Koray Akten’den İstanbul’un 4 Mevsimi fotoğraf sergisi

Fotoğrafçı ve fotoğrafçılık eğitmeni Koray Akten’in öğrencileriyle birlikte hazırladığı proje sergisi “İstanbul’un 4 Mevsimi”, 3 Haziran’da İFSAK’ta açıldı. Sergi 23 Haziran’a kadar devam edecek.

koray akten istanbulun 4 mevsimi fotoğraf sergisi

Fotoğraf sanatını, fotoğraf çekmeyi, yaşadıkları şehir İstanbul’u fotoğraflamayı, hayatı, insanı, hikayeleri seven on altı fotoğraf gönüllüsü, proje fikrini sunan ve projeyi yöneten fotoğrafçı ve eğitmen Koray Akten ile birlikte yola çıkarak 21 Aralık 2015 – 20 Aralık 2016 tarihleri arasında bir yıl boyunca İstanbul’da dört mevsimin nasıl yaşandığını, bu mevsimlerin İstanbul’da şehir insanının hayatına ne gibi keyifler ya da zorluklar getirdiğini gözlemlemeye ve sanatsal yorumlarını kattıkları fotoğraflarıyla belgelemeye çalıştılar.

İlkbaharın cıvıl cıvıl renklerini, mis kokularını, sonbaharın güzelim renkleri ve hüznünü sevdikleri kadar, kışın soğuğunu, yağan yağmuru, karın bembeyaz örtüsünü, fırtınanın dalgalandırdığı denizi, sabah sisini, bazen pusu, kimi zaman da yazın aşırı sıcaklarını da sevdiler, bir fotoğrafçı tutkusuyla böyle havalarda özellikle attılar kendilerini sokaklara.


Hâlâ güzel ve çekici kalmayı başarabilen kadim şehir İstanbul’daki insanların, yaşam hikayelerinin mevsimlerle şekillenen tarafına odaklandılar ve sizlerle toplam kırk yedi fotoğrafla oluşturdukları “İstanbul’un 4 Mevsimi” adlı fotoğraf sergilerini paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyorlar.


Koray Akten kimdir?

1969, İstanbul doğumlu. Galatasaray Lisesi ve İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunu.  1995 – 2015 arası bilişim ve telekom sektörlerinde pazarlama, satış, hizmet çözümleri satışı, iş geliştirme, yöneticilik, koordinasyon ve danışmanlık yaptı. 2007 yılından beri, 2009 – 2011 yılları arasında Yönetim Kurulu’nda da yer aldığı, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği İFSAK’ın Eğitim Birimi’nde temel fotoğrafçılık ve saha eğitmeni olarak görev yapmakta, sokak fotoğrafçılığı atölyesi ve projeleri yürütmektedir.


Serbest fotoğrafçı olan Koray Akten, ayrıca Facebook “Amatör Fotoğrafçılık Saha Eğitimi” sayfasında fotoğraf etkinlikleri düzenliyor, bire bir temel ve ileri düzey fotoğrafçılık, fotoğraf işleme dersleri veriyor, kurumsal fotoğraf kulüplerine danışmanlık yapıyor, fotoğraf projeleri ve gezileri organize ediyor. Bilim ve diğer sanat dallarında araştırma, merak ve sorgulamayı teşvik etmek amacıyla sosyal medya üzerinden “Bugün Neyi Merak Edelim?” ve sinema sanatını sevdirmeyi, iyi filmler önermeyi hedeflediği “Sinema Hayattır” gibi sayfaları da hazırlayan Koray Akten doğum, aile ve özel gün fotoğrafçısı Dilara Akten ile evli ve bir çocuk babasıdır.

‘Koray Akten ile sokak fotoğrafçılığı gezileri’ (özel röportaj)


1974 Ankara doğumlu ama 2 yaşından beri Istanbullu. Çocukluk ve gençliği cimnastik ve dans çalışmalarıyla geçti. 2000 yılından beri yoga yapıyor. 2002 yılında evlenip yurtdışına yerleşti ama bir ayağı hep Istanbul'da oldu. Çocuklardan sonra, Norveç'te hayalindeki işin eğitimini alma fırsatı geçti eline. Trondheim Üniversitesi'nde Medya Bilimi ve Görsel Kültür dalında lisans ve yüksek lisans okudu. İki yıl Zürih, 10 yıl Trondheim'da yaşadıktan sonra 2014 yazında eşinin memleketi Almanya'ya yerleşti. Şİmdi iki oğlu ve eşi ile sakin bir hayat sürmekte, ve Türkiye'nin Gezi Gençleri'nce yönetileceği çağdaş bir ülke olduğu hayalini kurmakta. // ENGLISH: Born in Ankara in 1974, moved to Istanbul at age 2. Spent lots of time with gymnastic and contemporary dance at early ages. since 2000 practices rather yoga. Married to a German in 2002 and move to Zurich. Later lived 10 years in Norway/Trondheim and eventually settled down in Germany. Studied Media Science in Trondheim and finished master degree in 2012. Has two sons. Looking forward to the days that Turkey is eventually led democratically by the Gezi youth.