Kripto para ile devletler kendi bankacılık sistemlerini oluşturabilir

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat, “Kripto para ile devletler ve kurumlar kendi bankacılık sistemlerini oluşturabilir” dedi.

Kripto para ile devletler kendi bankacılık sistemlerini oluşturabilir

Kadir Has Üniversitesi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Yeni Medya Konferansında kripto para ve blockchain teknolojisinin geleceği tartışıldı.

Açılış konuşmasını yapan, Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölüm Başkanı Çiğdem Bozdağ, kripto parayla yeni medyanın çok ilgili gibi görünmediğini ancak birbirleriyle çok iç içe kavramlar olduğunu dile getirerek “Kişiler arasındaki iletişimin merkezi kurumlardan bağımsız olarak işleyebilmesi, anonim bir şekilde değiş tokuş sağlayabilmek, bütün bunlar başından bu yana internetin içinde olan ve kripto parayı besleyen özellikler. Kripto para artıları ve eksileriyle beraber geliyor ve finans dışında alanları da etkiliyor” dedi.


“Kripto para ile devletler kendi bankacılık sistemlerini oluşturabilir”

Kripto para denince herkesin aklına doğal olarak Bitcoin geldiğini söyleyen Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat şöyle konuştu:

“Bitcoin üzerinden spekülasyonlar yapılıyor ama kripto para kavramının kendisine bakarsak burada bambaşka şeyler var. Kurumların, devletlerin bu kripto modelini alıp kendi kripto paralarını yaratması kendi bankacılık sistemleri, merkez bankaları para politikaları ile birleştirmesi bunun üzerinden aslında dünyanın hem finans alanında hem devlet yönetimi, vergi toplama alanında bambaşka yerlere gitmesi var.

Bütün bunların hepsinin dağıtım, yönetim, tüketim, paylaşım alanı da işte bu yeni medya. Burada yeni medyadan kasıt radyo, televizyon ve gazetelerin internetten yayın yapması değil tam tersine bireyin eline bir cep telefonu aldığı andan itibaren, anlattığı, paylaştığı yaşamın kurumlara, toplumlara sirayet etmesi.


Arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik de aslında buranın bir yaşam alanına dönüşmesi. Kripto para da ister devlet tarafından ister Bitcoin olsun bütün bunların arasındaki para alışverişinin, ticaretin ve bilgi değiş-tokuşunun başlıca alanlarından bir tanesi. Kripto paralar, Yeni Medya alanıyla birleşince 2008’den bu yana 800 milyar dolara ulaşan bir piyasa haline geldi ” diye konuştu.

Blockchain teknolojisinin geleceği nereye gidiyor?