Ramazan ayında bedeni dinlendirmek için püf noktalar

Oruçluyken spor ve egzersiz yapmak doğru mu? Oruç tutarken gece sahur kalkmak neden çok gerekli? Ne tür yemekler ve tatlılar tercih edilebilir? Ramazan ayında bedeni dinlendirmek için püf noktalar neler?

ramazan bedeni dinlendirmek yemek tatlı önerileri

Bu sınavı ruhsal ve bedensel arınma için kullanarak bazı yanlış beslenme alışkanlıklarımızı değiştirebilir, metabolizmanın farklı çalıştığı bu dönemde oruç tutmayı sağlığa faydalı hale getirebiliriz. Ramazan’da nihai amacın kesinlikle kilo kaybetmek olmadığını söyleyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Diyetisyen Seda Uşarer, doğru beslenmeyle sağlıklı kalmanın ipuçlarını paylaşıyor.

Bedenimize dinlenme fırsatı vermemiz gerek!

Ramazan ayının gelmesiyle beslenme düzenimiz ve buna bağlı olarak metobolizmamızın çalışma temposu da değişir. Bu bir ay boyunca hem ruhsal hem de bedensel bir arınma sürecine girerek, bedenimize dinlenme fırsatı vermemiz gerektiğine dikkat çeken Diyetisyen Seda Uşarer, mümkünse aynı kilomuzu koruyarak bazı yanlış beslenme alışkanlıklarımızı değiştirebileceğimizi belirtiyor.


İftarda boş mideye bir anda yüklenmeyin!

Ramazan ayında uzun açlık sürelerine de dikkat çeken DoktorTakvimi.com uzmanlarından Diyetisyen Seda Uşarer’e göre, bu süreçte doğru beslenme planına uygun beslenmek çok önemli… İftardan sahura dikkat edilmesi gerekenleri paylaşan Diyetisyen Uşarer, neleri tüketip tüketmemiz gerektiğine dair önerilerini şöyle sıralıyor;

Ramazanın bahar aylarına denk gelmesi nedeniyle açlık süresinin yaklaşık 17-18 saat olması demek oluyor. Bu yüzden gece mutlaka sahura kalkın.

Sahurda ağır yemeklerden kaçının, yüksek enerjili ve kolay hazmedilecek besinler tercih edin.

Sahurda özellikle yulaf gibi tam taneli tahılların tüketilmesi hem kan şekeri dengesini korur hem de uzun süre tok tutar. Yulaf ezmesini süt ya da yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Sahurda mutlaka bol su için ve bir porsiyon meyve tüketin.

İftarda boş mideye bir anda yüklenmeyin. Orucunuzu oda sıcaklığında bir bardak su ile açın. Sonrasında ise hurma, peynir, zeytin gibi iftariyeliklerden tadımlık olarak tüketin. İstenirse yanında 1 avuç içi kadar pide tüketilebilir.

İftarda 1 kase çorba ve salata yedikten sonra yemeğe biraz ara verin. Son olarak etli / kıymalı sebze yemeği ve yoğurt ya da ızgara ve salata ile iftar tamamlanabilir.

İftardan sahura kadar olan dönemde sıvı tüketimi çok önemlidir. Bu saat aralığında mideyi yormayacak şekilde yavaş yavaş su içilmeli. Hazmı kolaylaştıran bitki çayları, şekersiz kompostolar tercih edilebilir. Bitki çaylarını dilerseniz demledikten sonra soğutup içine buz, limon, kabuk tarçın atarak değişik tatlar elde edebilirsiniz.


İftardan sonra tatlı tercihinizi sütlü tatlılardan ya da dondurmadan yana kullanın. Ama öncelik elbette daha hafif olduğu için meyveden yana…

Sütlü tatlıları haftada maksimum 2 kez tüketin.

Yemekleri aşırı sıcak ya da soğuk yemeyin!

Özellikle kızartmalardan, hamur işlerinden, aşırı yağlı şekerli besinlerden, şerbetli tatlılardan, sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durun.

Yemekler aşırı sıcak ya da soğuk olmamalıdır. Uzun süre aç kalındığı için sindirim problemlerine yol açabilir.

Posa alımına özen gösterin. Bol miktarda sebze, yeşillik ve tam tahıllı ürünler tüketmeye özen gösterin.

Çorbalarda krema, kaşar peyniri ve yağlı sos kullanmayın. Çorbanızı lezzetlendirmek için baharatları kullanın.

Havaların sıcak olmasından dolayı sıvı kaybını dengelemek için yemeklerin yanında ayran ya da cacık tüketebilirsiniz.


Oruçluyken kesinlikle spor yapmayın. İftardan sonra hafif yürüyüşler yapılabilir.

Oruç ile ilgili doğru bilinen yanlışlar neler?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.