Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

İstanbul Modern Sinema’nın Türkiye sinemasından yeni filmleri bir araya getirdiği “Biz de varız!” gösterimleri, 10 – 24 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

10-24 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek programda, Toz Bezi, Ana Yurdu, Kasap Havası, Kalandar Soğuğu, Rüzgarda Salınan Nilüfer, Babamın Kanatları, Baskın gibi pek çok film izleyiciyle buluşacak. 

“İstanbul Modern Sinema’da Biz de Varız!” programı başlıyor.

Türk Tuborg A. Ş.’nin katkılarıyla 10-24 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek programda geçtiğimiz yıl adından söz ettiren, festivallerden ödüllerle dönen ama vizyonda yeterince yer bulamamış filmler yer alıyor.


Programda 2016’da çeşitli festivallerden ödüllerle dönen Toz Bezi, Ana Yurdu, Kasap Havası gibi filmlerin yanında bu yıl Yabancı Dilde Oscar adayı olarak Türkiye’yi temsil edecek olan Kalandar Soğuğu, Seren Yüce’nin uzun zamandır beklenen ikinci filmi Rüzgarda Salınan Nilüfer, Zeki Demirkubuz, Derviş Zaim gibi usta yönetmenlerin son yapımları, bu yıl Türkiye’den Cannes’a giden tek film olan Albüm, Adana ve Antalya Film festivalinden ödüllerle dönen Babamın Kanatları, Bülent Üstün’ün çizgi romanından animasyon uyarlaması Kötü Kedi Şerafettin, Can Evrenol’un özellikle yurtdışında büyük ilgi gören korku filmi Baskın ve dünya prömiyerlerini Berlin Film Festivali’nin Generation bölümünde yapan Mavi Bisiklet ve Rauf yer alıyor.

Yönetmen ve oyuncularla buluşma

Sinemaseverler gösterim sonrası yönetmen ve oyuncularla bir araya gelerek, izleyicilerin sorularını da yanıtlayacak. Sinemaseverlerle buluşacak olan yönetmen ve oyuncular arasında Derviş Zaim, Ahu Öztürk, Seren Yüce, , Songül Öden, Çiğdem Sezgin, Şenay Gürler, Atılay Uluışık, Esra Bezen Bilgin, Mehmet Kurtuluş, Ayşe Ünal yer alıyor.

Biz de varız! Program 10 – 24 Kasım 2016

Albüm

türkiye-sinemasi-album

Türkiye | DCP, Renkli, 103′ | Türkçe – 2016

Yönetmen: Mehmet Can Mertoğlu

Oyuncular: Şebnem Bozoklu, Murat Kılıç, Mustafa Ragıp Adıgüzel

Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde yapan ve festivale bu yıl Türkiye’den giden tek film olan Albüm, evlat edindiğini gizlemeye çalışan bir çiftin hikâyesini anlatıyor. On yıllık evliliklerini bir çocuk ile “tamamlamayı” arzu eden, ancak çocuk sahibi olamayan Bahar ve Cüneyt çifti evlat edinmeye karar verirler. Fakat bebeğin evlatlık olduğunu çevrelerine belli etmemek için Bahar’ın hamileliği ve bebeğin doğumuna dair sahte bir fotoğraf albümü hazırlamaya girişirler. Bürokratik becerisizlikler, sınıf çatışmaları ve mahalle baskısı gibi konulara mizahi bir dille yaklaşan, alışılmışın dışında kamera kullanımıyla da dikkat çeken bir sosyal hiciv.

