Reza Zarrab davasında ilk kez Türk hükümetinin adı geçti

Reza Zarrab davasının resmi belgelerinde ilk kez “Türkiye hükümetinin” adı geçti. Türk hükümetinin davaya “bir şekilde taraf olduğu” resmi kayıtlarda yer aldı.

Reza Zarrab davasında ilk kez Türk hükümetinin adı geçti

Davaya bakan New York Güney Bölge Federal Savcı Vekili Joon Kim, mahkemeye yazdığı resmi yazıda, Reza Zarrab tarafından avukatları arasında dahil edilen Rudolph Giuliani’nin, “aynı anda hem Zarrab’ı, hem de Türkiye hükümetini temsil ettiğini, bunun da yargılama sürecinde çıkar çatışmasına neden olabileceğini” bildirdi.

Böylece Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin de Zarrab davasına “bir şekilde taraf olduğu” resmi kayıtlara geçirilmiş oldu.


Mahkemeye sunulan savcılık yazısında, Giuliani’nin bağlı olduğu Greenberg Traurig LLP adlı avukatlık şirketinin, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’ni de temsil ettiği bilgisinin, kamuoyuna açık belgelerde yer aldığı vurgulanarak, şöyle denildi:

“Giuliani, bir müvekkili adına, diğer bir müvekkili ile görüşüyor”

“Yargılama sürecinde potansiyel çıkar çatışması, Greenberg Traurig firmasının aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kayıtlı temsilcisi olması gerçeğinden ortaya çıkmaktadır. Giuliani, firmasının bir müvekkili ile -ki bu durumda Türkiye Cumhuriyeti oluyor-, bir başka müvekkili adına pazarlık yapıyor- bu da davalı Reza Zarrab oluyor-. Dolayısıyla mahkemenin, her iki tarafı da aynı anda temsil etmesinin, Giuliani’nin davalı Zarrab’ı etkili şekilde savunmasına olumsuz etki edebileceğinin, Zarrab tarafından tüm açıklığıyla anlaşılmasını sağlaması gerekir.”


Yazıda, bir başka çıkar çatışmasının da Giuliani’nin firmasının aynı zamanda Zarrab’ın dolandırdığı iddia edilen bankaları temsil etmesi olduğunu vurgulayan Savcı, bu çerçevede Zarrab’ın “durumu anlaması” ve Giuliani ile devam edip etmeyeceğine karar vermesi için duruşma yapılması gerektiğini ifade etti.

“Giuliani geçen ay Erdoğan ile görüştü”

Savcı Kim’in imzasıyla sunulan aynı yazıda, Rudolph Giuliani’nin geçen ay Türkiye’ye gelerek bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Zarrab davası hakkında görüştüğü bilgisi de yer aldı.

Yazıda, Giuliani’nin beraberinde Zarrab’ın yine yakınlarda avukatları arasına dahil ettiği, ABD’nin eski Adalet Bakanı Michael Mukasey’le birlikte Türkiye’ye giderek Erdoğan’la görüştükleri, bu bilginin de bizzatZarrab’ın avukatları tarafından mahkemeye teyit edildiği vurgulandı. Yazıda, bu durum “çıkar çatışmasının” delili olarak ortaya konuldu.

“Giuliani ve Mukasey’in tam olarak ne yapacağı ortaya çıkarılmalı”


Savcılık yazısında, Zarrab’ın savunma ekibinin mahkemeye “Giuliani ve Mukasey duruşmalara katılmayacak, savcılıkla ceza pazarlığına girişmeyecek” bilgisini verdikleri de belirtilerek, bu iki avukatın “tam olarak ne yapacağının” belirlenmesi açısından da bir duruşma yapılmasının “elzem olduğu” vurgulandı. (Sözcü)

Rıza Sarraf en çok hangi vakfa bağış yapmış?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.