Blockchain nedir? Kripto para birimlerine yatırım nasıl yapılır?

Blockchain Summit İstanbul, 23 Kasım Perşembe günü Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlendi. Teknolojiye yön veren isimler İstanbul’da buluştu.

blockchain dijital kripto para birimi yatırımı Ethereum bitcoin

Kripto paranın arka planındaki teknoloji Blockchain’e farkındalığı artırmak ve bu teknolojiyi geliştirmek amacıyla Türkiye’de ilk kez düzenlenen Blockchain Summit İstanbul, teknolojinin liderlerini buluşturdu.

Blockchain teknolojisi ve kripto paraların araştırılması, mevzuat çalışmalarının yapılması ve bu teknolojinin Türkiye’de geliştirilmesi amacıyla kurulan Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği (BLASEA), bu yıl ilk kez Blockchain Summit İstanbul‘u düzenledi.


23 Kasım Perşembe günü Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirilen zirvenin ana teması ‘GELECEK’ olarak belirlendi. Zirvede gelecekte Blockchain sisteminin nasıl yaygınlaşacağı, Türkiye’de bu sistemi geliştirmek için atılacak adımlar ve geleceğe bugünden nasıl uyum sağlanabileceği gibi mevzuat çalışmalarına yön verecek fikirler ele alındı.

Bitcoin aldığını yıllar sonra hatırladı, milyoner oldu!

Bitcoin aldığını yıllar sonra hatırladı, milyoner oldu!

Teknolojinin liderlerini bir araya getiren zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı Av. Kadir Kurtuluş şöyle konuştu: “Dernek olarak Blockchain sistemini ülkemize tanıtmak ve kullanımını yaygınlaştırmak hedefiyle yola çıktık. Bu hedefimizin bir parçası olarak gerçekleştirdiğimiz Blockchain Summit İstanbul‘da; Blockchain sisteminin detaylı tanıtımını yaparak, dünyada Blockchain teknolojisinin nasıl kullanıldığı ve Türkiye’de bu süreçte neler yapılabileceğini ele alacağız.

Dernek olarak Türkiye’de ilk kez böyle bir zirve gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Zirvenin tüm katılımcılar açısından verimli geçmesini ve Türkiye’nin dünyada trend olmuş bu teknolojiyi kaçırmamasını temenni ediyorum. Bu alanda büyük fırsatlar mevcut. Türkiye, sahip olduğu genç potansiyeli bu fırsata yönlendirirse uluslararası alanda projeler üretmemiz ve başarılar elde etmemiz kaçınılmaz.”

“Şu an dünyada adı konmamış bir kayıt birliği mevcut, Türkiye bu sistem içindeki yerini almalı”

Türkiye’nin ilk Blockchain projesi olan Copyrobo‘nun CEO’su ve Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkan Yardımcısı Hasan Kurtuluş zirvede yaptığı sunumda, Blockchain’i “kayıt zinciri” olarak tanımladı.

Kurtuluş, “Blockchain sürekli ilerleyen, hala gelişimini hızla devam ettiren bir teknoloji. Türkiye’nin ilk Blockchain projesi olan Copyrobo ile TechCrunch tarafından San Francisco’ya davet aldıktan sonra Silikon Vadisi’ndeki birçok şirketle görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmelerden anlıyoruz ki, hala bu alanda yeni fikirler ortaya çıkıyor ve sistem kendini sürekli güncelleyip geliştiriyor. Bu gelişim birkaç yıl daha devam edeceğe benziyor” dedi.

Blockchain Istanbul Summit
Blockchain Summit Istanbul

Sunumunda kayıt zinciri ile ilgili detaylı bilgiler paylaşan Kurtuluş, “Hayatımızın her alanında kayıtlarımız olur. Doğduğumuzda bir kimliğimiz, okul hayatımızda karnelerimiz, üniversiteyi bitirdiğimizde diplomamız olur. Alışveriş yaptığımızda karşılığında fiş alırız, ticaret yaptığımızda sözleşme imzalarız. Bir ekonomide bu kayıt işlemleri ne kadar sade, az ve öz yapılırsa başarı oranı o kadar yüksek ve katma değerli olur.