Konuklar: Yapımcı Eytan İpeker, 20 Kasım Pazar saat 15.00

***

Ana Yurdu

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

Türkiye | DCP, Renkli, 94′ | Türkçe – 2015

Yönetmen: Senem Tüzen

Oyuncular: Esra Bezen Bilgin, Nihan Koldaş, Semih Aydın

Senem Tüzen’in 22. Uluslararası Adana Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve en iyi Kadın Oyuncu ödüllerini alan bu ilk uzun metrajlı filminde, annesine duyduğu sevgi ve nefret arasında kalmış bir kadının portesini izliyoruz. Kısa süre önce boşanmış şehirli bir kadın olan Nesrin hem kafa dinlemek hem de roman yazma hayalini gerçekleştirmek için kısa bir süre önce ölen anneannesinin köy evine gider. Ne var ki, aniden çıkagelen annesi ne kafa dinlemesine ne de kitabını yazmasına imkân tanıyacaktır. Farklı nesillerden gelen iki kadın arasındaki çatışma Nesrinin hayallerinin kabusa dönüşmesine sebep olur.

Konuklar: Oyuncu Esra Bezen Bilgin 17 Kasım Perşembe saat 15.00

***

Babamın Kanatları

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

Türkiye | DCP, Renkli, 101′ | Türkçe

Yönetmen: Kıvanç Sezer

Oyuncular: Menderes Samancılar, Musab Ekici, Kübra Kip, Tansel Öngel

23. Uluslararası Adana Film Festivali ve 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nden En İyi Erkek Oyuncu dahil birçok ödülle dönen film, İstanbul’un inşaat çılgınlığı ve iş güvenliği üzerine düşündüren bir yapım. Toplu konut inşaatında işçi olarak çalışan İbrahim, kansere yakalandığını öğrenmesinin ardından çok değer verdiği ailesine geride bırakacakları konusunda endişeye kapılır. Şartların giderek zorlaştığı şantiyede çalışma arkadaşlarından birinin hayatını kaybetmesi ardından meydana gelen hukuk dışı gelişmeler, İbrahim’in aklında endişelerini farklı yollarla dindirmek için fikirler uyandıracaktır.

Konuklar: Yapımcı Soner Alper 24 Kasım Perşembe saat 19:00

***

Baskın: Karabasan (Baskın)

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

Türkiye | DCP, Renkli, 97′ | Türkçe – 2015

Yönetmen: Can Evrenol

Oyuncular: Görkem Kasal, Ergun Kuyucu, Muharrem Bayrak

Baskın, beş polisin gece devriyesi sırasında gelen bir yardım çağrısı üzerine destek için gittikleri terk edilmiş tarihi bir Osmanlı karakolunda başlarına gelenleri konu eden bir gerilim filmi. Dünya prömiyerini 2015 yılında Toronto Film Festivali’nin “Midnight Madness” seçkisi kapsamında gerçekleştiren film, Can Evrenol’un aynı adlı ödüllü kısa filminden uyarlandı. Baskın, daha önce görmeye alışık olmadığımız üslubuyla, izleyiciyi tam anlamıyla hayal gücü ile baş başa bırakan son yılların başarılı gerilim filmlerinden.

Konuklar: Yapımcı Müge Büyüktalaş 19 Kasım Cumartesi saat 17.00

***

Kalandar Soğuğu

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

Türkiye | DCP, Renkli, 130′ | Türkçe

Yönetmen: Mustafa Kara

Oyuncular: Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara

Bu yıl Türkiye’nin Oscar adayı seçilen film, Karadeniz’in bir dağ köyünde yaşayan yoksul bir ailenin doğa koşullarına ve ekonomik darboğaza karşı mücadelesini konu alıyor. Dağda elektriksiz, derme çatma bir evde hayvanlarıyla birlikte yaşamlarını sürdürmeye çalışan ailenin babası Mehmet borçlarını kapatabilme umuduyla yılmadan dağlarda maden rezervi aramakta fakat bir türlü başarılı olamamaktadır. Dağlardan defalarca eli boş döndükten sonra tek seferde toplu para kazanmayı umduğu yeni bir yol bulur. Kurban Bayramı için satmayı planladıkları boğayı güreştirerek dereceye girip borçlarını kapatacaktır. İnsan, hayvan ve doğa arasındaki amansız mücadeleye ayna tutan film, etkileyici doğa görüntüleri ve anlamlı diyaloglarıyla öne çıkıyor.

