Efes Antik Kenti’ni sünnet ve nikah için düğün alanına çevirdiler

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Efes Antik Kenti içinde çeşitli organizasyonlar yapıldığı ortaya çıktı.

Efes Antik Kenti sünnet ve nikah için düğün alanına çevirdiler
Dünyaca ünlü Celcius Kütüphanesi (Efes Antik Kenti)

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan ve Roma İmparatorluğu döneminde M.Ö. 6000 yıllarında yapılan Efes Antik Kenti, Selçuk Belediyesi tarafından düğün ve sünnet törenleri gerçekleştirmek için kiraya verilmeye başlandı.

2015 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine dahil olan Efes Antik Kenti, içerisindeki Efes Celsus Kütüphanesi’nin bir organizasyon için kiralandığı ve tarihi dokuya zarar verilerek masa ve sandalyelerin yerleştirildiği görüldü.


efes antik kenti selçuk belediyesi düğün nikah sünnet organizasyon

Açıklama daha da vahim

Olay üzerine İzmir İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Kaan Erge konu hakkında açıklama yaptı. Efes Antik Kentinde ziyaret saatleri dışında turizm içerikli etkinlikler yapılabildiğini belirten Erge, Efes’te zaman zaman etkinlikler yapıldığını, bunların turizm konseptli olduğunu, bu amaç dışındakilere izin verilmediğini söyledi.

efes antik kenti selçuk belediyesi düğün nikah sünnet organizasyon

“Turizm içerikli etkinlikler için ücretli tahsis mümkün”

Efes’te sünnet, düğün, nişan gibi törenlerin yapılmasının söz konusu olmadığını kaydeden Erge, turizm içerikli etkinlikler için ücretli tahsisin mümkün olduğunu ifade etti. Erge, ziyaret saatleri dışında ören yerlerinin konsepti turizm olan etkinliklere ev sahipliği yapabildiğini, bu etkinliklerde gerekli özenin gösterildiğini dile getirdi. Kiralama işlemleri için fiyat listesi ise Selçuk Belediyesi internet sitesinde yer alıyor.

efes antik kenti selçuk belediyesi düğün nikah sünnet organizasyon

Sosyal medyadan tepkiler geldi

Twitter’da, Dücane Cündioğlu’nun attığı tweetle ortaya çıkan olay, hızla sosyal medyada yayıldı. Olayı gören yurttaşlar, tepki göstererek sert bir dille eleştirdi. Ahmet Ümit de Efes Antik Kenti’nde böyle etkinliklerin yapılmasına büyük tepki gösterdi.


İşte sosyal medyadaki o tepkilerden bazıları:

Fotoğrafları ilk kez Düdane Cündüoğlu Twitter'dan yaptığı bu paylaşımla duyurdu efes antik kenti düğün
Akıl almaz fotoğrafları ilk kez Düdane Cündüoğlu Twitter’dan yaptığı bu paylaşımla duyurdu.
ahmet ümit
Ahmet Ümit’ten Efes Antik Kenti’nin düğün alanına çevrilmesine tepki

Marmaris Okluk koyuna Cumhurbaşkanlığı için 3 hilalli dolgu plaj