Reza Zarrab en çok hangi vakfa bağış yapmış?

Reza Zarrab, Emine Erdoğan’ın kurduğu derneğe 2 milyon 401 bin dolar bağış yapmış. Ancak derneğin bağışçılar listesinden ismi silinmiş.

Reza Zarrab davasında son durum

Reza Zarrab, Emine Erdoğan’ın kurduğu derneğe toplamda 2 milyon 401 bin dolar bağış yapmış

İran’a karşı uygulanan ABD ambargosunu delme, banka sahteciliği yapma ve kara para aklama suçlamaları ile ABD’de tutuklanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab’ın avukatları, mahkemeye yaptıkları kefalet başvurusunda müvekillerinin iyi bir aile babası ve hayırsever bir işadamı olduğunu kanıtlamak için mahkeme yeni ek belgeler sundular. Kayıtlara resmi dekontlarıyla geçen ek belgelere göre, Zarrab’ın yaptığı bağışlarda en yüklü miktarın Emine Erdoğan tarafından 2012 yılında kurulan bir yardım derneğine yapıldığı görülüyor. Zarrab, TOGEM-DER (Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği’ne) 2016 yılına kadar tam 2 milyon 401 bin dolar tutarında bağış yapmış. Derneğin internet sitesinde ise, Reza Zarrab’ın adının geçmemesi dikkat çekiyor.

Reza Zarrab'ın TOGEMDER'e yaptığı bağışlar
Reza Zarrab’ın TOGEMDER’e yaptığı bağışlar

Kayıtlara resmi dekontlarıyla geçen ek belgelere göre, Zarrab’ın yaptığı bağışlarda en yüklü miktarın Emine Erdoğan tarafından 2012 yılında kurulan bir yardım derneğine yapıldığı görülüyor.


Zarrab, Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu ve halen himayesinde faaliyetlerini sürdüren TOGEM-DER (Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği’ne) 2016 yılına kadar tam 2 milyon 401 bin dolar tutarında bağış yapmış.

reza zarrab rıza sarraf emine erdoğan togem der vakfı

TOGEMDER’e 150 kez bağış yapmış

Zarrab, Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu ve başkanlığını yengesi Saadet Günbahar’ın yaptığı, eski AB Bakanı Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış’ın yönetim kurulunda üyesi olduğu TOGEM-DER’e 150 ayrı bağışta bulunmuş.

2013 yılından itibaren Zarrab tarafından yapılan bağışların birçoğu sahip olduğu şirketler Volgam Gıda ve Royal Denizcilik aracılığıyla gerçekleşmiş.

Kayıtlara göre Zarrab, TOGEM-DER’e en son bağışı 2015 yılının Temmuz ayında yapmış görünüyor. Zarrab’ın, aralarında Eğitim Bakanlığı’nın da bulunduğu kişi, kurum ve derneklere yaptığı bağışların toplamı ise 10 milyon 200 bin lira.

reza zarrab rıza sarraf togemder bağışları

reza zarrab rıza sarraf togemder bağışları

reza zarrab rıza sarraf togemder bağışları

reza zarrab rıza sarraf togemder bağışları

Zarrab’ın adı bağışçıların arasından çıkartılmış

TOGEMDER’in internet sitesinde yayınlanan bağış ve destekçilerin listesinde birçok tanınmış ismin yer almasına karşın en fazla bağış yapan Reza Zarrab’ın adının geçmemesi dikkat çekiyor. TOGEMDER, Zarrab’ın bağışlarıyla yapılan birçok okulda, “Hayırsever işadamı Reza Zarrab tarafından yaptırılmıştır ve eğitime kazandırılmıştır” teşekkür levhaları hazırlamıştı. CHP ise TOGEMDER tarafından Reza Zarrab’ın bağışlarıyla yapılan İstanbul’un Gaziosmanpaşa semtindeki okula ruhsatı olmadığı, yeşil alana yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Zarrab’ın yargılandığı davada neler konuşuldu, hakimin İstanbul’a gelmesinde cemaat rol oynadı mı?

17-25 Aralık operasyonlarının odağındaki Reza Zarrab’ın ABD’de yargılandığı davanın duruşmasında hakim Richard Berman’ın bir sempozyum için İstanbul’a gelmesiyle ilgili açıklama yaptığı ortaya çıktı. Hürriyet Gazetesi Washington Temsilcisi Tolga Tanış, Berman’ın “Benim bu panele katılımım, Sayın Zarrab’ın adil ve tarafsız bir yargılamaya tabi olacağının garantisi olarak, benim bu davaya adil ve tarafsız bir biçimde başkanlık etmemi etkilemez” dediğini aktardı. Tolga Tanış, bunun karşılığında Reza Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman’ın “İstanbul’da bulunmanız ve yaptığınız konuşmanızdan haberim vardı, çünkü biz de kendi titizliğimizle herkesin yaptığı gibi her şeyi takip etmeye çalışıyoruz. O yüzden de yargıç ilk önce panele katıldığını gündeme getirecektir, demiştim” dediğini yazdı. Tolga Tanış, Berman’ı İstanbul’a getiren sempozyumun sponsorunun cemaat bağlantılı olduğunu söyleyerek, “Her olayda Cemaat parmağı olduğunun iddia edilmesinden de sıkıldım. Hiç aklınıza gelmeyecek bir olayda Cemaat’in parmağının olduğunu görmekten de sıkıldım” dedi.


