Gürsel Tekin: Dört bakan ABD’ye gitsin masraflar benden

CHP’li Gürsel Tekin, darbe girişiminin firari ismi Adil Öksüz’e ABD İstanbul başkonsolosluğu tarafından telefon edilmesine ilişkin tartışmanın Halkbank Genel Müdür Yardımcısının tutuklanmasının üstünü örtmek için gündeme getirildiğini savundu.

Gürsel Tekin: Dört bakan ABD'ye gitsin biletler benden

“Gündem değiştiriliyor”

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre Öksüz’ün ABD başkonsolosluğu tarafından aranmasına ilişkin tartışma çıkarılarak, Atilla’nın tutuklanmasına ilişkin gündemin değiştirildiğini savunan CHP’li Gürsel Tekin, “Dün bayram değil, seyran değil Adil Öksüz yeniden gündeme geldi. Biz aylardır soruyoruz bu adam nerede diye. Öksüz, Halk Bankası müdür yardımcısının ABD’de tutuklandığı için gündeme getirildi” diye konuştu.

“Dört bakanın ABD masrafları benden”

17 Aralık yolsuzluk soruşturmalarında ismi Sarraf’la anılan dönemin içişleri bakanı Muammer Güler, ekonomi bakanı Zafer Çağlayan, AB bakanı Egemen Bağış ile çevre ve şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar‘ı hatırlatan Gürsel Tekin şöyle devam etti:


“17 Aralık’ta dört çalan, bir de başçalan vardı. Dört çalanın nasıl kurtulduğunu biliyoruz. Bunlar suçsuz oldu ve affettirdiler. Ama hesaplayamadıkları bir şey vardı. Dedik ki kendi çamaşırımızı kendimiz yıkayalım. Eğer kendi çamaşırınızı kendiniz yıkamazsanız, elin oğlu sizin çamaşırınızı yıkar. Size de öyle bir kol gibi fatura çıkarır ki altından kalkamazsınız. Tam altından kalkarken, bu dört bakanın yakını ve 17 Aralık’ın baş şebekesinden bir iş adamı ABD’de gözaltına alındı ve tutuklandı.”


Gürsel Tekin, tutuklanan Atilla’nın ABD’ye ‘saf saf’ gittiğini belirterek, “Bu dört bakan da bir gitsin. Biletlerini de ben alayım. Ben ödeyim bilet paralarını. 17 Aralık ile ilişkisi olanların hepsinin masrafları bana ait. Yiğitseniz buyurun. Dünyadaki hukuk sistemleri böyledir. Suça bulaşırsanız böyledir” dedi.

ABD’de tutuklanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın ismi Reza Zarrab dosyasında


New York’taki JFK Havalimanı’nda gözaltına alınan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal etmek suçlamasıyla tutuklanmış, bir sonraki duruşmanın 10 Nisan’da görülmesine hükmedilmişti. Atilla, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kilit ismi Rıza Sarraf ile işbirliği yaparak İran hükümeti ve ülkedeki diğer kurumlar adına ABD bankaları üzerinden yüz milyonlarca dolar tutarında yasadışı işlem yapmakla suçlanıyor.

Reza Zarrab davasında ilk kez Türk hükümetinin adı geçti


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.