ABD için İncirlik neden vazgeçilmez bir üs?

Terör olaylarının artması sonrasında İncirlik Üssü konusu gündeme geldi, “İncirlik ABD için neden vazgeçilmez bir üs?” konusu yeniden tartışılmaya başlandı…

ABD için İncirlik neden vazgeçilmez bir üs?

‘O zaman bizde İncirlik Üssü’nü kapatalım’

Geçtiğimiz günlerde sıklıkla konuşulmaya başlanan ve Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin de yazısına taşıdığı haberde, “Bazı bakanlar, terör olaylarının İncirlik Üssü’nün ABD’ye açılmasından sonra başladığı kanaatinde ‘O zaman bizde İncirlik Üssü’nü kapatalım’ düşüncesini dile getiriyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

“Bir de İncirlik konusu var. Bakanlar Kurulu’nda tartışmaya açılan bir konu değil. Ancak bazı bakanlar, terör olaylarının İncirlik Üssü’nün ABD’ye açılmasından sonra başladığı kanaatinde. ‘O zaman bizde İncirlik Üssü’nü kapatalım’ düşüncesini dile getiriyorlar.” ifadeleriyle devam ediyordu.


Terör olaylarının artması sonrasında İncirlik Üssü konusu gündemdeyken “İncirlik ABD için neden vazgeçilmez bir üs?” konusu yeniden tartışılmaya başlandı… BBC Türkçe’den İlhan Taşcı’nın yazısına da konu oldu.

İncirlik ABD için neden vazgeçilmez bir üs?

ABD yönetiminden yetkililer, bu bilgiyi teyit ediyor. Ancak İncirlik’i kullanma izninin sadece ABD uçaklarını mı içerdiği, koalisyonun diğer uçaklarını da kapsayıp kapsamadığı net değil.

Peki İncirlik üssü neden önemli?

ABD’nin Orta Doğu operasyonları her gündeme geldiğinde neden İncirlik’i kullanmak istiyor?

Bu sorunun yanıtının iki ayağı var.

Bunlardan birincisi, İncirlik Türkiye’ye ait olmakla birlikte NATO standartlarında ve NATO operasyonlarında kullanılan, ABD ordusunun çok yakından tanıdığı bir üs.

‘Sıradan bir pist değil

Dolayısıyla Amerikan hava kuvvetleri için herhangi bir pistten ibaret değil.

İkincisi de, üssün yeri; ABD’nin Orta Doğu’da izleme faaliyetleri ya da operasyonlar düzenlediği bölgelerine yakınlığı.

Soğuk savaş sırasında ABD’nin kilit operasyon merkezlerinden biri olarak kullanılmış; zaman zaman da krizlerin odağında yer almıştı.


1950’lerin ikinci yarısı 1960’lar sırasında ABD’nin Sovyetler Birliği üzerindeki keşif uçuşlarında, Norveç’teki askeri üsle birlikte kilit görev üstlenen üsten kalkan bir U2 uçağının Sovyet hava sahasında düşürülmesiyle uluslararası kriz çıkmıştı.

Türkiye ile ABD arasında üssün neden olduğu kriz ise, Washington yönetiminin Küba füze gerilimi sırasında Sovyetler’le yaptığı pazarlıkta üsteki nükleer füzelerin kaldırılmasını kabul etmesiyle patlamıştı.

1974 Kıbrıs harekâtı sonrasında ABD’nin silah ambargosuna karşılık Türkiye’nin İncirlik’in kullanımını askıya alma kararı, ambargonun kaldırılmasıyla ortadan kalktı.

1990’larda ABD’nin Irak’ın kuzeyinde uçuşa yasak bölge uygulamasını denetlemek için kullandığı üs, daha sonra Afganistan ve Irak savaşları için lojistik merkezi olarak işlev gördü.

1991’deki Irak savaşı sırasında aktif olarak kullanılan üste, Saddam Hüseyin’in Scud füzelerine karşı patriotlar konuşlandırılmıştı.

Şu anda üste keşif görevi yürüten Amerikan İnsansız Hava araçları var.

Türkiye ile ABD arasında şimdi varılan anlaşmayla silahlı insansız hava araçları da kullanılabilecek.

Amerikan hava kuvvetleri için Suriye operasyonlarında üssün sağlayacağı kolaylık sağlayacağı zaman ve coğrafi avantaj olacak.

Şu anda Amerikan savaş uçakları, Suriye’deki IŞİD hedeflerini Kuveyt ve Basra Körfezi’nden kalkan savaş uçaklarıyla vuruyor.


Şimdi ise, uzmanlara göre, artık istihbarat alındıktan bir kaç dakika sonra savaş uçakları IŞİD hedeflerine saldırabilecek.

İncirlik’teki hidrojen bombalarıyla ilgili soru önergesi

ABD ile Türkiye arasında nokta restleşmesi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.