Ana Sayfa Gündem Ekmeleddin İhsanoğlu 24 Haziran’da Erdoğan’a oy verecek!

Ekmeleddin İhsanoğlu 24 Haziran’da Erdoğan’a oy verecek!

Ekmeleddin İhsanoğlu, 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde rakibi olan Recep Tayyip Erdoğan’a, 24 Haziran erken seçiminde oy verip vermeyeceğini açıkladı.

ekmeleddin ihsanoğlu

İhsanoğlu, “parti hangi tercihi yapıyorsa, ona ben de katılıyorum” ifadesini kullandı. İhsanoğlu, açıklamasıyla MHP’nin desteklediği Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yana oy kullanacağı sinyalini verdi.

CHP ve MHP’nin 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak adayı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkan Ekmeleddin İhsanoğlu, erken seçim kararına ilişkin konuştu. MHP’nin 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleme kararının ardından Ekmeleddin İhsanoğlu’nun oyunu kime vereceği merak konusu oldu.


Parti hangi tercihi yaparsa ona katılıyorum!

İhsanoğlu, Odatv’nin “partisinin adayı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy verip vermeyeceği” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Cumhurbaşkanlığı seçimi bittikten sonra bu konularda konuşmama kararı almış idim. Partiye davet edildim. Partiye katıldım, partinin milletvekili olarak parti disiplinine uymaktayım. O bakımdan, burada parti hangi tercihi yapıyorsa, ona ben de katılıyorum.”


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile girdiği yarışı kaybetmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı girdiği yarışı kaybeden İhsanoğlu, daha sonra MHP’den gelen teklifi kabul ederek, “MHP İstanbul Milletvekili” olarak yoluna devam etmişti.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 15.434.167 oy almıştı

İhsanoğlu hakkındaki eleştirilere yönelik ise şunları söyledi, “Maalesef, benim adım üzerinden çok spekülasyon yapılıyor. ‘İhsanoğlu vakası’ diye bir şey yaratıldı, bir terim yaratıldı. Bu 2014’teki seçimde aldığımız 38,5’a yakın oy, başarısızmış gibi gösteriliyor. Ve onun üzerinden tartışmalar yapılıyor. Halbuki ciddi bir şekilde bakıldığı zaman, bu elde edilen netice büyük bir başarı. Kısa zaman, imkanlar, vesaire…


100 üzerinden 50 kadar Ak Parti adayına, 10 kadar HDP adayına, yani yüzde 60 oy bir tarafa gitmişken, kalan 40 üzerinden 38,5 almak herhalde başarısızlık sayılamaz. Bunun büyük bir başarı sayılması lazım. Bunu niye böyle yapıyorlar, ben doğrusu anlamıyorum. O günkü şartlar içerisinde o mesele bitti. Ülkenin iki büyük muhalefet partisi bir isim üzerine anlaşıyorlar, bu ismi aday gösteriyorlar ve bu isim çok kısa zamanda, çok az imkanlarla yüzde 38,5 gibi büyük bir rakam alıyor. Bu mesele kapanmıştır. Bu dönem için adaylık gibi bir düşüncem yok. Böyle bir talep de yok. Ben zaten daha önceki dönemde de kendim talip olmamıştım.” dedi.

24 Haziran seçim sonuçları ne olur? İşte son seçim anketleri!