Şok diyetler hangi hastalıklara neden olabiliyor?

Son zamanlarda popülerliğini artıran ve kısa zamanda hızlı kilo vermek için uygulanan şok diyetler, kilo vermeye yardımcı olmadığı gibi vücutta birçok yan etkiye neden oluyor.

Şok diyetler hangi hastalıklara neden olabiliyor?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk, şok diyetler olarak bilinen bu diyetlerin kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, saç dökülmesi gibi yan etkilere neden olduğunu açıkladı

Havaların ısınması ve yaz aylarının yaklaşmasıyla fazla kilolarını vermek isteyenleri zayıflama telaşı sardı. Hızlı kilo vermek için birbirinden farklı diyetlerin uygulanmaya başlandığı bu dönemde, en çok tercih edilmeye başlanan diyetlerden biri de şok diyetler.


Popülerliğini artıran bu diyet tarifleri ile kısa zamanda fazla kilolardan kurtulmak mümkün gibi görünse de aslında durum hiç de öyle değil.

Emsey Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk, şok diyetlerin uzun vadede kilo vermeye yardımcı olmadığı gibi vücuda da birçok yan etkiye neden olduğunu belirtti. Öztürk, bu diyetlerin günlük gereksinim duyulan kalorinin ancak yarısını karşıladığını ve dengeli beslenme bilincini engellediğini söyledi.


Şok diyetlerin yan etkileri sağlığınızı riske atıyor

şeker hastalığı

Şok diyetlere başvuran kişilerin 3 günlük, 5 günlük diyet programları ile kısa yoldan zayıflamayı hedeflediklerini ancak yaşam boyu yeterli ve dengeli beslenme bilinci oluşturamadıkları için bu diyetlerin zaman kaybına yol açtıklarını ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk,

“Bu diyetlerle yağ kaybından çok kas dokusu kaybedildiğinden metabolizma yavaşlar ve kişi normal beslenme düzenine geri döndüğünde verdiği kiloları fazlasıyla almaya başlar. Yine bu diyetlerde düzensiz kilo alıp vermek vücutta insülin direncine sebebiyet vererek şeker hastalığı riskini arttırmaktadır.” dedi.

Özellikle bu diyetlerin tehlikeli yan etkilerinin olduğuna değinen Öztürk, şunları söyledi: “Şok diyetler olarak bilinen ve günlük gereksinim duyduğumuz kalorinin yarısını ancak karşılayan bu diyetlerin yan etkileri baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, ishal, kabızlık, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, saç dökülmesi, bazal metabolizma hızında azalma şeklinde ortaya çıkmaktadır.”dedi

Sağlıklı kilo vermek için ayda kaç kilo vermeyi hedeflemeliyiz?


Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk, sağlıklı kilo vermek isteyenler için şu tavsiyede bulundu: “Her şeyden önce sağlığınızı korumak, verdiğiniz kilolarınızı tekrar almamak istiyorsanız hedefiniz ayda 2 ile 4 kilo arasında bir kilo kaybı olmalıdır. Diyetiniz tek bir besin grubuna dayalı olmamalı, tüm besin gruplarını yeterli miktarlarda içermelidir.”dedi.

Sağlıklı bir bahar diyeti için 10 süper besin


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.