Kök hücre tedavisi: Tıbbın geldiği son nokta!

Kök hücre tedavisi, hastalıklara çare olurken; en baştaki yıllarınıza döndürecek sıfır kilometre doku ve organ onarımı yapabiliyor. Gençleşme ve güzelleşmenin de yolunu açıyor.

Kök hücre tedavisi: Tıbbın geldiği son nokta!

Peki, kök hücreler nasıl elde ediliyor ve hangi hastalıkların tedavisinde kullanılabiliyor? Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Aşkın Nasırcılar detayları ile açıkladı.

Kök hücreler yapay değiller

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Aşkın Nasırcılar, “Kök hücreler içimizde, kendi yedeklerini alarak çoğalabiliyorlar, özel dokuların yerini alabiliyorlar, onlara dönüşebiliyorlar, en önemlisi sadece güzel görünmekten ziyade en baştaki yıllarınıza döndürecek sıfır kilometre doku, organ onarımı yapıyorlar. Enerjinizi gençlik yıllarınızdaki seviyenize yükseltiyor, eklem kireçlemesi, cilt kırışıkları gibi yaşlanmayla ilgili etkileri geri döndürüyorlar. Yapay ve alerjik değiller” dedi.


Kök hücre sayısı nasıl artırılır?

Nasırcılar; “İnsan vücudunda kök hücreler hayat boyunca bulunur. Tüm kök hücreler kemik iliğinden köken alır. Yaş ilerledikçe kök hücre sayısı azalır. Sonuç ise yaşlanmadır. İyileşmede yavaşlama ve yaşlılıkla ilişkili rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Kök hücre bilinenden çok daha fazlası

Kanda dolaşan hücreler arasında:

-Yeni doğan bebekte her 10.000 hücreden 1’i kök hücre iken,

-18 yaşında her 100.000 hücreden 1’i kök hücre,

-30-40 yaşlarında her 400.000 hücreden 1’i kök hücre,

-60-70 yaşında her 1.000.000 hücreden 1’i kök hücre,


-80 yaşında her 2.000.000 hücreden 1’i kök hücredir.

Modern tıp yöntemleriyle kök hücreleri, cilt altı yağ dokudan, kemik iliğinden fazla sayıda elde etmek, hatta bakanlık izni ile dış ortamda milyarlarca sayıya dahi çoğaltmak mümkün. Daha sonra fazla sayıdaki kök hücre sorunlu bölgelere enjekte edilebilir veya damardan dolaşıma geri verilebilir. Böylece yeni kök hücreler, enerji seviyenizi yükseltir, organların yaşlanma ve yıpranma etkileriyle savaşır, cildinizi yenileyerek doğal parlaklığına, esnekliğine ve gençlik görüntüsüne kavuşabilirsiniz.

kök hücre tedavisi

Organların yaşlanması ile savaşıyor

Uzman Doktor Aşkın Nasırcılar, “Kök hücre tedavisi sadece anti-aging amaçlı değil yaşla ilişkili birçok sorun da kullanılabilir. Organ ve dokuların onarımından, hücresel düzeyde enerji artışı ve iltihabın baskılanmasına kadar geniş bir yelpazede kullanılabilir. Kök hücreler damardan veya başka yollarla kalp, beyin, bağırsaklar, böbrekler, safra kesesi, mesane, mide ve daha birçok organa ulaşabilir böylece bu organlarda onarım sağlamış olur.

Kök hücre tedavisinin kullanıldığı yaşla ilişkili ve kronik rahatsızlıklar arasında; Eklem kireçlemeleri, romatizma, bel boyun dejenerasyonları, şeker hastalığı, erkek ve kadın seksüel disfonksiyonları, nöropati, bunların yanı sıra MS, Parkinson, Lupus, Romatoid Artrit, organ yetmezlikleri, Kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi birçok rahatsızlıkta tedaviler yapılmaktadır. Anti-aging tedavisi de bunlara ektir.” açıklamalarında bulundu.

Yaşlılığın ciltteki yıpratıcı etkilerini onarıyor

Dolaşımda var olan kök hücrenin sayısının, yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı savaşma gücüyle doğru orantılı olduğunu söyleyen Nasırcılar, “Aynı şekilde en büyük organ olan cilt de kandaki kök hücrenin sayısından etkilenir. Yeterli kök hücrenin varlığında ciltte anti-aging etkiler görünür. Böylece; deri elastikiyeti ve sıkılığı artar, çizgi ve kırışıklıklar azalır, güneş, hava kirliliği gibi çevresel etmenlere karşı direnç artar, hücre ömrü uzar ve cilt sağlıklı görünüm kazanır.” dedi.

kök hücre tedavisi gençleşme anti-aging

Kök hücre tedavisi nasıl uygulanır?


Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Aşkın Nasırcılar, “Tedaviler aynı gün içinde uygulanabilir. Tüm işlem 1-3 saat içerisinde tamamlanır. Kemik iliği kaynaklı kök hücreler leğen kemiğinin arka kısımlarından aspirasyon yoluyla alınırken, yağ doku kaynaklı kök hücreler sıklıkla karın bölgesinden mini liposuction dediğimiz minimal girişimsel bir yöntemle alınır. Elde edilen örnekler hızla santrifüj edilir ve bazı laboratuvar işlemlerinden sonra serum haline getirilir ve uygulanır. Uygulamanın sonrasında hasta aynı gün evine dönebilir” sözlerini ifade etti.

Genetik şifremiz: DNA kök-hücre ve tüp bebek


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.