Yeşilçam’ın ustalarından kanser hastalarına müzikli moral

Keman eşliğinde hastalarla birlikte şarkı söyleyen ustalar, hastalıkla mücadelede yüksek moral ve erken tanının önemine dikkat çekti.

Yeşilçam'ın ustalarından kanser hastalarına müzikli moral

Yeşilçam’ın ustaları, moral vermek amacıyla kanser hastalarıyla Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde bir araya geldi.

Kanser taramasına giren Türk sinemasının unutulmaz yıldızları, ilerleyen yaşlarda sağlıklı olmalarını iyi beslenme ve sağlık kontrollerini sık sık yaptırmaya borçlu olduklarını söyledi.


Yeşilçam’ın ustaları, kanser haftasında hastalarla bir araya geldi.

Yeşilçam

Eski Türk filmlerinin unutulmayan isimleri arasında yer alan Yeşilçam’ın ustaları, kanser haftasında hastalarla bir araya geldi. Kanserle mücadelede yüksek moral ve erken erken tanının çok önemli olduğunu belirten ustalar, kanser taraması yaptırdı. Ustalar, kanserli hastalarla sohbet edip, onlarla keman eşliğinde şarkı söyleyerek moral vermeye çalıştı.

Yapılan etkinlikte hastanenin Onkoloji bölümünde tedavi gören hastalar, Yeşilçam’ın 12 usta ismi ile bir araya geldi.

Film-San Vakfı Başkanı Engin Çağlar ve üyeleri Ahmet Arıman, Tuncay Akça, Devlet Devrim, Meral Konrat, Kıvanç Terzioğlu, Namık Taşpınarlı, eşi Nermin Denizci, Deniz Erkanat, Teoman Ayık, Nilüfer Aydan ve Ufuk Kaplan, kanser taramasının ardından hastalarla sohbet etti. Namık Taşpınarlı da keman eşliğinde birbirinden hareketli ve güzel parçalarla hastalara müzik ziyafeti verdi.


Taşpınarlı, Hababam sınıfı müziğini çaldığı sırada ise serinin unutulmaz karakterlerinden “Bacaksız” lakaplı Tuncay Akça ve “Hayta İsmail” lakaplı Ahmet Arıman, salondakilerle birlikte duygusal anlar yaşadı.

kanser haftası

Hastanenin Genel Müdürü Çocuk Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Çivilibal, yaptığı konuşmada: “Kanser, çağımızda en sık rastlanan rahatsızlıklardan. Bu sinsi hastalığa yakalanan hasta sayısı giderek artsa da erken tanı ve koruyucu tedbirler sayesinde birçok kanser türü önlenebiliyor veya iyileştirilebiliyor. Bunun için yapılması gereken; kansere yakalanmadan koruyucu tedbirleri almak, düzenli aralıklarla kanser taraması yaptırmak ve erken teşhisi sağlamak. Hastanemizde kanser vakaları; multidisipliner bir bakış açısıyla ve farklı disiplinlerden alanında uzman doktorlarımız tarafından ele alınıyor. Kanserin tanı, cerrahi tedavi ve takip sürecinde tüm tıbbi ve teknolojik donanımımızla olduğu kadar hastalarımızın moral ve motivasyonlarını da yüksek tutmak için yanlarındayız. Bu tür etkinlikleri düzenleme amacımız hastalarımıza unutmayacakları keyifli dakikalar yaşatmak” dedi.

Film-San Vakfı Başkanı Engin Çağlar, vakıf olarak sosyal sorumluluk projelerinin içerisinde olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Bu etkinlik hem bize hem de hastalara moral oldu. Hepimiz çok keyifli dakikalar geçirdik” dedi.

Hababam sınıfının Hayta İsmal’i Ahmet Arıman ise kanser hastalığından korunmak için öncelikle sigaradan uzak durulmasını tavsiye ederken, Tuncay Akça da sanatçılarla hastaları bir araya getiren bu etkinlik için teşekkür etti.


Tek tek hastalarla konuşan ustalar, tedavi sürecinde moralin çok önemli olduğunun altını bir kez daha çizdi. Türk sinemasının önemli isimleri ile yan yana gelen hastalar da bu ziyaretten çok mutlu olduklarını ifade etti. Etkinliğin ardından hastalar ve sinemanın duayenleri birlikte pasta kesti.

Kanser tedavisinde psikolojik desteğin önemi nedir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.