Melanom nedir? Büyüyen ve artan benler varsa dikkat!

Benleriniz mi var? Aman dikkat! Bazı benler zararsız olsa da, bazıları “Malin Melanom” denilen kansere dönüşebiliyor. Büyüyen ve sayıca artan benler varsa dikkat!

Malin Melanom nedir? Büyüyen ve artan benler varsa dikkat!

Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, benlerin şeklinde değişiklik veya sayılarında artış olması durumunda mutlaka bir hekime başvurulması gerektiği konusunda uyarıyor.

Malin Melanom nedir? Büyüyen ve artan benler varsa dikkat!

Melanosit adı verilen ve deriye rengini veren hücrelerin gruplaşması ile oluşan benler, doğuştan olabileceği gibi zaman içerisinde de ortaya çıkabiliyor. DoktorTakvimi.com doktorlarından Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, bazı benlerin iyi huylu ve zararsız olabileceğini, bazılarının ise zaman içerisinde büyüyüp renk ve şekil değiştirerek Malin Melanom denilen, derinin en kötü seyirli kanserine dönüşebileceğini söylüyor.


Sık gözlenmeleri ve kansere çevirme potansiyelleri nedeniyle benlerin önemsenmesi gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, hangi durumlarda uzman yardımı alınması gerektiğini açıklıyor.

Nelere dikkat etmeli?

Sınırları düzensiz, çapları 5-6 mm üzerinde asimetrik görünümde olabilen benlere “displastik benler” deniyor. Sıradan benlerden farklı görünüme sahip olan “displastik” benler, malinite yani kanser potansiyeli taşıyor. Var olan bir displastik benden Melanom gelişimi olasılığı nadir görülüyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, displastik benin de diğer sıradan benler gibi erişkin dönemde aynı kalması ve değişim göstermemesi. Değişim olduğunda, Melanom gelişimi de söz konusu olabiliyor.


Bu tarz benlere sahip kişilerin normal deri üzerinde gelişebilecek melanom riskleri, displastik beni olmayan kişilere göre daha yüksek oluyor.

Et beni olarak nitelendirilen; çoğunlukla deri renginde, deri yüzeyinden kabarık küçük saplı görünümde olan benlerin zararsız olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, kişilere estetik kaygı ve herhangi bir rahatsızlık vermediği sürece tedavi edilmelerine gerek olmadığını söylüyor.

Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, ben hangi çeşitte olursa olsun dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor;

  • Benlerinizde birdenbire sayıca artış varsa,
  • Mevcut benlerde renk ve boyut değişimi gelişti ise,
  • Benler üzerinde kaşınma, ağrı, kanama ve yara oluşumu var ise,

Mutlaka uzman hekime başvurulup benlerin inceletilmesi gerekiyor.

Ayrıca, 50 yaş üzeri herkesin melanom için bir kez deri muayenesi olması gerekiyor. Displastik veya konjenital beni olanların, çok sayıda (50 ve üzeri) beni olanların, ailesinde melanom olanların ve daha önce melanom veya diğer türde cilt kanseri geçirmiş olanların da yılda en az iki kez deri muayenesi olması gerekiyor. 35 yaştan sonra yeni ben oluştuysa veya eski bir bende değişiklik olursa da doktora başvurmakta yarar var.

Güneşten mutlaka korunun!


Benlerin çok iyi takip edilmesi ve mutlaka güneşten korunması gerekiyor. Ancak korunmanın yalnızca tatilde denize girerken değil, günlük hayatta da devam etmesi büyük önem taşıyor. Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, güneşten koruyucu kremin her sabah yüz, boyun kollara, ellere ve açıkta kalan vücut alanlarına sürülüp bu işlemin 3-4 saatte bir tekrar edilmesini öneriyor.

Kanser riski taşıyan ben türleri: Bu 7 belirtiye dikkat!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.