Ülkemizde bunun bazı örneklerine şahit olduk. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur birleştirilerek SGK ortaya çıktı. Bu yapısal değişiklikle aslında bir kayıt birliği sağlandı. Bugün geldiğimiz noktada hizmet ihracatı yapar olduk, zincir hastanelerimiz var, sağlık turizmi gelişti ve eskiden olduğu gibi hastaneler sağlık kurumu ayırt etmeksizin hasta kabul ediyor. Bu, devrim niteliğinde bir çalışmaydı, hem zaman hem de hizmet niteliği açısından büyük faydalar sağladı” dedi.

Tüketiciler yeni teknolojilere güveniyor mu?

Avrupa Birliği’ndeki tüm kayıtların birliğini sağlayan Dijital Tek Pazar Yasası‘nın (Digital Single Market) AB ekonomisine 415 milyar Euro katkı sağladığına dikkat çeken Kurtuluş, “AB’de üretilen her dijital belge, bu birlik sayesinde 28 ülkede aynı anda yasal delil olarak kabul ediliyor. Böylelikle her ülke için ayrı kayıt işlemi yapmak zorunda kalınmıyor, bu hem insan kaynağı, hem zaman, hem de maddi açıdan kolaylık ve tasarruf sağlıyor. Yasallık derecesi daha yüksek ve hata oranı minimuma indirgenmiş durumda.

Bu birlik, AB ekonomisine 415 milyar Euro katkı sağlıyor. Türkiye’de ise gerçekleştirdiğimiz kayıt işlemleri sadece burada geçerli. Şu an dünyada adı konmamış bir kayıt birliği mevcut. Türkiye’de Blockchain dendiğinde akla sadece kripto paralar geliyor. Halbuki bunların arka planındaki teknolojide ve ekosistemde büyük fırsatlar söz konusu.

Bu fırsatların açık ve anlaşılır şekilde aktarılması, stratejik mevzuat oluşturulması gerekiyor. Tarihimize yakışır şekilde var olan potansiyelimizi güce çevirerek bu adı konmamış kayıt birliğine katılabiliriz. Dünyaya çok hızlı bir şekilde entegre olabiliriz” dedi.

“Blockchain teknolojisinin geleceği öğrencilerin elinde”

Dijitalleşme konusuna ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Kurtuluş, “Kayıt birliğiyle dijitalleşme, otomasyon, gizlilik güvenliği, azalan insan hataları ve azalan dolandırıcılık sayesinde rekabet avantajı da elde ediliyor. Sağlık kurumlarını birleştirmede aldığımız gibi radikal bir karar almalıyız.

Fintech proje ve stratejilerinin geliştirilmesi gerekli. Blockchain‘in Türkiye’de yasallaşmış olmaması uluslararası proje üretemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Doğru stratejiyle global anlamda başarıyı yakalarız. Kendi değerlerimizi iyi kullanmamız ve yasaları doğru çıkarmamız gerekiyor. Yasa çıkarmasak bile öğrencilerin geleceğin teknolojisine hazırlanmaları, gelişime ayak uydurmaları, mutlaka kodlama ve yazılım öğrenmeleri gerekiyor. Bu teknolojinin geleceği onların elinde” ifadelerini kullandı.

Blockchain nedir?

Blockchain, en kısa ifadesiyle şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır. Her bir bilginin bloklar halinde, gelişmiş şifreleme algoritmalarıyla, birbirine bağlanarak kaydedildiği bu dağıtık veri tabanı, bizlere bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapabilme imkânı sağlar.

Dünyadaki kripto para birimleri listesi:


Borsalarda işlem gören değeri 10,000 dolardan fazla 130’dan fazla kripto para birimi var. Bunların toplam değeri ise 178 milyon dolar. Kendine bir değer yaratabilmiş bahsettiğimiz bu 130 kripto paraların bir kaç tanesi farklı özellikler barındırsa da tamamı merkezi olmayan dağıtık yapısı blockchain teknolojisi ile çalışıyor ve kapalı olmayan herkese açık borsalarda işlem görüyor…


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.