Konuklar: Yapımcı Nermin Aytekin 10 Kasım Perşembe saat 19.00, Oyuncu Haydar Şişman 13 Kasım Pazar saat 17.00

***

Kasap Havası

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

Türkiye | DCP, Renkli, 103′ | Türkçe – 2015

Yönetmen: Çiğdem Sezgin

Oyuncular: İnanç Konukçu, Şenay Gürler, Hakan Karahan

Çiğdem Sezgin’in yazıp yönettiği, ilk uzun metrajlı filmi, taksi söförü Ahmet ile terzi Leyla’nın aşklarını konu alıyor. Aile baskısı ve geçmişin karanlık bulutlarının gölge düşürdüğü bir aşk… Geçmişiyle hesaplaşması henüz bitmemiş, anne dırdırından bıkmış Leyla ile ailesi tarafından ısrarla istemediği bir kızla evlendirilmeye çalışan Ahmet’in ilişkisi tek gecelik bir ilişki olarak başlasa da sonunda aileleriyle tüm bağlarını koparmak pahasına birbirleriyle evlenme kararı almaya kadar gider. Ancak Leyla’nın yıllar önceki erkek arkadaşı ansızın çıkagelince, ilişkilerindeki dengeler alt üst olur.

Konuklar: Yönetmen Çiğdem Sezgin 12 Kasım Cumartesi saat 15.00, oyuncu Şenay Gürler 24 Kasım Perşembe saat 17.00

***

Kor

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

Türkiye | DCP, Renkli, 145′ | Türkçe – 2016

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Oyuncular: Aslıhan Gürbüz, Caner Cindoruk, Taner Birsel

Kocası Cemal yaşadığı çöküşün ardından, bir iş için gittiği Romanya’da tutuklanınca acilen ameliyat olması gereken hasta çocuğuyla bir başına kalan Emine, elişi aldığı atölyede kocasının eski patronu Ziya ile karşılaşır. Ziya bir zamanlar çok hoşlandığı ama Cemal’i seçip onunla evlenen genç kadının ve çocuğunun durumunu öğrenince kayıtsız kalamaz. Film, umut ve umutsuzluk arasında gidip gelirken belirsizlik ve şüpheyle dolu, üçlü bir ilişkiler sarmalı yaratıyor.


***

Kötü Kedi Şerafettin

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

Türkiye | DCP, Renkli, 84′ | Türkçe – 2016

Yönetmenler: Mehmet Kurtuluş, Ayşe Ünal

Seslendirenler: Uğur Yücel, Demet Evgar, Okan Yalabık, Güven Kıraç, Yekta Kopan, Ayşen Gruda

Bülent Üstün’ün yazıp çizdiği kült çizgi roman karakteri Kötü Kedi Şerafettin ve çetesi uzun yıllar süren bir bekleyişten sonra beyazperdede hayat buluyor. Beyoğlu’nun bitirim kedisi Şerafettin, Martı Rıfkı ve Fare Rıza akşamki mangal için hazırlıklara başlar. Ancak işler pek de yolunda gitmeyecektir. Şero’nun babası onu evden atar, göz koyduğu manitayı yanlışlıkla öldürür, her ne kadar kabullenemese de baba olduğunu öğrenir ve çeşitli düşmanlar tarafından saldırıya uğrar. Taksim ve Cihangir çevresinin başarılı bir şekilde modellendiği, Uğur Yücel, Ayşen Gruda, Demet Evgar gibi bir çok usta oyuncunun seslendirmesiyle hayat bulan eğlenceli, hareketli, deli dolu bir animasyon.

