İstanbul Valiliği, LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü yasakladı

İstanbul Valiliği, 1 Temmuz Pazar günü düzenlenmesi planlanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü “oluşabilecek muhtemel olumsuzlukları” bahane ederek yasakladı.

istanbul Valiliği, lgbti Onur Yürüyüşü yasakladı

Onur Haftası Komitesi, yaptığı açıklamada “İstanbul Valiliği son iki yıldır Ramazan’a denk gelmeyen ve bu yıl hiçbir tehdit almamış yürüyüşümüzü yasaklayarak, gösterdiği gerekçelerin sadece birer bahane olduğunu ve aslında Valilik kararının bizlere yöneltilen nefretin bir parçası olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır” dedi.

Komite, yürüyüşün planlandığı gibi 1 Temmuz Pazar günü düzenleneceğini söyledi.


Komite, ‘yürüyüşün herkes tarafından duyulan bir çağrıya dönüşmesi için’ 26 yıldır mücadele ettiklerini belirterek Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda yer alan barışçıl gösteri yapma hakkını anımsattı.

Açıklamada, valilikle görüşmeye de yer verildi:

“Barışçıl olduğu sürece her türlü toplantı ve yürüyüşü düzenlemek önceden izin alınmaksızın her vatandaşın hakkıdır. Buna rağmen her yıl yaptığımız üzere bu yıl da valilikten yedi cihanın bilmekte olduğu yürüyüşümüz hakkında konuşmak üzere bir görüşme talep ettik.

Vali yardımcısıyla yaptığımız görüşmede önceki yıllarda yürüyüşün Ramazan’a denk geldiği için yasaklandığı, bu yıl böyle bir durum olmadığı için yürüyüşün önünde bir engel olmadığı fakat son kararı yine de valinin vereceği cevabını aldık.

Görüşmenin ardından komite tarafından yazılı olarak da haftanın ve yürüyüşün bildirimi valiliğe yapılmıştır. Üzülerek belirtiriz ki valilik verdiği cevapta aslında bizim protesto hakkımızı korumaya alması gereken Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu göstererek bizim güvenliğimizi alamayacağını ve Onur Yürüyüşü’nün düzenlenmesini uygun bulmadığını söylemiştir.”

İstanbul’da 3 yıldır Onur Yürüyüşü’ne izin verilmiyor


Komite, yasak kararını tanımayarak yürüyüşü gerçekleştireceklerini de duyurdu. Yürüyüşün 1 Temmuz’da Taksim’deki İstiklal Caddesi’nde saat 18.00’de yapılacağı açıklanmıştı. İstanbul’da son üç yıldır yürüyüşe izin verilmiyor.

26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası teması: Sınır!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.