Zamansız – Bahar Gerçek Doğru

Ne benim ne de senin var olmadığımız hiçbir zaman olmadığı gibi içinde yok olup gideceğimiz bir gelecek de yok… Bahar Gerçek Doğru’nun Zamansız adlı kitabında; üç kadının, sınırlı zaman ve mekan algısını yerle bir eden iç içe geçmiş hayatları anlatılıyor.

Zamansız - Bahar Gerçek Doğru kitap cinius yayınları

Delik deşikti zaman
Ne yaşamaktan ne de ölümden korktuk
Kalabalıkların içinde sevdik yalnızlığın sırma saçmalarını
Çıplak bir yürüyüştü
Ayak seslerini duyuyor musun?

Aynı zamanda İndigo Dergisi yazarı da olan Bahar Gerçek Doğru’nun Zamansız adlı kitabında; üç kadının, sınırlı zaman ve mekan algısını yerle bir eden iç içe geçmiş hayatları anlatılıyor.

18. yüzyılda Galata’da başlayan hikaye, asırlar sonra günümüzde Ece’nin sırlarla dolu yaşam çemberi haline geliyor. Farklı zaman ve ülkelerde geçen bu cesur hikaye, dünyanın bir ucunda sonunu kendi bildiği gibi yazıyor. Ferzin ve Ece’nin hayatı, belirsiz bir zamanda, insan hakları avukatı olan Kyong Ju tarafından adeta temize çekiliyor.


Kitap; 18. yüzyılda Ferzin adındaki kadın karakterin, Galata semtinde cesaret ve hayalgücü ile yarattığı şehir efsanesine dönüşmüş zarifhanesinde başlar. Gizemli konağın hakimi olan kadının lakabı Sultan’dır. Ferzin, farklı milletlerden olan genç kölelerle birlikte yaşadığı konakta, zamanın ötesinde bir anlayış ile Avrupalı tacirleri ve şehrin ileri gelenlerini ağırlar. Rus cariye ile saraylı genç erkeğin birlikteliği işleri karıştırsa da, düzen uzun yıllar devam eder. Pera’da çekilen fotoğraflar, yüzyıllar sonra yerini bulan adaletin şahididir.

Genç ve başarılı bir mühendis olan Ece, 2000’li yıllarda İstanbul’da yaşarken, yüzyıllar öncesine dayanan gizemli bir hikayenin hayatını tamamen değiştireceğinden habersizdir. Ece, “Geçmişte atalarının kırdığı tek bir dalı telafi etmek için bugün bir orman dikmen gerekebilir” sözüyle karşılaştığında, uzun süredir gördüğü rüyalardan ve tekrar eden garipliklerden yorgun düşmüştür.


Görünürde her şeye sahip olan Ece, hayatını sorgulamaya başladığı dönemde, tarih profesörü olan babasını kaybeder. Babasının kendine bıraktığı kutunun içinde, üçyüz yıllık aile geçmişine dair önemli izler vardır. Ece, Abu Dabi’deki dünyanın ilk ekolojik şehrinden gelen iş teklifini kabul eder. Geçmişin sırlarıyla birlikte B.A.E’de yeni bir hayata başlar. Dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla özel bağlar kurarken, beklenmedik bir şekilde aşkı bulur. Genç kadın,  mücadele ettiği yeni yaşamında kayıp bir masalın kahramanlarını aradığının farkında değildir.

Zamansız hikayeler eksik kalmış gibi görünse de, vakti gelince kendi sonunu bulur.

Sipariş için: Cinius Kitap Kulubü (%40 indirimli)


Yayınevi: Cinius Yayınları
Baskı tarihi: Ocak 2018
Sayfa: 243

Bahar Gerçek Doğru’nun yazıları