2018 yıl sonu dolar kuru beklentisi 4,3 TL, Euro kuru beklentisi 5,2 TL!

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği’nin (GYİAD) 2018 Yılı Beklentileri Araştırması’na göre, yeni yılın en büyük fırsatlarını sanal para birimleri ve dijital dönüşüm barındırıyor. 2018 yıl sonu dolar kuru beklentisi 4,3 TL, Euro kuru beklentisi ise 5,2 TL olarak şekilleniyor.

2018 yıl sonu dolar kuru beklentisi 4,3 TL, Euro kuru beklentisi 5,2 TL!

Genç iş dünyası, ülke bağımsız yatırım için kripto paraların büyük bir fırsat olduğu düşüncesinde. Yeni yatırımlar ve istihdamı artırmaya yönelik çalışmalar da yolda. Her üç GYİAD üyesinden ikisi 2018’de seçim olmayacağı düşüncesinde.

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD), üyelerinin 2018 yılına yönelik beklenti ve tahminlerinin değerlendirildiği araştırmasının sonuçlarını açıkladı. GYİAD üyelerinin katılımıyla gerçekleşen çalışmaya göre, yeni yılda en büyük fırsatları dijital dönüşüm ve sanal para birimleri getirecek. Çalışmaya katılanların yüzde 50’sinden fazlası, kripto paralarla ülke bağımsız yatırım yapabilmeyi 2018’in en büyük fırsatı olarak görürken, yüzde 20’lik bir kesim de dijital dönüşümle birlikte yaşanan değişimi yakalamanın yeni fırsat kapıları açacağı görüşünde birleşiyor.


Dövizde beklenti yukarı yönlü!

Genç iş insanlarının 2018 yılsonu dolar kuru beklentisi 4,3 TL, Euro kuru beklentisi 5,2 TL olarak şekillenirken, enflasyona ilişkin görüşler farklılık gösteriyor.

Yeni yılda enflasyonun artacağını düşünenlerin oranı yüzde 53 iken, azalacağı yönünde görüş belirtenlerin oranı yüzde 20.

Katılımcıların yüzde 70’i “Faiz oranlarında nasıl bir gelişme bekliyorsunuz?” sorusuna ‘Artacak’ yanıtını verirken, düşüş bekleyenlerin oranı yüzde 10.


Yatırımlar ve istihdam sürecek!

GYİAD üyeleri, 2018 yılında yeni yatırım ve istihdam çerçevesinde olumlu görüş belirtiyor. Buna göre, yeni yılda yeni yatırım planladığını belirtenlerin oranı yüzde 60 seviyesinde bulunurken, istihdam artışına gideceğini belirtenlerin oranı yüzde 57’ye ulaşıyor.

Her üç üyeden ikisi 2018 yılı içinde seçim beklemediğini ifade ederken, en önemli iki risk kaynağı ekonomi ve dış politik ilişkiler olarak sıralanıyor.

“Büyüme morali iyi kullanılmalı”

GYİAD Başkanı Yiğit Savcı, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, büyümede çift hanelere ulaşmanın verdiği moralin önümüzdeki dönemde iyi kullanılmasının gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:


“İş dünyası ülkemize olan inancını koruyarak büyümenin hızlanmasına büyük katkı sağladı ancak daha yapılacak çok iş olduğuna inanıyoruz. İki haneli büyümenin rehavetine kapılmadan, işlerimize dört elle sarılmalı, inovasyona ve ARGE’ye daha çok önem ve ağırlık vermeli, katma değeri daha yüksek ürünlere geçişi hızlandırmalıyız. Bu esnada da işgücümüzü sürekli eğitmemiz, dijitalleşme sürecinin dışında kalmadan ihracatta daha çok ülkeye ve müşteriye ulaşmayı hedeflememiz gerekiyor. Böylece işlerimizde daha sağlıklı bir altyapı kurarak ve rekabet gücümüzü artırarak hızlı ekonomik büyümeyi de kalıcı ve sağlıklı hale getirmiş oluruz.”

2018 yılı için en büyük fırsat nedir? (%)

Sanal para birimleri 52,8
Dijital dönüşüm 19,7
İnovasyon 12,2
Teşvikler 9,6
Diğer 5,7

2018 yılında yeni yatırım yapacak mısınız?

Evet %60
Hayır %40

2018 yılında şirketinizde istihdam artışı planlıyor musunuz?

Evet %56,7
Hayır %43,3

Dövizde (Dolar ve Euro) yılsonu beklentiniz nedir?

Dolar 4,3 TL
Euro 5,2 TL

2018 yılında enflasyon nasıl bir seyir izleyecek?

Artacak %53,3
Aynı kalacak %26,7
Azalacak %20

2018 yılında faizlerde nasıl bir değişiklik bekliyorsunuz?

Artacak 70
Aynı kalacak 20
Azalacak 10

Ekonomik kriz sinyalleri: Türkiye 2018 alarm verecek!

Ekonomik kriz sinyalleri: Türkiye 2018’de alarm verecek!