İstanbul Valiliği, LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü yasakladı

İstanbul Valiliği, 1 Temmuz Pazar günü düzenlenmesi planlanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü “oluşabilecek muhtemel olumsuzlukları” bahane ederek yasakladı.

istanbul Valiliği, lgbti Onur Yürüyüşü yasakladı

Onur Haftası Komitesi, yaptığı açıklamada “İstanbul Valiliği son iki yıldır Ramazan’a denk gelmeyen ve bu yıl hiçbir tehdit almamış yürüyüşümüzü yasaklayarak, gösterdiği gerekçelerin sadece birer bahane olduğunu ve aslında Valilik kararının bizlere yöneltilen nefretin bir parçası olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır” dedi.

Komite, yürüyüşün planlandığı gibi 1 Temmuz Pazar günü düzenleneceğini söyledi.


Komite, ‘yürüyüşün herkes tarafından duyulan bir çağrıya dönüşmesi için’ 26 yıldır mücadele ettiklerini belirterek Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda yer alan barışçıl gösteri yapma hakkını anımsattı.

Açıklamada, valilikle görüşmeye de yer verildi:

“Barışçıl olduğu sürece her türlü toplantı ve yürüyüşü düzenlemek önceden izin alınmaksızın her vatandaşın hakkıdır. Buna rağmen her yıl yaptığımız üzere bu yıl da valilikten yedi cihanın bilmekte olduğu yürüyüşümüz hakkında konuşmak üzere bir görüşme talep ettik.

Vali yardımcısıyla yaptığımız görüşmede önceki yıllarda yürüyüşün Ramazan’a denk geldiği için yasaklandığı, bu yıl böyle bir durum olmadığı için yürüyüşün önünde bir engel olmadığı fakat son kararı yine de valinin vereceği cevabını aldık.

Görüşmenin ardından komite tarafından yazılı olarak da haftanın ve yürüyüşün bildirimi valiliğe yapılmıştır. Üzülerek belirtiriz ki valilik verdiği cevapta aslında bizim protesto hakkımızı korumaya alması gereken Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu göstererek bizim güvenliğimizi alamayacağını ve Onur Yürüyüşü’nün düzenlenmesini uygun bulmadığını söylemiştir.”

İstanbul’da 3 yıldır Onur Yürüyüşü’ne izin verilmiyor


Komite, yasak kararını tanımayarak yürüyüşü gerçekleştireceklerini de duyurdu. Yürüyüşün 1 Temmuz’da Taksim’deki İstiklal Caddesi’nde saat 18.00’de yapılacağı açıklanmıştı. İstanbul’da son üç yıldır yürüyüşe izin verilmiyor.

26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası teması: Sınır!