Devlet Bahçeli yakında pijamasını giyer!

Devlet Bahçeli “%10’luk seçim barajı düşürülmeli” dedikten hemen sonra HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Bahçeli’ye destek verdi. Eğer daha önce hiçbir ortak paydada buluşamayan MHP ile HDP aynı düşünceyi paylaşıyorlarsa MHP otursun kendi derdine yansın!

Devlet Bahçeli yakında pijamasını giyer!

Devlet Bahçeli yakında pijamasını giyer!

Siyasetteki isimler şu an perde arkasında inanılmaz bir satranç tahtasının başındalar! Hesaplar, raporlar, anketler birbirini kovalıyor.

“Kimin oyu ne kadar; hangi hamle yapılırsa sonucu ne olur; kiminle blok oluşturursak 2019 seçimlerinde başarı elde ederiz; ne yapılırsa parlamentodaki sandalye sayımız artar” bunun hesapları, raporlamaları yapılıyor…


MHP’nin ’16 Nisan referandumu’nda ve ‘başkanlık’ sürecinde AKP’nin yanında yer alması sadece Devlet Bahçeli’nin değil, MHP’nin de suyunun ısındığını gösteriyor. Son yapılan anketler de bunu gösteriyor zaten. Anketler yapılmadan önce de MHP’nin %10 baraj altında kalmasının kuvvetle muhtemel olduğunu aylar önce yazmıştım.

Şu an %10 seçim barajı Devlet Bahçeli’yi korkutmuş olacak ki seçim barajının %7 veya %5 olma ihtimali üzerinde geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulundu. AKP kurmayları da ‘seçim yoldaşı’ olan MHP’yi baraj altında bırakmamak için çalışmalara başladı. 15 yıldır aklına bile bunu getirmeyen demokrasiyi benimsemiş (!) AKP de yol arkadaşını yarı yolda bırakmamak için barajın düşürülmesi durumunda ‘AKP için sonuç ne olur’un hesabını yapmaya başladı…

Devlet Bahçeli yakında pijamasını giyer!

Baraj düşürülse de düşürülmese de bu muhaliflerin işine gelecek…

Baraj düşürülmez ise yani %10’luk seçim barajı bu şekilde devam ederse seçim sonrası Meclis’te AKP, CHP, İyi Parti veya parti olarak bir HDP veyahut da bağımsızların bir araya geldiği bir HDP grubunu göreceğiz.

“MHP ne olacak” derseniz; MHP, 2002 yıllarındaki günlerine geri dönecek ve % 8-9 gibi bir oy oranıyla parlamento dışında kalacak. Bahçeli de muhtemelen Ankara’da kız kardeşiyle oturduğu evden ayrılarak Osmaniye’de yeni yaptırdığı evine gidip pijamasını da giyerek Müge Anlı’nın programını izleyecektir! Sonuçta son yıllarda AKP için kimse bu kadar çalışmamıştı! Sanki AKP’nin görünmeyen bir genel başkanıydı. O yüzden hak etti doğrusu bu emekliliği!


Baraj düşürülürse ne olur peki?

O zaman da tadından yenmez herhalde! AKP, Devlet Bahçeli’yi kurtarayım derken kendi ayağına kurşun sıkmış olacak! Barajın %7’ye çekilmesi durumunda Meclis’te AKP, CHP, İyi Parti, bu kez HDP bağımsızlardan değil de parti olarak Meclis’te olacak; beşinci ve son parti olarak Meclis’te yer alacak.

Bir anlamda AKP, Devlet Bahçeli’yi kurtaracak ama MHP gibi bir parti hem eriyip yok olma durumuna gelecek hem de MHP, Kürt milliyetçisi olan HDP’nin altında kalarak imaj kaybına uğrayacaktır! AKP’nin de tabii olarak parlamentodaki sandalye sayısı bir hayli düşecek…

Bakın, MHP ile HDP’nin hiç ortak paydada buluştuğunu gördünüz mü? Ben görmedim açıkçası…

Ama…

Devlet Bahçeli ‘baraj düşürülsün’ dedikten hemen sonra geçtiğimiz gün HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay bu konuda Bahçeli’ye destek verdi!


HDP bugün MHP’ye destek veriyorsa MHP ve MHP’liler otursun kendi dertlerine yansınlar!

Sonar seçim anketi: Ak Parti yüzde 38, MHP baraj altında!


Kişioğlu, zıt düşüncelere sahip kişilerle tartışmayı seven ve her olaya bilimsel olarak yaklaşıp, olaylara septik yaklaşmaktan kaçınmayan biridir. Olayları derinlemesine incelemeyi ve yanlışın ortaya çıkarılıp doğruya nasıl ulaşılacağı konusunda fikir üretilip bunun üzerinden felsefe yapılmasını arzulayan biridir. Etik, ahlaki ve hukuki sınırları aşmadan herkesin, her ortamda eleştirilmesi taraftarıdır. Dogmatik düşüncelerden uzak; sormayı, sorgulamayı kendisine görev edinmiş ve bunun çabası içerisindedir… Her türlü bilgi alışverişine açık; farklı görüşlerin çarpıştıkça büyüyebileceğine ve kolektif düşünsel ürünlerin ikamesinin de olabileceğine inanmakta; halk için, halk yararına olan her şeyin de yanındadır…