Araçlı terör saldırılarını önleyebilecek robot bariyerler

Tehlike algıladığında pozisyon alan robot bariyerler, turistik başkentlerde beş yıl içinde gerçeğe dönüşebilir.

Araçlı terör saldırılarını önleyebilecek robot bariyerler

Paris Belediye Başkan Yardımcısı Jean-Louis Missika, hareket edebilen akıllı bariyerlerin şehrin güzelliğini korurken teröristlerin yayalara saldırmaya çalışması halinde insanları koruyacağını belirtiyor. Missika, “Robotlaşma oldukça faydalı hale getirilebilir. Böyle bir teknolojinin 5-10 yıl içinde gerçekleşmesi mümkün olabilir” diyor.

Avrupa’daki son birkaç terör saldırısında teröristler kaldırımda yürüyen insanların üzerine kamyon veya araba sürerek saldırı gerçekleştirdi. Londra’daki araçlı terör saldırılarına karşı polis, arabalar ve yayaları ayırmak için ağır bariyerler yerleştirdi fakat bu uygulama izdihama yol açtığı gerekçesiyle eleştirildi.


Londra Westminister Köprüsü'nde gerçekleşen terör saldırısında sonra birçok noktaya beton bariyer kondu. Ancak Londra halkı çirkin görüntü ve yürüyüş kısıtlamasından rahatsız.
Londra Westminister Köprüsü’nde gerçekleşen terör saldırısında sonra birçok noktaya beton bariyer kondu. Ancak Londra halkı çirkin görüntü ve yürüyüş kısıtlamasından rahatsız.

Farklı çözümler aranıyor: Robot bariyerler de bunlardan biri

Geçtiğimiz yıl Nice’de Bastille Günü’nde gerçekleştirilen ve 86 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısından sonra da birbirine çelik kablolara bağlı direkler yerleştirildi. Fakat Missika, robotik bariyerlerin daha iyi ve göze hitap eden bir çözüm oluşturacağını düşünüyor. “Mimarlar ve uzmanlar arabalı terör saldırıları için göze hitap eden ve daha etkili olan yöntemler geliştirmeye çalışıyor. Bu tür bir koruma yöntemi için robotlar kullanılabilir.” dedi.

Missika, stadyum ve tiyatro gibi kamuya açık alanların terör saldırılarına karşı yeniden tasarlanması gerektiğini söylüyor. 2015 yılının Kasım ayında Fransa’da gerçekleşen terör saldırısı 130 kişinin ölümüyle sonuçlanarak Fransa tarihinin en büyük çaplı terör saldırısıhaline gelmişti.

İngiltere'de Windsor Kalesi'ne çıkan yollara metal bariyerler konuldu.
İngiltere’de Windsor Kalesi’ne çıkan yollara metal bariyerler konuldu.

Sokaklarda daha fazla polis


Missika daha iyi kapalı devre kamera sistemleri kurulması gerektiğini söylüyor fakat İngiltere’nin kapalı devre sistemlerine fazla önem verdiğini düşünüyor. Missika “Kapalı devre kamera sistemleri çok önemli fakat biz Londra ile aynı yaklaşımı izlemiyoruz. Biz sokaklarda polise ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Polislerin olay yerine intikal etmesi 5-7 dakika sürüyor. Bu yüzden kapalı devre kamera sistemleri ile polisleri bir arada kullanmalıyız” diyor. (DeZeen)

Londra metro patlaması son görüntüler (video)