Ani işitme kaybı neden olur? Ne kadar sürer?

Bir sabah uyandığınızda ya da gün içinde kulağınızın birden tıkandığını fark ettiyseniz, çevrenizdeki sesleri duymakta zorlanıyorsanız ve beraberinde uğultu şikayeti yaşıyorsanız bu durum ani işitme kaybı ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir.

Ani işitme kaybı neden olur? Ne kadar sürer? duyma sorunu

Özellikle mevsim geçişlerinde görülme sıklığı artan bu rahatsızlık, pek çok insanın endişeye kapılmasına neden oluyor ancak erken tanı ve hızlı müdahale ile kontrol altına alınabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Mustafa Cem Özbek, ani işitme kaybı ve tedavisi konusunda bilgi verdi.

Aniden duymadığınızı fark ettiyseniz…

Genellikle tek kulakta aniden ortaya çıkan işitme kaybı, sıklıkla beraberinde uğultu ile gelir. Bazen baş dönmesi de bu bulgulara eşlik eder. İşitme kaybı gelişen kulakta ortaya çıkan çınlama, uğultu benzeri sesler de hastaların diğer sıkça yakındıkları sorundur. Kulakta akıntı, kaşıntı gibi enfeksiyon bulguları yoktur. Ani işitme kaybının nedeni tam olarak belli değildir. Virüsler, en sık nedenler arasındadır.


Ancak damar tıkanmalarına, vücudun kendi ürettiği antikorlara karşı oluşan reaksiyon sonucu veya beyin içerisindeki bir tümöre bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu hastalarda sürekli bir ağrı olmaz ancak bazı hastalar anlık zonklayıcı ağrıdan şikayetçi olabilirler. Ağrısı olan hasta grubunda etken genellikle virüslerdir. Aniden ortaya çıkan işitme kaybı en belirgin bulgudur.

İlk 3 gün içinde tedaviye başlanması çok önemli

Ani işitme kaybı iç kulağı ilgilendiren bir sorundur. Genellikle yetişkinlerde görülür, hastaların %98’i 25 yaşın üzerindedir ve diyabeti ya da tansiyon yüksekliği olan hastalarda daha sık ortaya çıkar. Genellikle tek taraflıdır. Ani işitme kaybı yaşandığında hemen doktora başvurulmalıdır. Bu hastalıkta özellikle ilk üç gün tedavi açısından çok değerlidir. İlk üç günde başlanılacak tedavi işitmenin tam geri gelmesinde en önemli faktördür.En geç bir hafta içinde tedaviye mutlaka başlanılmalıdır.

Duyma sorunu nasıl tedavi edilir? Ani işitme kısa sürede geri kazanılabilir

Tedavide ilk olarak damardan daha sonra ağız yoluyla kortizonlu ve damar açıcı ilaçlar verilir. Gerekli durumlarda virüse yönelik tedavi de uygulanabilir.Ağızdan veya damardan ilaçlar verilirken eş zamanlı olarak kulak içine intratimpanik adı verilen yöntemle ilave olarak kortizonlu ilaçların verilmesi iyileşmenin hızlanmasına katkı sağlayacaktır.


Tüm bu ilaçları mümkün olduğunca hızlı ve zaman geçirmeden vermek hastalığın tedavisinde en önemli etkendir. Tedaviye bir hafta içinde yanıt alınamıyorsa,basınç altında solunan oksijen tedavisi uygulanabilir. Tedavinin yanı sıra hastadan şeker, tiroit gibi hastalıkların taranması amacıyla kan tetkikleri de istenir. Eğer bunlarda anormal değerler varsa mutlaka normal seviyelere çekilmesi gerekir.

Kan şekeri yüksek olan bir hastanın şeker düzeyi normal seviyelere çekilemezse hastalığın da düzelmesi zorlaşacaktır.Tedavi sonrasında da eğer ani işitme kaybına neden olan bir hastalık var ise, bu hastalığın kontrolü de yeniden bir işitme kaybı gelişme riskini azaltacaktır.

Duyma sorunu yaşayanlar kulak MR taraması yaptırmalı

Ayrıca kulağın MR tetkiki mutlaka yapılmalıdır. Akustik nörinom denilen beyin içindeki bir tümöre bağlı olarak da bu hastalık görülebilir. Bu tümörlerin iyi huylu olup yavaş büyümeleri ya da hiç büyüme yapmamaları halinde de kontrol altında tutulması önemlidir. Böyle bir durumda tedavi hem iç kulaktaki işitmeyi düzeltmeye hem de tümöre yönelik yapılmaktadır.

Duyma sorunu yaşayanlar kulak istirahati yapmalı


Sık tekrarlanacak işitme tetkikleriyle hastanın işitme düzeyi kontrol edilmeli ve tedavi süresince hastaya aktif istirahat uygulanmalıdır. Aktif istirahat yatarak değil ancak hastanın iş ortamından uzaklaşması, hayatındaki stresleri mümkün olduğunca azaltması ve yorucu olmayan açık hava yürüyüşleri yapması, sevdiği kitapları okuması şeklindedir. Hastaların bilgisayar, akıllı telefon ve televizyondan uzak durması önerilir.

İşitmede kaybın en önemli sebepleri neler? Hangi belirtileri veriyor? Nasıl tedavi edilir?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.