Twitter karakter limitini 140’dan 280’e çıkarıyor!

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Twitter, kullanıcılarının siteyi daha etkili kullanmaları amacıyla devrim gibi bir değişikliğe gidiyor. 140 olan karakter limiti 280’e çıkıyor!

Twitter karakter limiti 140 karakter 280 karakter

Açıldığı günden bu yana 140 karakter olan tweet limitini iki katına çıkarmaya hazırlanıyor.

Twitter, karakter sınırı konusunda testler yaptığını açıkladı. Şirketin bir blog yazısında aktardığına göre tweet’lerdeki 140 olan karakter sınırını 280’a çıkaracak. Konu ile ilgili testler yapıldığı belirtilirken blog yazısında “İnsanların düşüncelerini 140 karaktere sıkıştırmak zorunda kalmamalarını ve karakter sınırını ikiye katlayarak daha fazla insanın tweet atmasını planlıyoruz. Testlerimiz de bunu gösteriyor” denildi.


Ne zaman 280 karaktere çıkacak?

Twitterda bütün tweetlerin sadece yüzde 9’unda 140 karakterin tamamı kullanılıyor. Twitter, Japonca, Çince ve Korece hariç diğer bütün dillerde karakter sınırını 280’e çıkaracak.

İlk etapta küçük bir grubun 280 karakter üst sınırından yararlanabileceği duyurulan açıklamada, söz konusu değişikliğin ne zaman tüm kullanıcılara açık olacağı hakkında ise bilgi verilmedi.

Twitter CEO’su Jack Dorsey’den 280 karakterlik ilk tweet

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, 280 karakterlik ilk “tweet”i hesabından paylaştı:


“Bu küçük bir değişim, fakat bizim için büyük bir adım. SMS limitinin 160 karakter olmasından yola çıkarak “tweet”lerin 140 karakter olması bizim ortak kararımızdı. İnsanların tweet atarken karşılaştıkları gerçek bir problemi çözmeye çalışan ekibimizin düşünceliliğyle gurur duyuyorum. Böylelikle, aynı zamanda, kısa, hızlı ve öz şekilde paylaşım yapabilme özelliğimizi de sürdürüyoruz!”

Twitter CEO Jack Dorsey'den 280 karakterlik ilk tweet

Facebook’tan internet erişiminde devrim: Aquila