reza zarrab rıza sarraf davası son durum

50 milyon dolar kefaletle serbest bırakılması önerisi reddedildi

İran’a karşı uygulanan ABD ambargosunu delme, banka sahteciliği yapma ve kara para aklama suçlamaları ile ABD’nin Miami kenti havalimanından ülkeye giriş yapmak isterken gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab, 50 milyon dolar kefaletle serbest kalabilmek için avukatı aracılığıyla mahkemeye başvurdu. Savcı Preet Bharara ise talebi, yetersiz bularak reddetti.

New York’un Manhattan bölgesindeki Metropolitan Cezaevi’nde tutuklu bulunan İran asıllı işadamı Reza Zarrab, federal mahkemeye kefalet talebini sundu.

Zarrab’ın avukatları, müvekkillerinin 50 milyon dolar karşılığında serbest kalmasını istedi. Zarrab’ın, serbest kalması halinde Güney Manhattan sınırları dışına çıkmayacağının taahhüt edildiği dilekçede, kaldığı evin kapısında iki silahlı güvenlik görevlisinin sürekli nöbet tutacağı belirtildi. Mahkemenin onay vermesi halinde tutulacak olan bu evde Zarrab’ın uydu takip sistemiyle gözlem altında tutulacağını kaydeden avukatlar, müvekkillerinin evden yalnızca sağlık hizmetleri, dini görevler ve duruşmalar için çıkacağını söyledi.

Emsal mi?

Zarrab’ın tutuklanması emrini veren savcı Preet Bharara‘nın ofisi, ret kararıyla ilgili başka açıklama yapmadı. Zarrab’ın avukatı Brafman davayla ilgili savcıdan, kefalet konusunu görüşmek üzere bir duruşma talep etti. Avukat Brafman, aynı kefalet şartlarının yakın dönemde Çinli milyarder Ng Lap Seng için hayata geçirildiğini, bunun emsal teşkil ettiğini söyledi.

Reza Zarrab’ın 75 yıl hapsi isteniyor

Zarrab “İran’a yönelik yaptırımlara uymayarak ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekarlığı yapmak ve karapara aklamak”la suçlanıyor. Savcı Preet Bharara tarafından hazırlanan ön iddianamede, Zarrab hakkında toplam 75 yıl hapis cezası isteniyor.

Ebru Gündeş'in kariyeri de Reza Zarrab'ın dava dosyasında

Ebru Gündeş’in kariyeri de Reza Zarrab’ın dava dosyasında

Eşi ve kızı ile birlikte Orlando’daki Disneyworld’e gitmek üzere Miami’den ABD’ye giriş yaparken tutuklandığını belirten kefalet dilekçesinde, Zarrab’ın Ebru Gündeş ile nasıl tanıştığı ise şöyle anlatılıyor: “Popüler Türk sanatçı Ebru Gündeş, sayın Zarrab’ın ağabeyinin 2005 yılındaki düğününde sahne almıştı. Sayın Zarrab, Sayın Gündeş’in uzun süredir hayranıydı.  Zarrab, kendisi onuruna 2 şarkı besteleyerek ortak arkadaşları aracılığı ile Gündeş’e gönderdi.  Bu olaydan çok etkilenen Gündeş, Zarrab ile buluşmak istediğini söyledi.  2010’da birbirlerine aşık oldular. 2011’de Sayın Gündeş şimdiki tek çocuklarını doğurdu. Nihayetinde, Sayın Gündeş, Zarrab’ın bestelediği şarkılarla bir albüm çıkardı. Evlilikleri bir ortaklık ve sayın Zarrab bu evliliği uluslararası bir kaçak olarak feda etmez.”


“Zarrab’ın Ortadoğu’da tanınmış bir sanatçı Ebru Gündeş ile evli olduğunu ve kaçak duruma düşmesi halinde hem evliliğini hem de eşinin kariyerini mahvedeceğini” aktaran Brafman, İran asıllı iş adamının kaçması durumunda uluslararası müzik yıldızı eşinin kariyerine de zarar vereceğini, eşinin ‘bir kaçakla evli’ konumuna düşeceğini belirtti.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.