Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Cannes Film Festivali dün gece düzenlenen törenle sona erdi, ödüller sahiplerini buldu.

Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Fatih Akın’ın yönettiği ‘Solgun’ adlı filmin başrolünde yer alan Diane Kruger en iyi kadın oyuncu seçildi.

Bu yıl 70’incisi düzenlenen Cannes Film Festivali’nin ödül töreni, Cannes Festivaller Sarayı’nda yapıldı. Törende, Türkiye asıllı Fatih Akın’ın yönettiği “Solgun” adlı filmin başrolündeki Kruger en iyi kadın oyuncu seçildi.

Film Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan, bombalı saldırıda eşini ve çocuğunu kaybeden bir kadının hikayesini anlatıyor.


Altın Palmiye İsveç’e

Bu yıl 70’ncisi yapılan festivalde Fatih Akın’ın, Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan, bombalı saldırıda eşini ve çocuğunu kaybeden bir kadının hikayesinin anlatıldığı Solgun filmi de yarıştı.

Altın Palmiye, 19 aday arasından İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un “The Square” filmine verildi. En İyi Yönetmen ödülü “Les proies” isimli filmi ile Amerikalı yönetmen Sofia Coppola’nın olurken, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü Lynne Ramsay’in yönettiği “You Were Never Really Here” adlı filmindeki performansıyla Joaquin Phoenix aldı.

Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un “Mise à Mort du Cerf Sacré” isimli filmi ‘En İyi Senaryo’ ödülüne layık görüldü.

Jüri Özel Ödülü de Rus yönetmen Andrei Zviaguintsev’in “Nelyubov” adlı filmine verildi. Büyük Ödül’e Fransız yönetmen Robin Campillo’nun “120 battements par minute” isimli filmi layık görüldü. Fatih Akın, ‘Yaşamın Kıyısında’ filmiyle 2007 yılında Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Senaryo’ ödülünü almıştı.

Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un “Mise à Mort du Cerf Sacré” isimli filmi en iyi senaryo ödülüne layık görüldü.


Büyük Ödül’e Fransız yönetmen Robin Campillo’nun “120 battements par minute” isimli filmi layık görülürken, en iyi yönetmen ödülü “Les proies” isimli filmi ile Amerikalı yönetmen Sofia Coppola’ya verildi.

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!