Efes Antik Kenti’ni sünnet ve nikah için düğün alanına çevirdiler

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Efes Antik Kenti içinde çeşitli organizasyonlar yapıldığı ortaya çıktı.

Efes Antik Kenti sünnet ve nikah için düğün alanına çevirdiler
Dünyaca ünlü Celcius Kütüphanesi (Efes Antik Kenti)

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan ve Roma İmparatorluğu döneminde M.Ö. 6000 yıllarında yapılan Efes Antik Kenti, Selçuk Belediyesi tarafından düğün ve sünnet törenleri gerçekleştirmek için kiraya verilmeye başlandı.

2015 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine dahil olan Efes Antik Kenti, içerisindeki Efes Celsus Kütüphanesi’nin bir organizasyon için kiralandığı ve tarihi dokuya zarar verilerek masa ve sandalyelerin yerleştirildiği görüldü.


efes antik kenti selçuk belediyesi düğün nikah sünnet organizasyon

Açıklama daha da vahim

Olay üzerine İzmir İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Kaan Erge konu hakkında açıklama yaptı. Efes Antik Kentinde ziyaret saatleri dışında turizm içerikli etkinlikler yapılabildiğini belirten Erge, Efes’te zaman zaman etkinlikler yapıldığını, bunların turizm konseptli olduğunu, bu amaç dışındakilere izin verilmediğini söyledi.

efes antik kenti selçuk belediyesi düğün nikah sünnet organizasyon

“Turizm içerikli etkinlikler için ücretli tahsis mümkün”

Efes’te sünnet, düğün, nişan gibi törenlerin yapılmasının söz konusu olmadığını kaydeden Erge, turizm içerikli etkinlikler için ücretli tahsisin mümkün olduğunu ifade etti. Erge, ziyaret saatleri dışında ören yerlerinin konsepti turizm olan etkinliklere ev sahipliği yapabildiğini, bu etkinliklerde gerekli özenin gösterildiğini dile getirdi. Kiralama işlemleri için fiyat listesi ise Selçuk Belediyesi internet sitesinde yer alıyor.

efes antik kenti selçuk belediyesi düğün nikah sünnet organizasyon

Sosyal medyadan tepkiler geldi

Twitter’da, Dücane Cündioğlu’nun attığı tweetle ortaya çıkan olay, hızla sosyal medyada yayıldı. Olayı gören yurttaşlar, tepki göstererek sert bir dille eleştirdi. Ahmet Ümit de Efes Antik Kenti’nde böyle etkinliklerin yapılmasına büyük tepki gösterdi.


İşte sosyal medyadaki o tepkilerden bazıları:

Fotoğrafları ilk kez Düdane Cündüoğlu Twitter'dan yaptığı bu paylaşımla duyurdu efes antik kenti düğün
Akıl almaz fotoğrafları ilk kez Düdane Cündüoğlu Twitter’dan yaptığı bu paylaşımla duyurdu.
ahmet ümit
Ahmet Ümit’ten Efes Antik Kenti’nin düğün alanına çevrilmesine tepki

Marmaris Okluk koyuna Cumhurbaşkanlığı için 3 hilalli dolgu plaj


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.