Çocuklar için göz sağlığına iyi gelen 5 süper besin

Evde de okulda da teknolojik cihazlara maruz kalan çocukların görme yeteneği bozuluyor, ilerleyen yaşlarda daha ciddi göz rahatsızlıklarına açık hale geliyorlar. İşte çocuklar için göz sağlığına iyi gelen 5 süper besin…

çocuklar göz sağlığı iyi gelen besinler yiyecekler beslenme

Diyetisyen Emre Uzun havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, badem ve yağlı balıklardan oluşan öğünlerin göz sağlığını korumaya birebir geldiğini anlatıyor, çocukların iştahla yiyeceği tarifler veriyor.

Anneler ne kadar sınırlamaya çalışsalar da çocuklarını bilgisayar, tablet, akıllı telefon, televizyon ekranlarından uzak tutmayı pek başaramazlar. Evdeki yasaklar işe yarasa bile artık eğitimin bir parçası haline gelen elektronik cihazlar bu sefer de okulda çocuklarımızın karşısına çıkar. Teknolojiden uzak durmak mümkün olmadığına göre bütün ebeveynler ne yapmalıyım sorusuna yanıt bulmaya çalışırlar.


Diyetisyen Emre Uzun, bedenimizin her organının işlevini sağlıklı sürdürmesini sağlayan yeterli ve dengeli beslenmenin çocukların göz sağlığını korumak için de şart olduğunu belirtiyor.

Betakaroten, C vitamini, E vitamini açısından zengin besinler yaş ilerledikçe görme yeteneğinin zayıflamasını yavaşlattığını ifade etti.

Emre Uzun, lutein, zeaksantin, çinko ve selenyum içeren besinlerin gözleri güçlendirmek ve görme duyusunu korumak için çok önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Diyetisyen Emre Uzun “beş süper besin” olarak nitelediği havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, badem ve yağlı balıkların sağladıkları yararları şöyle açıklıyor.

Havuç

Annelerin havuç ye de gözlerin kuvvetlensin öğüdü bir şehir efsanesi değildir. Havuca turuncu rengini de veren A vitamini, öncül maddesi betakaroten sayesinde retinanın ve gözün diğer bölümlerinin fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Antioksidan özelliğe sahip olan lutein ve zeaksantin, katarakt maküler dejenerasyonun gelişmesini önlerler.

Yumurta

Yumurta sarısı tam bir lutein ve zeaksantin kaynağıdır. Aynı zamanda retinayı koruyucu etkisi olan çinko mineralini de içermektedir. Bu üçlü maküler dejenerasyonun gelişmesini önler.

Badem

Barındırdığı E vitamini sayesinde maküler dejenerasyonun gelişimini yavaşlatır. Günde bir avuç badem, günlük E vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılar.

Yağlı balıklar

Tuna, somon, orkinos, hamsi, alabalık gibi yağlı balıklar, retinada bulunan bir yağ asidi olan DHA bakımından zengindir. Bu sayede kuru göz sendromuna bağlı göz hastalıklarını önleyici özellikleri vardır.

Diğer yardımcı besinler

Çocuklarımızın gözleri beş süper besinle çok sağlıklı

Diyetisyen Emre Uzun bu beş süper besinin yanı sıra çocukların süt, yoğurt, kırmızı et, tavuk eti, kuru baklagiller, sebzeler, meyveler, ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb. besinleri de her öğünde yeterli miktarda tüketmesine özen göstermek gerektiğini de vurguluyor.

Emre Uzun çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde iki üç su bardağı süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmelerini sağlamakta yarar bulunduğunu söylüyor. Ayrıca hastalıklara karşı daha dirençli olmaları ve sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sürdürebilmeleri için her gün en az beş porsiyon taze sebze veya meyve tüketmelerini öneriyor.

Çocuklar bu yiyeceklere hayır diyemeyecek

Diyetisyen Emre Uzun çocuklarda çok sık rastlanan iştahsızlık olgusunu ve sevmedikleri besinleri yememe inadını aşmak için asla hayır diyemeyecekleri iki enfes tarifin onların göz sağlıklarını korumak için de büyük yarar sağlayacağını belirtiyor.

Bademli yulaflı sütlaç

Malzemeler:

2 çorba kaşığı pirinç

400 ml süt


8-10 adet kıyılmış badem

1 çorba kaşığı yulaf

1 çorba kaşığı organik sızma zeytinyağı

Üzeri için: Çilek, ahududu

Hazırlanışı:

Küçük bir tencereye süt ve pirinci koyun, kaynayana kadar orta ateşte pişirin. Kaynama noktasına gelince ocağın altını kısın, aralıklarla karıştırarak 20 dakika pişirin. Tavada ısıttığınız zeytinyağına yulaf ile bademi ekleyin, hafif renk alana kadar kavurup ocaktan alın. Sütlacı henüz ılıkken kâselere paylaştırın. Üzerine kavrulmuş yulaf ve bademden serpiştirip çilek ve ahududu ekleyerek servis edin.

Balıklı kek tarif

Malzemeler:

1 kg palamut fileto

1 adet soğan

1 yumurta

4 yemek kaşığı un

1 tatlı kaşığı kabartma tozu

1 tutam maydanoz

1 tutam dereotu

1 çorba kaşığı galeta unu

Hazırlanışı


Balık, soğan, maydanoz ve dereotunu rondo’dan geçirin. Yumurta, kabartma tozu, galeta unu ve unu karıştırıp yoğurun. Balığı köfte gibi şekillendirip galeta unuyla kızartın.

Bu 6 hatadan gözlerinizi sakının!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.