Konuklar: Yönetmen Ayşe Ünal, yönetmen Mehmet Kurtuluş 20 Kasım Pazar saat 17.00

***

Mavi Bisiklet

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

Türkiye | DCP, Renkli, 94′ | Türkçe – 2016

Yönetmen: Ümit Köreken

Oyuncular: Selim Kaya, Eray Kılınçarslan, Katya Shenkova, Fatih Koca

Dünya Prömiyerini Berlin’de “Generation” bölümünde yapan Mavi Bisiklet yönetmen Ümit Köreken’in ilk uzun metrajı. Film, bir çocuğun, büyüklerin dünyasında karşılaştığı adaletsizliklere kendince çözüm arayışını naif bir anlatımla beyazperdeye taşıyor. Annesi ve kızkardeşi ile yaşayan, okuldan arta kalan vakitlerini çalışarak geçirip tüm kazancını annesine veren Ali, platonik aşkı Elif’in uğradığı bir haksızlığa karşı, arkadaşı Yusuf’un da yardımıyla, kendi yöntemleriyle mücadele etmeye kararlıdır. Demokrasi, adalet ve eşitlik gibi evrensel konuları bu mücadele üzerinden ele alan dokunaklı bu dram, 53. Antalya Film Festivali Ulusal Yarışmada En iyi Film, En İyi Yönetmen ve Senarist ödüllerine layık görüldü.

Konuklar: Yönetmen Ümit Köreken, Senarist ve yapımcı Nursen Köreken 13 Kasım Pazar saat 15.00 ve 17 Kasım Perşembe saat 13.00

***

Rauf

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

Türkiye | DCP, Renkli, 93′ | Türkçe – 2016

Yönetmenler: Barış Kaya, Soner Caner

Oyuncular: Alen Hüseyin Gürsoy, Yavuz Gürbüz, Şeyda Sözüer

Doğu Anadolu’nun küçük bir köyünde, süregelen görünmez bir savaşın gölgesinde yaşayan küçük Rauf’un naif hikayesi. Okulu bırakıp marangozhanede çıraklığa başlayan Rauf, ustasının 20 yaşlarındaki kızına aşık olur. Onu mutlu etmek için pembe rengiyle tanışmanın peşine düşerken kendini hayatın karanlık tarafı ile karşı karşıya bulur. Yönetmenlerin ilk uzun metrajı olan bu sıcak film, Berlin Film Festivali’nde Generation bölümünde Kristal Ayı için yarışmanın yanı sıra 53. Antalya Film Festivali’nde de En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini aldı.

Konuklar: Yönetmen Barış Kaya 17 Kasım Perşembe saat 17.00

***

Rüya

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

Türkiye | DCP, Renkli, 93′ | Türkçe – 2016

Yönetmen: Derviş Zaim

Oyuncular: Gizem Erdem, Ebru Helvacıoğlu, Dilşat Bozyiğit, Gizem Akman

Sine, günümüz mimarlık sektörünün bulunduğu durumdan hoşlanmayan genç bir mimardır. Bir arkadaşının ricası üzerine, yedi uyuyanlar menkıbesinden esinlenerek farklı bir cami modeli tasarlar. Ancak proje, yaşanan birçok problem yüzünden yarım kalır. Sine yaşadığı stres yüzünden geçirdiği uykusuz geceler sonucunda bir uyku hastalıkları merkezinde tedavi olmayı kabul eder. Tedavi sırasında gördüğü bir rüyada, yedi uyuyanlar mitinin içindedir ve olaylara şahit olmaktadır. Rüyadan uyandığında ise kendini fiziksel ve ruhsal olarak değişmiş bulur ve yaşadığı sorunlarla farklı bir bakış açısıyla mücadele etmeye başlar. Derviş Zaim’in geleneksel sanatlara yeniden göz kırptığı filmi, aynı zamanda doğa üzerine çektiği filmler dizisine de katılıyor.

