Yürüyüş yaparken adım saymak motive edebilir!

Toplumun %70’i düzenli fiziksel aktivite yapmıyor. Oysa sağlıklı bir yaşamın yolu aktif olmaktan ve bol hareket etmekten geçiyor. Yürüyüş yaparken adım saymak motive edebilir!

Yürüyüş yaparken adım saymak motive edebilir!

Hareket etmeyen toplumlarda ise ortopedik problemler, obezite, diyabet ve kalp- damar hastalıkları sık görülüyor. Egzersiz ve fiziksel aktivite bilincinin çocukken kazandırılması ve yaşamın her alanında uygulanması büyük önem taşıyor. Memorial Wellness Medikal Fitness Danışmanı Murat Biçer, fiziksel aktivitenin sağlığa faydaları hakkında bilgi verdi.

Hareketsizlik ve fazla kilolar diyabete davetiye çıkarıyor

Planlı ve programlı şekilde yapılan fiziksel aktivitelere egzersiz adı verilmektedir. Kişi günlük kalori tüketimini artırmak, kas kütlesini belirli bir düzeyde tutmak, eklem sağlığını korumak için düzenli olarak egzersiz yapmalıdır. Sağlıklı olmak ve sağlığın korunması için özellikle çocuklara küçüklükten itibaren egzersizin ve sporun önemi öğretmek, bu alışkanlığı kazandırmak, çocukların geleceği ve sağlıkları için de çok önemlidir.


Teknoloji çağında artık çocuklar daha az hareket ederek neredeyse bütün zamanlarını bilgisayar, telefon ve tablet gibi çeşitli aletlerle internette geçirmektedirler. Sokağa inmeyen, hareket etmeyen çocuk bilgisayar karşısında sürekli bir şeyler atıştırmakta bu durum kilo kontrolünü zorlaşmakta ve çocuk kilo almaktadır. Ayrıca yine hareketsizlikten dolayı kas ve iskelet sistemi zayıflayan çocuğun duruş pozisyonu etkilenerek çocukta kas- iskelet sistemi rahatsızlıkları görülmekte bir zaman sonrada diyabet, obezite gibi kronik hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Çocuğunuza örnek olmak için siz de egzersize başlayın

Bu rahatsızlıkları engelleyebilmek adına çocuklara, küçük yaşlardan itibaren hareket etmenin ve egzersizin önemi öğretilerek anne ve babaların çocuklarını bu bilinçle yönlendirmeleri gerekmektedir. Çocuğun ayağı mutlaka toprağa değmeli ve hareket etmelidir. Ailece yapılan yürüyüşler çocukları motive ederek alışkanlık kazanmalarına olanak sağlamaktadır.

Ailesi tarafından küçük yaşta fiziksel aktivite ve egzersiz alışkanlığı kazandırılan çocuk hayatı boyunca egzersiz ve sporla iç içe olacaktır. Okullar da ise daha önem kazanarak bunun için gerekli alanlar yaratılmalıdır. Eğitmenler ve egzersiz uzmanlarının fiziksel aktivite ve hareket etmenin önemini her yerde anlatması ve belediyelerin egzersiz ve spor aktivite alanları için gerekli düzenlemeler yapmaları gerekmektedir.


Doğru egzersiz kanser, kalp krizi ve felç riskini düşürüyor

Hareket etmeyen toplumlarda obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, bazı kanser türleri ve ani ölümlere daha sık rastlanmakta insan ömrü böyle toplumlarda daha kısa olmaktadır. Sağlıklı ve formda bir yaşam için bazı pratik önlemler alınmalıdır. İş yeri evine yakın olan kişiler günlük egzersizlerini işe yürüyerek giderek ya da servis veya otobüsten birkaç durak önce inerek yapabilirler.

Yine iş yerinde asansör kullanmak yerine merdiveni tercih etmek gün içindeki fiziksel aktiviteyi artırılabilmektedir. Ne kadar çok hareket edilirse sağlığa o derecede fayda sağlamaktadır. Egzersiz yaparak kişi çevresindeki insanlara da örnek olabilmektedir. Araştırmalar da düzenli olarak her gün 60 dakika yapılan yürüyüşün meme ve kalın bağırsak kanseri riskini anlamlı olarak düşürdüğünü göstermektedir. Ayrıca düzenli egzersizin kilo kontrolünden şeker hastalığına, kalp krizi ve felçten genel psikolojik iyiliğe kadar sağlık üzerinde sayısız olumlu etkileri bulunmaktadır.

Yürüyüş her yaştan insan tarafından kolaylıkla yapabilir

Dünya Sağlık Örgütü bir insanın günlük 10 bin adım atmasını önermektedir.10 bin adım ise yaklaşık 8 km’ye denk gelmektedir. Yürümek en risksiz, en hesaplı egzersiz metodudur. Çok ağır ortopedik engeller olmadığı sürece her yaştan insan yürüme egzersizini yapabilmektedir. Yürüyüş yaparken bazı noktalara dikkat etmekte fayda vardır;

  • Yürüme egzersizi mümkün olduğunca açık havada ve yumuşak bir zeminde yapılmalıdır. Patika bir toprak yol, çimler ya da mümkünse ormana gidilebilir. Çok inişli, çıkışlı ve yokuşlu yollardan yerine daha düz yolar tercih edilmelidir.
  • Yürüyüş yaparken ayakkabıyı doğru seçmekte çok önemlidir. Ayak tabanında var olan bir problem varsa ayakkabı seçimleri bu doğrultuda yapılmalıdır. Hafta da 5-6 kez düzenli olarak yapılan yürüyüşlerde hep aynı spor ayakkabısı giyiliyorsa tabanında çökmeler olabileceği için 6-8 ay sonra değiştirilmelidir.
  • Yürüyüş çok erken saatlerde yapılmak zorunda değildir. Hiç egzersiz yapmamış bir kişi yürüyüşe başladığında ilk önce minimum 45 dakikalık periyotlarla yürümelidir. Eğer kişi bir defada bu kadar yürüyemiyorsa gün içinde bu süreyi ikiye bölerek sabah ve akşam yürüyebilir. 1 ay boyunca her gün 45 dakika yürüyen kişi ayın sonunda her gün süreyi 5 dakika artırarak 60 dakikaya çıkartabilmektedir. 60 dakika tempolu bir şekilde yapılan yürüyüşte 10 bin adım atılabilmektedir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmek, düzenli uyumak, stres kontrolü ve düzenli egzersiz yapmak ömrü daha kaliteli ve konforlu hale getirmektedir. Bunun için bir an önce harekete geçmekte fayda vardır. İlk olarak yürüyüşe başlayarak harekete geçebilirsiniz. Eğer düzenli egzersiz tercih edecekseniz bir uzmana başvurarak doğru ve planlı bir programa dahil olabilirsiniz.

Egzersiz hakkında doğru bilinen 7 yanlış


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.