Naim Süleymanoğlu son yolculuğuna uğurlanıyor

Tedavi gördüğü hastanede beyin kanaması nedeniyle 50 yaşında hayatını kaybeden Türk sporunun efsane ismi Naim Süleymanoğlu son yolculuğuna uğurlanıyor.

Naim Süleymanoğlu son yolculuğuna uğurlanıyor

28 Eylül’den bu yana tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Türk sporunun efsane ismi Naim Süleymanoğlu için bugün Fatih Camii’nde cenaze töreni düzenlenecek. Öğle namazını müteakip düzenlenecek tören öncesi Süleymanoğlu’nun Türk bayrağına sarılı tabutu camiye getirildi.

Tabutun üzerine altın madalya kazandığı bir müsabaka sonrası çekilmiş fotoğrafının konulduğu ve fotoğrafın üzerinde “Kalbimizdesin” yazıldığı görüldü. Başbakan Binali Yıldırım’ın da katılımının beklendiği törene Süleymanoğlu’nun yakınları gelmeye başladı.


Öte yandan, caminin çevresinde herhangi bir olumsuzluğa karşı geniş güvenlik önlemi alındığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz ay Naim Süleymanoğlu’nu müşahede altında tutulduğu hastanede ziyaret etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz ay Naim Süleymanoğlu'nu müşahede altında tutulduğu hastanede ziyaret etmişti.

İltica etmişti

Bulgaristan’ın Mestanlı kentinde 23 Ocak 1967’de dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu, güreşle başladığı spor hayatına halterle devam ederken, Naum Şalamanov adıyla Bulgaristan’a 2 dünya şampiyonluğu getirdi.

Doğu blokunun boykot etmesi nedeniyle, altın madalya kazanmasına kesin gözüyle bakılan 1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunları’na katılamayan Naim, 1986’da Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Büyükelçiliğimize sığınarak Türkiye’ye iltica etti. Büyükelçilik ilk başta şampiyon sporcuyu kabul etmek istemese de devreye bizzat Başbakan Turgut Özal girdi ve işlemlerin tamamlanmasını sağlamıştı.

Naim Süleymanoğlu son yolculuğuna uğurlanıyor

Naim Süleymanoğlu’nun kariyerine damga vuran 10 başarı

1- Kırcaali doğumlu Naim Süleymanoğlu’nun boyu 1 metre 47 cm idi. Buna karşın kariyeri boyunca girdiği şampiyonalarda kendisinden çok daha iri, uzun kollu onlarca halterciyi yendi.

2- İlk dünya rekorunu henüz 16 yaşında kırdı.


3- Koparmada kendi ağırlığının 2.5 katını kaldıran ilk ve tek halterci.

Naim Süleymanoğlu son yolculuğuna uğurlanıyor

4- Silkmede kendi ağırlığının üç katından 10 kilo fazlasını kaldıran ilk ve tek halterci.

5- Bulgaristan’daki Komünist rejimin politik uygulamaları nedeniyle 1980’lerde resmi kayıtlara “Naum Şalamanov” diye girdi.

6- 1986’da Avustralya’daki Dünya Halter Şampiyonası sırasında Bulgar kampından kaçıp Türkiye’ye sığındı. Bulgar hükümeti Süleymanoğlu’nun Türkiye adına Seul Olimpiyatları’nda yarışmasına izin vermek için 1.2 milyon dolar istedi. Turgut Özal’ın çabalarıyla sorun çözüldü.

7- Seul’de “tüy sıklet”te altın madalyayı kazanan Naim Süleymanoğlu’nun kaldırdığı ağırlık, üst sıkletteki sporculardan bile fazlaydı!

Naim Süleymanoğlu son yolculuğuna uğurlanıyor

8- 1989’daki Dünya Şampiyonası’nı da kazanıp henüz 22 yaşında emekli oldu.

9- Ama halterden fazla uzak kalamadı. 1992’de emeklilikten dönüp Barselona’da ikinci Olimpik altınını kaptı.


10- 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda üçüncü altını da kazandıktan sonra tekrar emekliye ayrıldı. Sunucu Lynn Jones, “Az önce tarihin en büyük halter müsabakasına tanıklık ettiniz” diyerek finale son noktayı koymuştu. Naim o finalde, Türk ve Yunan sporseverler önünde, Yunanistan’ın efsanevi haltercilerinden Valerios Leonidis’i, 187.5 kiloyu kaldırarak yenmişti. 190 kiloyu kaldıramayınca gözyaşlarına boğulan Leonidis’i teselli eden de yine Naim olmuştu.


Naim Süleymanoğlu son yolculuğuna uğurlanıyor cenaze