Konuklar: Yönetmen Derviş Zaim, oyuncu Gizem Erdem, Oyuncu Murat Kılıç, oyuncu Ayşe Lebriz ve oyuncu Atılay Uluışık 19 Kasım Cumartesi saat 13:00

***

Rüzgarda Salınan Nilüfer

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

 

Türkiye | DCP, Renkli, 106′ | Türkçe- 2015

Yönetmen: Seren Yüce

Oyuncular: Tolga Tekin, Songül Öden, Tülay Günal, Eraslan Sağlam, Esme Madra

İstanbul’un zengin semtlerinden birinde yaşayan Handan, Korhan ve ergen kızları sıradan bir hayat sürmektedirler. Konforlu yaşamları içinde mutluymuş gibi görünseler de aslında her bir birey kendi içine kapanmış ve yalnızlaşmıştır. Ancak filmde bu duruma eleştirel bir bakış yerine oldukça tarafsız bir yaklaşım sergilenmektedir. Handan hayatındaki boşluğu sürekli yeni uğraşlar bulmaya çalışarak doldurmakta ve destek beklediği kocasının ilgisizliğine olan öfkesini de para harcayarak dışa vurmaktadır. Ailece görüştükleri arkadaşlarıyla bile kendilerini içten içe kıyaslamaktadırlar. Handan son olarak arkadaşı Şermin’e özenerek yazarlığa soyunur. Özentisi git gide kıskançlığa dönüştükçe aileler arasındaki zaten hassas olan dengeler bozulmaya başlar.

Konuklar: Yönetmen Seren Yüce, oyuncu Songül Öden ve oyuncu Tolga Tekin 19 Kasım Cumartesi saat 15:00

***

Son Kuşlar

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

Türkiye | DCP, Renkli, 90′ | Türkçe – 2016

Yönetmen: Bedir Afşin

Oyuncular: Şahverdi Ali Eren, Fatma Öney, Senar Sağdıç

Şehir hayatının keşmekeşinden bunalan esnaf Bekir biraz rahatlamak için memleketine gider. Kafasını dağıtmak için tek yapmak istediği avlanmaktır, ancak henüz av mevsimi değildir. Köylülerin bunun uğursuzluk getireceğine dair tüm uyarılarına rağmen, ormanın yolunu tutar. Köylüler Bekir geldiğinden beri yaşanan tüm olumsuzluklardan onu sorumlu tutmaya başlayacaktır. Şehirli – köylü çatışmasını ve aralarında gitgide büyüyen uçurumu, doğaya duyulan saygıya karşılık keyfi vurdumduymazlıkların istenmeyen sonuçlarını gözler önüne seren film, 35. İKSV İstanbul Film Festivali kapsamında Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü için yarışmıştı.

Konuklar: Yönetmen Bedir Afşin, yapımcı Bünyamin Duranoğlu, oyuncu Şahverdi Ali Eren, oyuncu Fatih Sönmez, oyuncu Turgay Atalay ve oyuncu Nursel Çeliktürk 10 Kasım Preşembe saat 15.00

***

Toz Bezi

Türkiye sinemasının yeni ve ödüllü filmleri: Biz de Varız!

Türkiye | DCP, Renkli, 98′ | Türkçe – 2015

Yönetmen: Ahu Öztürk

Oyuncular: Nazan Kesal, Asiye Dinçsoy, Mehmet Özgür, Serra Yılmaz

35. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünde En İyi Film ödülünü alan Toz Bezi, İstanbul’un farklı kutupları arasında hayatı anlamaya çalışıp kendilerine yeni yollar çizmeye çalışan iki kadının hikayesini konu alıyor. Nesrin ve Hatun şehrin yoksulluğu ve zenginliği arasında gelip giderken, hayatı anlamaya ve kendileri için daha iyi birer çıkış yolu bulmaya çalışmaktadır. Hatun temizliğe gittiği mahallede bir ev almak için para biriktirirken, Nesrin önce onu terk eden kocasının yokluğuyla ve kendi yalnızlığıyla yüzleşir, ardından da 5 yaşındaki kızıyla hayata tutunmaya çalışır. İki kadının yolları birbirine benzemese de, yoldaşlıkları çok değerlidir. Hayata tutunma çabası, kadınlık, annelik, temizlik ve yoksulluk üzerine güçlü bir dram.

Konuklar: Yönetmen Ahu Öztürk 10 Kasım Perşembe saat 13.00


Vizyonda bu hafta: Hz. Muhammed Allah’ın Elçisi ve 5 film daha


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.