Kas estetiği nedir? Atletik görünen fit bir karın 3 adımda mümkün!

Uzun süren egzersizlere, düzenli beslenme programına rağmen halâ atletik görünen fit bir karnınız yok mu? Yaz gelmeden, plaja çıkmadan karın kaslarınızı görünür kılmak için bir yöntem daha var; ‘kas estetiği’.

Kas estetiği nedir? Atletik görünen fit bir karın 3 adımda mümkün

Erkeklerde baklava görünümünde olan; kadınlarda ise karnın iki yanında boydan boya uzanan dikey karın kasları, atletik ve fit bir vücudun olmazsa olmazı olarak bilinir. Oysa pek çok kişi uzun süren karın egzersizlerine rağmen bu görüntüyü yakalayamaz. Zira karın ve bel bölgesi, vücudun yağ depolamaya en yatkın bölgesidir.

Genetik faktörlerin de önemli rol oynadığı ‘six pack’ ya da ‘baklava’ görünümünü yakalamak; yaz yaklaşırken, plajlarda karın kaslarıyla atletik ve fit bir görünüm elde etmek isteyenler için bir yöntem daha var; kas estetiği.Kasların çukurlaştığı alanlardaki yağ dokunun alınarak mevcudun açığa çıkarılmasına dayanan yöntem, kasların görünümünü belirginleştiriyor.


Genetik yapısından ötürü çok yoğun spor yapmasına rağmen karın kaslarında baklava görünümünü yakalayamayan kişiler için bu yöntemin uygun olduğunu belirten Levent estethica Hastanesi Estetik Cerrahi Bölümü’nden Dr. Ramazan Güler, vücut kıvrımlarına denk gelen 3-4 milimlik küçük kesiler aracılığıyla uygulanan işlemde, kasların arasındaki ince çizgilerin lazer ile belirginleştirildiğini söylüyor.


Göğüs, sırt, kol ile bacak ve karın kaslarına yapılan uygulamaların olumlu sonuç verdiğinin altını çizen Dr. Güler uygulama ile ilgili şu bilgileri verdi: “Vücudumuz, sahip olduğu yağ dokusunun büyük bölümünü karın ve bel bölgesinde depolar. Bu nedenle, birçok kişinin karın bölgesinde istenmeyen yağlanmalar ve “simit” adı verilen yağ dokusu bombeleşmesi gözlenir. Karın kasları; geliştirilmesi çok zor olmasa da, üzerlerinde bulunan yağ dokusu nedeniyle görünür hale getirilmesi en zor olan kas grubudur.

Kas estetiği; sağlıklı, dinamik, fit, atletik ve kaslı bir bedene sahip olabilmesi için uygulanan bir vücut şekillendirme operasyonudur. Operasyon, kasların bombeleştiği alanlardaki yağ dokusunun korunması veya artırılması, kasların çukurlaştığı alanlardaki yağ dokusunun ise liposuction tekniğiyle alınması üzerine kurgulanır.


Bu sayede, kasların belirginleştirilmesi ve görünür hale getirilmesi sağlanır. Vücuda dışarıdan herhangi bir malzeme veya implant uygulanmaz. Sadece vücutta var olan ortaya çıkarılır.” Sadece birkaç saat süre operasyondan 3 veya 4 gün sonra kişi normal yaşamına dönebiliyor.

Kadınlar ve güç sporları üzerine