Emin Olcay’dan öğrencilere: Meşhur olmak için sanatçı olmayın!

Usta Oyuncu Emin Olcay, lise öğrencileriyle bir araya gelerek, sahne deneyimlerini anlattı.

Emin Olcay: Meşhur olmak için sanatçı olmayın!

Günümüzde sanat ve sanatçının rağbet görmediğini belirten Olcay, gençlere profesyonel olarak sanat yapmalarını tavsiye etmediğini söyledi.

Kurtlar Vadisi dizisindeki “Ömer Baba” rolüyle hafızalara kazınan usta oyuncu Emin Olcay, Küçükçekmece Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi. 71 yaşındaki usta oyuncu, Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşide sahne deneyimlerini anlatarak, oyuncu olmak isteyen öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.


“Sanat, insana yol gösterir”

52 yıldır sahnede olduğunu ve enerjisini gençlerden aldığını ifade eden Emin Olcay,”Benim yaşam zevkim gençler. Sizlerin yaşam enerjinizden faydalanıyorum. Sanat, insanın ruhunu gençleştirir. İnsana yol gösterir. Hoşgörüyle bakmayı sağlar. Ruhun bozulmasını engeller. Bir çalgı aleti çalmak, resim yapmak. İnsana hep güzellik katan icralardır” dedi.

“Profesyonel olarak sanat yapmalarını tavsiye etmiyorum”

Günümüzde sanat ve sanatçının rağbet görmediğini söyleyen Emin Olcay, “Gençlere profesyonel olarak sanat yapmalarını tavsiye etmiyorum. Sanat yapacaksanız ya kocaman bir yürek taşıyacaksınız, meşhur olmak için değil, sanat için yapacaksınız. Her türlü zorluğa katlanacaksınız ve maddi beklentiniz olmayacak. Ya da bir mesleğiniz olacak, amatör olarak yapacaksınız. Bir tek proje ile meşhur olup sonradan ortadan kaybolan pek çok oyuncu var. Bu çocuklar perişan haldeler. Bu yüzden niçin sanat yapacağınızı bir kere daha düşünmenizde fayda var” diye konuştu.

Unutamadığı anılarını öğrencilerle paylaştı


Tiyatronun meşakkatli bir iş olduğunu söyleyerek anılarını da anlatan Olcay, “Ben seyirciye bir şeyler verdiğimin farkında olan bir sanatçıyım. Alkışlandığımızda karnımız doyar ama tiyatro başlı başına zor bir meslektir. Gecesi, gündüzü yoktur. Öyle ki babamı turnedeyken kaybettim. Çocuğum doğduktan 15 gün sonra gidip görebildim. Bu asla bir şikayet değil. Mesleğimi çok seviyorum. Arkamda iyi izler bırakabilmektir önemli olan” ifadelerini kullandı.

Sokakta Sanat Var Derneği sanatı sokağa taşıyor