ABD için İncirlik neden vazgeçilmez bir üs?

Terör olaylarının artması sonrasında İncirlik Üssü konusu gündeme geldi, “İncirlik ABD için neden vazgeçilmez bir üs?” konusu yeniden tartışılmaya başlandı…

ABD için İncirlik neden vazgeçilmez bir üs?

‘O zaman bizde İncirlik Üssü’nü kapatalım’

Geçtiğimiz günlerde sıklıkla konuşulmaya başlanan ve Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin de yazısına taşıdığı haberde, “Bazı bakanlar, terör olaylarının İncirlik Üssü’nün ABD’ye açılmasından sonra başladığı kanaatinde ‘O zaman bizde İncirlik Üssü’nü kapatalım’ düşüncesini dile getiriyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

“Bir de İncirlik konusu var. Bakanlar Kurulu’nda tartışmaya açılan bir konu değil. Ancak bazı bakanlar, terör olaylarının İncirlik Üssü’nün ABD’ye açılmasından sonra başladığı kanaatinde. ‘O zaman bizde İncirlik Üssü’nü kapatalım’ düşüncesini dile getiriyorlar.” ifadeleriyle devam ediyordu.


Terör olaylarının artması sonrasında İncirlik Üssü konusu gündemdeyken “İncirlik ABD için neden vazgeçilmez bir üs?” konusu yeniden tartışılmaya başlandı… BBC Türkçe’den İlhan Taşcı’nın yazısına da konu oldu.

İncirlik ABD için neden vazgeçilmez bir üs?

ABD yönetiminden yetkililer, bu bilgiyi teyit ediyor. Ancak İncirlik’i kullanma izninin sadece ABD uçaklarını mı içerdiği, koalisyonun diğer uçaklarını da kapsayıp kapsamadığı net değil.

Peki İncirlik üssü neden önemli?

ABD’nin Orta Doğu operasyonları her gündeme geldiğinde neden İncirlik’i kullanmak istiyor?

Bu sorunun yanıtının iki ayağı var.

Bunlardan birincisi, İncirlik Türkiye’ye ait olmakla birlikte NATO standartlarında ve NATO operasyonlarında kullanılan, ABD ordusunun çok yakından tanıdığı bir üs.

‘Sıradan bir pist değil

Dolayısıyla Amerikan hava kuvvetleri için herhangi bir pistten ibaret değil.

İkincisi de, üssün yeri; ABD’nin Orta Doğu’da izleme faaliyetleri ya da operasyonlar düzenlediği bölgelerine yakınlığı.

Soğuk savaş sırasında ABD’nin kilit operasyon merkezlerinden biri olarak kullanılmış; zaman zaman da krizlerin odağında yer almıştı.


1950’lerin ikinci yarısı 1960’lar sırasında ABD’nin Sovyetler Birliği üzerindeki keşif uçuşlarında, Norveç’teki askeri üsle birlikte kilit görev üstlenen üsten kalkan bir U2 uçağının Sovyet hava sahasında düşürülmesiyle uluslararası kriz çıkmıştı.

Türkiye ile ABD arasında üssün neden olduğu kriz ise, Washington yönetiminin Küba füze gerilimi sırasında Sovyetler’le yaptığı pazarlıkta üsteki nükleer füzelerin kaldırılmasını kabul etmesiyle patlamıştı.

1974 Kıbrıs harekâtı sonrasında ABD’nin silah ambargosuna karşılık Türkiye’nin İncirlik’in kullanımını askıya alma kararı, ambargonun kaldırılmasıyla ortadan kalktı.

1990’larda ABD’nin Irak’ın kuzeyinde uçuşa yasak bölge uygulamasını denetlemek için kullandığı üs, daha sonra Afganistan ve Irak savaşları için lojistik merkezi olarak işlev gördü.

1991’deki Irak savaşı sırasında aktif olarak kullanılan üste, Saddam Hüseyin’in Scud füzelerine karşı patriotlar konuşlandırılmıştı.

Şu anda üste keşif görevi yürüten Amerikan İnsansız Hava araçları var.

Türkiye ile ABD arasında şimdi varılan anlaşmayla silahlı insansız hava araçları da kullanılabilecek.

Amerikan hava kuvvetleri için Suriye operasyonlarında üssün sağlayacağı kolaylık sağlayacağı zaman ve coğrafi avantaj olacak.

Şu anda Amerikan savaş uçakları, Suriye’deki IŞİD hedeflerini Kuveyt ve Basra Körfezi’nden kalkan savaş uçaklarıyla vuruyor.


Şimdi ise, uzmanlara göre, artık istihbarat alındıktan bir kaç dakika sonra savaş uçakları IŞİD hedeflerine saldırabilecek.

İncirlik’teki hidrojen bombalarıyla ilgili soru önergesi

ABD ile Türkiye arasında nokta restleşmesi