House of Cards 6. sezon çekimleri durduruldu!

Netflix, başrolünde Kevin Spacey’nin oynadığı House of Cards 6. sezon çekimlerini süresiz olarak durduklarını açıkladı.

House of Cards 6. sezon çekimleri durduruldu kevin spacey
House of Cards 6. sezon çekimleri süresiz durduruldu

House of Cards 6. sezon çekimleri süresiz durduruldu

Şirket en son olarak Kevin Spacey’ye yöneltilen taciz suçlamalarının ardından 2018’de yayımlanacak House of Cards 6. sezon bittikten sonra dizinin sona ereceğini duyurmuştu. Bu sefer Netflix’ten yapılan açıklamada ise “House of Cards” dizisinin Baltimore’da başlayan dizi çekimlerinin durdurulduğu belirtildi.

Kevin Spacey henüz çekimler için Baltimore’a gelmemişti.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Bir sonraki duyuruya kadar olan bitenleri değerlendirmek, oyuncularımız ve yapım ekibimizin endişelerine kulak vermek için House of Cards 6. sezon çekimlerine ara verdik” denildi.


Netflix bir önceki gün yaptığı açıklamada, Kevin Spacey ile ilgili “taciz suçlamalarından ötürü büyük rahatsızlık duyulduğunu” ancak diziyi 6’ncı sezonda bitirme kararının aylar önce alındığını aktarmıştı. Ancak yeni açıklamayla House of Cards 6. sezon çekimlerinin de yapılmayacağı belli oldu.

2013 yılında yayına giren House of Cards, Netflix‘in ilk orijinal yapımıydı. Dizinin başarısı, Netflix’in geleceğine dair umut ışıklarının yanmasına neden olmuştu.

house of cards claire frank underwood robin wright kevin spacey netflix türkiye

Kevin Spacey, Frank Underwood adlı Amerikalı siyasetçiyi canlandırdığı dizide Robin Wright ile başrolü paylaşıyor. 2013 yılında başlayan dizi şimdiye kadar 33 dalda Emmy ve 8 dalda Altın Küre ödüllerine aday gösterilmiş, Kevin Spacey ve Robin Wright dizideki performansları ile Altın Küre kazanmışlardı. Netflix tarafından House of Cards 6. sezon çekimlerinin süresiz olarak durdurulduğu kesinleşti.

Kevin Spacey’nin taciz iddiaları

Netflix‘te yeni başlayan Star Trek: Discovery dizisinin aktörü Anthonny Rapp, yine bir Netflix dizisi olan House of Cards‘ın yıldızı Kevin Spacey‘nin kendisini 14 yaşındayken taciz ettiğini açıklamıştı.

Kevin Spacey, Rapp’in iddialarıyla ilgili olarak olayı hatırlamadığını söylemiş, ancak alkol etkisindeyken yapmış olabileceği hatalı davranışlardan dolayı özür diledi.

Anthonny Rapp - Kevin Spacey
Anthonny Rapp – Kevin Spacey

Kevin Spacey eşcinsel olduğunu açıkladı

Kevin Spacey yaptığı özür açıklamasında, hayatının geri kalanını ‘eşcinsel bir adam olarak geçirmeye karar verdiğini’ de açıkladı.


Diğer yandan bir belgesel film yönetmeni de ünlü oyuncu Kevin Spacey’yi cinsel tacizle suçladı. Bir siteye konuşan Tony Montana, Spacey’nin 2003 yılında, barda oturduğu sırada yanına gelerek kendisine dokunduğunu söyledi.

Montana, o dönem 30’lu yaşlarında olduğunu ve Spacey’nin davranışını pek çok yere bildirdiğini ancak ispatlayamadığını söyledi. Montana olayı şu sözlerle anlattı: “İçki almak için bara doğru gittim, sonra Kevin yanıma geldi ve kolunu bana doladı. Bana bardan ayrılıp kendisiyle gelmemi söylüyordu. Sonra eliyle kasıklarıma dokundu. (…) Elini tutup indirdim ve içkimi ödeyip ondan uzaklaştım.”

Montana daha sonra Spacey’nin kendisini tuvaletlere kadar izlediğini söyledi: “(İçerde) bir arkadaşı da sıradaydı, ona dönüp ‘Arkadaşının gitme saati geldi, onu götürsen iyi olur’ dedim, bunun üzerine birlikte (bardan) ayrıldılar.”

House of Cards 6. sezon çekimlerinin süresiz durdurulması kararında Kevin Spacey’nin taciz iddialarının etkisinin ne olduğu bilinmiyor.

netflix türkiye

Yeni dizi yolda!

Netflix ve Media Rights Capital, iptal edilen House of Cards’ın ardından yeni bir spin-off projesi üzerinde çalışmalara başladı. Netflix ve Media Rights Capital, iptal kararı alınan House of Cards’ın spin-off projesi üzerine çalışıyor.

Halen geliştirilmekte olan bu fikirlerden Michael Kelly’nin Daoug Stamper’i etrafında inşa edildiği ve House of Cards’ın yapımcısı Eric Roth’un da seride bir yazar olarak yer aldığı bildirildi.


Dizinin en sevilen karakterlerinden birisi olan Stamper, serinin başlamasından bu yana Frank Underwood’un resmen sağ kolu oldu. Yeni spin-off projesi şu anda sır gibi saklanıyor, ancak ilerleyen günlerde yeni proje hakkında bilgiler ortaya çıkacak.

‘House of Cards’ dizisi bu sahneyi önceden tahmin etti