El yakmayan seyahat rotaları

Memlekette seyahat el yakıyor, cepleri delip geçiyor, turistler de rezervasyonunu erkenden yaptırıp en cennet köşeleri sezon boyu kapatıyor.

El yakmayan seyahat rotaları

Turizm firmaları transferi, konaklaması, yemesi, içmesi, gitmişken güzelce de bir gezmesi derken fiyatlarıyla korkutmayan, orta yollu tatil destinasyonlarını listeledi. İşte minimum masrafla maksimum hazzı bizlere yaşatan o liste!

Mombasa, Kenya

“Seyahat etmek harika da biraz daha bol paramız olsa” diyenler, koca bir yıl çalışıp üç günde varını yokunu yemek istemeyen ama oturduğu yerden de gına gelenler! Dünyanın da bir ucundan keşfe başlamanın vakti geldiğini düşünenler, “biraz da toz toprak, doğal hayat olsa şahane olur” diyenler; Mombasa tam size göre! Kenya’nın liman kenti, ikinci büyük şehri, Hint okyanusu üzerinde yer alan mercan adasına inşa edilen saklı cenneti bir bileseniz neler vadediyor. Hem kültür hem macera, safari severler için kervanlar hazır bekliyor sırada! Camiler, tapınaklar, rengârenk dar sokaklar da cabası. Fiyatlar da yüz güldüren cinsten üstelik.


Lviv, Ukrayna

Son günlerde özellikle genç yetişkinlerin uğrak yeri olan, el yakmayan fiyatlarıyla seyahate cesaretlendiren, vizesiz girişiyle aklına estiğinde, heyecanların dumanı üstündeyken harekete geçiren Lviv, kısa bir macera arayanlar için kelimenin tam anlamıyla ideal! Yorulmayan, uykusu gelip oteline dönmeyen, bu gecelik yeter demeyenler için sonsuza dek sürecek bir eğlence anlayışına sahip olan kent, misafirlerini sınırsız bir nezaketle ağırlıyor. Ucuz konaklama seçenekleriyle de rahat bir uyku vadediyor.

Kazablanka, Fas

Geldik dünyanın kızıl cennetine, harikalar diyarlarının en egzotik görünümlüsüne; işte karşınızda namı şahane Kazablanka! Akdeniz iklimi esintisi sunan, Fas’ın en büyük şehri olan Kazablanka 1942’de çekilen filminin ardından akıllara bir kazınmış, pir kazınmış. Atlas Okyanus’una kıyısı olan büyüleyici şehir; zengin mutfağıyla da ziyaret sebebi olma iddiasını sürdürüyor. Bu doğa güzelinin, tarih özelinin fiyatlarındaki tevazu da turistin yüzünü güldürüyor.


Katmandu, Nepal

Bu kez özellikle sempatisi olanları yanımıza alıyoruz zira bu egzotik rüzgârı, farklı yaşamı meraklısına sunmak için sabırsızlanıyoruz. Şehir yerleşimi, mistik yapısı, kültürel oluşumu farklı, seveni için pek tatlı bir yer burası, rengârenk kaotik evlerinin görünümü bile ayrı bir havalı! Dünyanın en ucuz şehirlerinden biri olma unvanını sımsıkı tutan Karmandu, kültür turizmi severlerin de uğrak yeri oluyor. Bölgede bulunan Budist ve Hindu tapınakları da UNESCO’nun koruması altında misafirlerini ağırlıyor. “Aşkın ve barışın” şehrinde adım başı rastlayacağınız yerel kıyafetli insanların güler yüzlü eşlikleriyle muazzam bir deneyime hazırlıklı olun. Bizden söylemesi; bu deneyimi unutamayacaksınız.

Cezayir, Cezayir

Başkentlik yaptığı ülkeyle aynı adı taşıyan Cezayir şehrinde, ülkenin ticaret merkezindeyiz. Engin dağları, seyretmenin dahi heyecan verdiği yamaçları, dev asma köprüleri, yeşille toprağın türlü rengiyle harika bir manzaraları eşliğinde bir yolculuk için, Afrika’nın en büyük şehirlerinden birindeyiz. 1500’lü yıllarda Osmanlı’ya bağlanmış, Fenikeliler tarafından kurulan en büyük liman şehri Cezayir. Bahar aylarında hem keşfetmenin hem de alışverişin tadı buralarda bir başka oluyor.

Sofya, Bulgaristan

Avrupa Birliği üyesi olduktan sonra nüfusu iyice azalan, Bulgaristan’ın mimarisi en etkileyici, en büyük baş şehri Sofya’da sıra; uzun süre Osmanlı’ya bağlı kalan ve Türkiye’ye mesafe olarak oldukça yakın konumlanan Sofya; hafta sonu kaçamağı yapmak için harika bir alternatif. Hem Avrupa keşfine başlamış olacak hem de bunu kapı komşunuza geçmek kadar kolayca yapacaksınız. Bir defa deneyince şimdiye dek aklım neredeymiş deyip seyahatlerinizi sıklaştıracağınızın garantisi bizden. Tecrübeyle sabit; başlayınca devamı gelir, lezzeti damakta hep eser miktarda kalınca devamı istenir. Mutfağındaki biraz tanıdık biraz yabancı lezzetlerin tadına varmak, son zamanların gözde casinolarında şansınızı denemek için; yalnızca biraz hareket gerek.

Bükreş, Romanya


Artık Avrupa’nın baya ortasına ilerledik ancak bütçemizin sağlamını elden henüz düşürmedik. Romanya’nın hem başşehri hem de ticaret merkezi Bükreş; tarihi yapısı, kültürel dokusu, dönem mimarisiyle özellikle yaz aylarında turistlerin ilgi odağı oluyor. Fotoğraf tümüyle bir Avrupa şehri görünümünde olsa da fiyatlar el yakmıyor, bu seyahat sonrası bütçeniz sarsılmıyor. Mutfağında uygun fiyatlara karnınızı doyurabilir, bütçenize göre konaklama seçeneklerinden canınızın çektiğini tercih edebilirsiniz, tüm şehri kuşatan metro ağında ucuza seyahat edebilir, minimum harcamayla maksimum kar diye buna diyebilirsiniz.

Akdeniz gemi turları: Rüya gibi bir tatil


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.