak devam edeceğini söylediğinde bu geçiş dönemi boyunca babasının yanına taşınmak zorunda olduğunu öğrenir.

Bir yıl süresince annesini sadece salı günleri görebilecektir. 52 hafta boyunca, Billie’nin kendi değişim ve gelişim süreci de hızlanır. Çekimleri de kronolojik olarak 52 hafta boyunca, her salı günü yapılan 52 Salı, bir genç ve bir yetişkinin eşzamanlı değişimini konu alıyor.

Yönetmen / Director: Sophie Hyde

Oyuncular / Cast: Tilda Cobham-Hervey, Del Herbert-Jane

Avustralya / Australia, 2000, 114′, renkli / color

İngilizce; Türkçe altyazılı / English with Turkish subtitles

***

Bir Kız / The Girl / Flickan

İsimsiz kahramanımız, 9 buçuk yaşında. Yıllardan 1981 ve ailesi tüm yazı Afrika’da geçirmelerini gerektiren yardım gezisine onu götüremeyeceklerini son dakikada öğreniyor. Emanet edildiği hovarda teyzesi ise daha ilk haftadan bu sorumluluktan kaçıyor – üstelik kimseye haber vermeden.

Kendi ayakları üzerinde durabileceği sanrısına kapılan bir çocuğun, farkında olduğu ve olmadığı tehlikelerle sınandığı Bir Kız, evde tek başına kalmanın Evde Tek Başına serisi kadar eğlenceli olmayabileceğini söylüyor. Eldfeldt’in ilk filmi, Kuzey Avrupa sinemasının yalınlığıyla güzelleşiyor ve olağanüstü şartlar altında bir anda ortaya çıkan büyüme sancılarına kulak veriyor.

Yönetmen / Director: Fredrik Edfeldt

Oyuncular / Cast: Blanca Engström

İsveç / Sweden, 2009, 100, renkli / color

İsveççe; Türkçe altyazılı / Swedish with Turkish subtitles

***

Yaş 17 / Being 17 / Quand on a 17 ans

Damien ve Thomas 17 yaşındalar. İki gencin tek zıtlıkları Damien’ın annesinin doktor, Thomas’ın annesinin hasta olması değil. Farklı sosyal sınıflardan geliyorlar, üstelik Damien Thomas’ın zorbalıklarına maruz kalmaya devam ediyor.

Kavgalı gürültülü bu ilişki, hasta annenin oğluna ders çalıştırması için Damien’dan yardım istemesi ve onu evlerine davet etmesiyle değişmeye, dönüşmeye başlıyor. Fransız sinemasının usta yönetmenlerinden André Téchiné, Yaş 17 ile büyüme sancılarına ve cinsel kimlik çatışmalarına genç bir bakış atmayı başarıyor.

Yönetmen / Director: André Téchiné

Oyuncular / Cast: Sandrine Kiberlain, Kacey Mottet Klein, Corentin Fila, Alexis Loret

Fransa / France, 2016, 116′, renkli / color

Fransızca; Türkçe altyazılı / French with Turkish subtitles

***

Kimse Fark Etmiyor / Nobody Knows / Dare mo shiranai

Akira, 12 yaşında. Her birinin babası farklı olan üç kardeşi ve annesiyle beraber Tokyo’da bir apartman dairesinde yaşıyor. O ve kardeşleri ne okula gidiyor ne de birbirlerinden başka kimseyle iletişim kuruyorlar.

Bir gün anneleri, geride biraz para ve bir not bırakıp, Akira’yı kardeşlerinden sorumlu tutarak ortadan kayboluyor. Para bitiyor, elektrik, su ve gaz kesiliyor, ev sahibi kapıya dayanıyor. Akira, kendisi ve kardeşleri için hayatta kalmanın yollarını arıyor.

Küçük bir çocuğun, kimsenin bilmediği ve kendi kurallarını koyup yönettiği bir dünyanın içindeki hikayesi Kimse Farketmiyor, Japon sinemasının aile dramı ustası Hirokazu Koreeda’nın imzasını taşıyor.

Yönetmen / Director: Hirokazu Koreeda

Oyuncular / Cast: Yûya Yagira, Ayu Kitaura, Hiei Kimura

Japonya / Japan, 2004, 141′, renkli / color

Japonca; Türkçe altyazılı / Japanese  with Turkish subtitles

***

Frances Ha

Frances, 27 yaşında. Fakat hala heyecanlı, hayalperest, hata yapmadan öğrenemeyen, kıpır kıpır bir çocuk. Noah Baumbach ve Greta Gerwig’in yalnızca yönetmeni ve oyuncusu olarak değil ortak senaristleri olarak yarattığı dünyanın siyah-beyaz olması bir yana, rengarenk biri Frances.

Yaptığı hatalarla büyüyen, öğrendikleriyle güçlenen, kabına sığmayan bir yetişkine dönüşen, çocuk ruhlu bir yirmiliğin duygusal yolculuğu… Frances Ha, gerçek dünyayla tanışmak zorunda kalmış, fakat bu dünyada hayallerinden ödün vermemiş tüm çocuk ruhlara hitap ediyor.

Yönetmen / Director: Noah Baumbach

Oyuncular / Cast: Greta Gerwig, Mickey Sumner

ABD, Brezilya / USA, Brazil, 2012, 86′, siyah-beyaz / black and white

İngilizce; Türkçe altyazılı / English  with Turkish subtitles

***

Tatil Kitabı / Summer Book

Ali, 10 yaşında. Silifke’de sert mizaçlı bir babanın yarattığı gerilimin gölgesi altındaki bir ailenin en küçük üyesi. Yaz tatil boyunca hem okuldan ödev olarak verilen tatil kitabını tamamlamak, hem kendi harçlığını kazanmak için sakız satmak, hem de sınıfın zorbalarına karşı koymak zorunda.

Babası ansızın komaya girdiğinde, ailesine karşı her zaman bir yabancı olan amcası sorunlarını çözmek için çıkagelir. Türkiye sinemasının genç yaşta hayatını kaybeden başarılı yönetmeni Seyfi Teoman’ın ilk filmi Tatil Kitabı, bir aile dramına, yaz tatilindeki bir çocuğun gözlerinden bakıyor.

Yönetmen / Director: Seyfi Teoman

Oyuncular / Cast: Taner Birsel, Tayfun Günay, Harun Özüağ

Türkiye, Hollanda / Turkey, Netherlands, 2008, 92′, renkli / color


Türkçe; İngilizce  altyazılı / Turkish  with English subtitles

Polonya sinemasının ödüllü filmleri İstanbul Modern’;de