Burun kanaması nedenleri neler?

Burun kanaması, oldukça rahatsız edici bir durumdur. Aslında burun kanamalarının tek başına sıcaklarla ilgisi yoktur. Altta yatan tansiyon gibi nedenlerin üzerine sıcak hava eklendiğinde kanama eğilimi artabilir.

Burun kanaması nedenleri neler?

Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, burun kanamalarına nasıl müdahale edilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi…

Bol sıvı tüketmeye çalışın

Burun kanaması, yazın sık karşılaşılan sorunlarından birisidir. Özellikle kuru ve sıcak hava şartları ve alerjik hastaların etkilendiği ortamlar, kanama riskini artırır. Burun, bol damarlı ve travmaya açık bir yapıdadır. Özellikle burun damarlarının belirgin olduğu kişilerde, şiddetli sümkürme ve burun kurcalanması ile burun kolayca kanayabilir.


Bu nedenle özellikle burun kanamasına yatkın olan küçük çocuklar, kan sulandırıcı ilaç kullanan kalp ve tansiyon hastaları; güneşin etkili olduğu günün en sıcak saatlerinde mümkün olduğunca güneşe çıkmamalıdır. Güneşten koruyucu önlemleri alarak serin bir ortamda bol sıvı tüketilmeye çalışmalıdır.


Hiç pıhtı kalmayacak şekilde temizlenmeli

“Burun kanaması olduğunda ilk yapılması gereken telaşa kapılmamaktır, çünkü bu durum kanamanın artmasına yol açar” diyen Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, “Burun kanaması olduğunda hemen burun içerisine bol soğuk su çekilerek hiç pıhtı kalmayacak şekilde yıkamalıdır.

Dik oturulup baş hafif öne eğilerek burun kanatlarına her iki taraftan 5 dakika parmaklarla baskı uygulanmalıdır. Özellikle erişkin hastalarda kanama nedeni sıklıkla tansiyon yüksekliği olduğundan tansiyon ölçülmeli ve not edilmelidir. Elbette en kısa zamanda bir Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanına muayeneye gidilmelidir” diyerek uyarıyor.

Burun kanaması nedenleri neler?


Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, burun kanaması nedenleri hakkında şu bilgileri verdi:

 • Yüksek tansiyon
 • Burun eğrilikleri
 • Kalp hastalıkları
 • Karaciğer hastalıkları
 • Kanama pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler veya kan sulandırıcı kullananlar (Aspirin gibi)
 • Kaşıntıya yol açan alerji
 • Burun kırılmaları (Travma)
 • Tümörler
 • Burnun karıştırılması veya kuvvetli burun sümkürme.

Yazın burun kanaması olanlar dikkat!

Burnunuz kanadığında ne yapmalısınız?

 1. Tuzlu suyla veya tuzlu su içeren spreylerle burun yavaş hareketlerle temizlenmelidir
 2. Burun karıştırılmamalı ve sümkürülmemelidir
 3. Baş, kalp seviyesinden yüksekte olmalıdır
 4. Bulunulan sıcak ortam nemlendirilmeli, ısısı düşürülmelidir
 5. Sıcak su ile banyo yapılmamalıdır
 6. Eğer mutlaka banyo yapılacaksa ılık su tercih edilmelidir.

Burnunuz sık kanıyorsa sümkürmekten vazgeçin!

 • Dışarıya çıkarken şapka ve gözlük takın, çok sıcak havalarda başınızı saat başı ıslatın
 • Şiddetli şekilde sümkürmekten uzak durun
 • Hapşırırken ağız açık tutun ve böylece burnunuza uyguladığınız kuvveti azaltın
 • Burnunuzu parmağınızla temizlemeyin
 • Dışarıya çıkmadan önce nemlendirici sprey veya kremler kullanın.

Burun tıkanıklığı neden olur? Hangi sağlık sorunlarına yol açar?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.