Freelance çalışmak nedir? Freelance yapılacak işler neler?

Eskinin çocuklarına sorduğunuz zaman baban ne iş yapar? diye bir çoğu serbest meslek diye cevap verirdi. Şimdinin bazı çocukları ise freelance çalışıyor diye cevap veriyor. Peki nedir freelance çalışmak?

freelance nedir

Serbest çalışan da diyebileceğimiz ‘freelance’ kelimesinin aslında Türkçe karşılığı tam olarak paralı asker anlamına gelmektedir. Kendi işini kuran veya kurmak isteyen, bir yere veya mesaiye bağlı kalmadan evinde veya bir kafeden çalışmak isteyen veya proje bazlı çalışanların çoğunlukla tercih ettiği freelance artık bir çalışma stili haline geldi.

Freelance çalışmanın avantajları neler?

Öncelikle freelance çalışansanız günlük mesai saatinizi siz belirlersiniz. Sabah 9’da da veya 10’da da mesaiye başlasanız size işe geç kaldın diye kızacak biri yoktur. İstanbul gibi büyük şehirlerde trafikte boş yere geçen zamanlarınız olmaz. Sırf trafikte geçireceğiniz günlük en az 3 saat size kalır. Genellikle proje ve iş bazlı çalıştığınız için işi zamanında teslim etmeniz yeterlidir. Yani bir gün kafa tatili yapıp ertesi gün 14 saat çalışarak işi yetiştirebilirsiniz. Mekana bağlı değilsinizdir. Bir gün evinizde çalışırken diğer gün bir kafede akşama kadar iş yapabilirsiniz. Aynı anda bir kaç işi takip edebilirsiniz. Önemli olan zamanında işi bitirmek nasılsa.


freelance nedir işler

Freelance çalışmanın dezavantajları neler?

Freelance’in avantajlarından çok belki de dezavantajları vardır. Öncelikle sigorta emeklilik yoktur. Bunun için kendiniz en azından bir şahıs şirketi kurarak Bağ-kurlu olmalısınız. Belirli bir mesai düzeni olmadığı için iş ve iç disiplini olmayan kişiler için bitmeyen ve yetişmeyen işler demektir. İşlerin garantisi yoktur. İşin yarısında hiç bir ödeme alamadan işten-projeden vaz geçtik denebilir. Bunun için şahıs şirketiniz varsa mutlaka bir sözleşme imzalamanız yararınıza olacaktır. Kendi işinizin patronu olsanız da aynı zaman da sekreteri, muhasebecisi, çaycısı da sizsiniz. aylarca iş bulamadığınız günler olabilir bunun için her zaman bir yedek planınız ve maddi birikiminiz olsun.


Freelance yapılacak işler neler?

Ülkemizde genelde bilişim alanındaki işlerde ‘freelance çalışma‘ daha çok tercih ediliyor. Yazılım projelerinde, web projelerinde bu model daha çok karşımıza çıkıyor. Bunun yanında makale yazarak, grafik tasarım yaparak, çevirmenlik yaparak, editörlük yaparak da geçimini sağlayan insanlar yok değil. Peki bu insanlar nasıl para kazanabilir? Freelancer, kendi patronu olmak isteyen biri için harika bir seçimdir. Bu, uygulama geliştirmeden uzaktan defter tutmaya kadar her alanda uzmanlar için görevleri olan çevrimiçi bir platformdur. Ayrıca güvenli bir ödeme sistemi ve binin üzerinde sertifikalı boş kadro ile platformun hem serbest çalışanının hem de işvereninin haklarını güvence altına alıyor. Peki uzmanlığı olmayan veya olağanüstü becerisi olmayan bir kişi neyle başlayabilir?


Platform, yeni başlayanlara aşina oldukları konularda makaleler yazmak, fotoğrafları rötuşlamak ve düzenlemek, hatta web seminerleri için sunumlar oluşturmak gibi deneyebilecekleri birçok şey sunuyor. Son görevin bazı yazılımlarda çok bilgili olmanızı gerektirdiğini düşünüyorsanız, bu hiç de öyle değildir. Aslında tüm geçmişlere ve becerilere sahip insanlar için slaytlar hazırlamak için birçok kullanıcı dostu program var. Kişisel olarak sizin için en iyisini bulmak için bu listeye göz atın. Şu anda piyasada popüler olan sunum yapanları daha derinlemesine incelemek ister misiniz? Bu incelemeye bakın!

Kitap yazmak ne kadar para kazandırır?