İran’da ‘Ahlak Polisi’ne meydan okuyan genç kadın

Dünya bu görüntüleri konuşuyor. Sosyal medyaya damgasını vuran olay İran’da yaşandı. Üniversite öğrencisi genç bir kadın, ‘Ahlak Polisi’ne meydan okudu! Video sosyal medyada çok paylaşılıp izlenirken dünyanın dört bir yanından destek mesajları geldi.

İran’ın en çok tartışma yaratan konularından biri olan ahlak polisleri, yeni bir video ile gündeme geldi. Tahran sokaklarında kaydedilen videoda bir kadın ahlak polisi tarafından durduruluyor. Başörtüsü olmadığı için otomobil kullanmasına yasak getirilen kadının belgelerine el konuluyor. Daha sonra belgelerini geri vermeyen ahlak polisi araçla devam ederken, genç kadın hayatı pahasına aracın önüne atlıyor.

ahlak polisi

Üniversite öğrencisi olduğu belirlenen kadın My Stealthy Freedom isimli Facebook grubuna şu mesajı yazarak konuyu şöyle anlattı:“Başörtüm olmadığı için aracım durduruldu ve öğrenci kimliğimi aldılar ve geri vermeyeceklerini söylediler. Öğrenci kartımı polis istasyonundan alabileceğimi söylediler. Onlara sert sözler söyledikten sonra aracın önüne geçtim.”

Yazı Dizisi: 10 Soruyla İran (1. Bölüm)