Türkiye bir daha bir araya gelemeyecek kadar bölündü

ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı John Sitilides: “Türkiye bir daha bir araya gelemeyecek kadar bölündü.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı John Sitilides: "Türkiye bir daha bir araya gelemeyecek kadar bölündü."

Türk toplumunun referandum sonuçları yüzünden iyice bölündüğünü savunan John Sitilides, Türkiye Cumhuriyeti, tarihinde daha önce bu kadar kesin hatlı bir bölünme yaşanmadığını söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı John Sitilides, Türkiye’de yaşanan son gelişmeleri Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi. Sitilides şunları söyledi:

“Referandum sonrasında bölünme daha da ortaya çıktı”

“Ülkenin yarısı Erdoğan’ı çok severken, yarısı ondan nefret ediyor. Bu fark eskiden bu kadar belirgin değildi ancak referandum sonrası bu bölünme daha da ortaya çıktı. Amerika’dan baktığımızda benim endişelendiğim konu, ülkenin tekrar bir araya gelemeyecek kadar siyasi açıdan bölünmüş olması. Bu siyasi bölünme Türkiye iç politikasını önümüzdeki dönemlerde daha da istikrarsız bir hale getirme potansiyeli taşıyor.” (Odatv)


John Sitilides kimdir?


John Sitilides, Trilogy Advisors isimli danışmanlık şirketinin müdürü olarak uluslararası ilişkiler, stratejik iletişim ve jeopolitik risk yönetimi üzerine çalışmaktadır. ABD Kongresi’ne ve ABD Dışişleri Bakanlığı’na uluslararası siyaset konusunda üst düzey diplomatlara danışmanlık yapmaktadır.

ABD için İncirlik neden vazgeçilmez bir üs?