Serra Behar’ın ilk kişisel sergisi: Hatırlamak

Sanatçı Serra Behar ‘Hatırlamak’ isimli ilk kişisel sergisini 23 Mayıs’ta Adahan İstanbul’da sanatseverlerle buluşturuyor.

Serra Behar'ın ilk kişisel sergisi: "Hatırlamak"

Serra Behar, ‘Hatırlamak’ isimli sergisiyle, sanatsal üretimleri üzerinden, kişilerin, nesnelerin, durumların geride bıraktığı iz ve bellek kavramlarına odaklanıyor. 

Hayatın kurgu ve illüzyon sahnesinde teatral bir yolculuk hali olduğunu çalışmalarında ifade eden sanatçı: ‘Ürettiğim her işin, illüzyondaki bu oyunun payıma düşen bir perdesine karşılık geldiğini düşünüyorum. Bunun ne azı ne de çoğu söz konusu. İşlerimin her biri, aynı anda bir ölüm ve bir doğumun simgesi. Kendimle hesaplaşmalarımın kainatla diyalog halinde sürmesinin kanıtı. ‘Ben’ merkezden ‘biz’ olmaya giden hatırlayışımın hikayesi. Belki derinde, dokunabildiklerime ‘siz de hatırlıyor musunuz?’ diye fısıldayışım.’ sözleriyle ifade ediyor. 


Kendini kandırmak

Hatırlamak, insanın doğumu itibariyle bilinç ve algılama sürecine geçiş öncesi unutulanların, devam etmekte olan yaşama etkilerini sorgularken; unutulan yüzler, kimlikler ve kişiler üzerinden kendimizden başlayarak içerisinde bulunduğumuz dünya ile yüzleşmek gerektiğini hatırlatıyor. Serra Behar ‘Hatırlamak’ isimli sergisiyle varoluşsal süreçteki yolda olma halini vurguluyor. 

Serra Behar‘ın çalışmalarının her biri, yaşamının belirli dönemlerine karşılık gelen durumların somut bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Sanatçı üretimlerinde; ifadede iletişim ve hareket kavramlarıyla, yaşamın devinimi ve durmaksızın değişimiyle akışa şuurlu bir teslimiyetin ifadesini yansıtıyor.

organ

Sanatçının çalışmalarında kullandığı; deri, röntgen filmi, gerçek kemik, polyester, kablolar, bilgisayar parçaları, antika ahşap parçalar gibi materyaller ile animatronik ve farklı animasyon tekniklerini de devreye sokarak yaşamda tamamlanan süreç ve devam eden akışı temsili bir anlatımla bizlere aktarıyor. 


Sanatçı, Hatırlamak sergisi için, Galata ve Bodrum’daki atölyelerinin yanı sıra çeşitli marangozhane ve eskicilerden topladığı parçaları, yine eski bir marangozhanede bir araya getirerek çalışmalarında yeniden yorumladı. 

2012’den bu yana ArtSümer’de ve eş zamanlı aynı galeri ile birlikte Contemporary’e katılarak çalışmalarını sergilemiş olan Serra Behar, izlerin yansımaları üzerinden anlamı, sanatı ve eylemi sorgulamaya devam edecek. 

Sergi, 23 Mayıs – 20 Haziran tarihleri arasında Adahan İstanbul’da ziyaret edilebilir. 

Serra Behar hakkında:

Serra Behar

Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekorları, Kostüm ve Kukla bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede heykel üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. Deneysel Tasarım ve Kavramsal alanında Nottingham Trent Üniversitesi’nde bir yıl eğitim aldı.


İngiltere’de deneysel tasarım, kukla, animasyon atölyelerinde ilk projelerini gerçekleştirdi. Türkiye’de ve dünyada önemli marka ve kurumlara özel tasarımlar yaptı. 2010 – 2015 yılları arasında İngiltere ve Türkiye’de çeşitli galerilerde çalışmalarını sergiledi.

Bir Arada – Farklı karma sergisi Galeri ARK’ta başlıyor