Nöropazarlama, insanın özelliklerini hesaba katarsa başarılı olur

Üsküdar Üniversitesi 4. Nöropazarlama Zirvesi’ne katılan Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, insanın bilinçaltı, duyguları, inançları, grubu, statüsü ve bunlara göre tercihleri olan bir varlık olduğunu belirtti.

“Bu özellikler insana özgürlüğünün ve özgünlüğünün şifrelerini sağlar. Nöropazarlamanın başarısı insanın bu özelliklerinin hesaba katılmasından geçer” dedi. Duygular ve tutku olmadan gerçeği aramanın söz konusu olamayacağını belirten Tanrıdağ, “Eğer tutkuları, duyguları devre dışına çıkarırsanız kendinizi robotlaştırırsınız. Eti, kanı, siniri olan bir robot haline gelirsiniz” dedi.

Üsküdar Üniversitesi 4. Nöropazarlama Zirvesi,akademi ve bilim dünyasından uzmanları ve sahada çalışan profesyonelleri öğrencilerle bir araya getirdi.

Üsküdar Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda düzenlenen kongrenin açılış konuşmasını yapan Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, Üsküdar Üniversitesi’nin nöropazarlama programına sahip olmasının yeniliklere açık, cesur ve dünya trendini izleyen bir üniversite olmasının önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.


Nöropazarlama programını hayata geçirirken önemli bazı noktalara dikkat ettiklerini belirten Prof. Dr. Nazife Güngör, nöropazarlama programının nörobilim, iletişim, psikoloji ve pazarlama olmak üzere önemli dört sac ayağı bulunduğunu ve bu dört sac ayağının iyi bir bilimsel sentezle yapılandığı yerin de Üsküdar Üniversitesi olduğunu söyledi. Nöropazarlama programının akademik kadrosu ve laboratuvarlarıyla önemli imkanlara sahip olduğunu vurgulayan Güngör, “Umarım bu alanda bilimsel doğrular ışığında etik yanını asla ihmal etmeden sağlam bir biçimde yetişecek, altyapı laboratuvar desteğimizle bu alanda bilinçli ve başarılı uzmanların yetişmesine öncülük edeceğiz” dedi.

“Nöro, şaka kabul etmez”

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Nöropazarlama: İnsan Doğasını Öğrenmeye Bir Adım Daha” başlıklı konuşmasında nöropazarlamayı öğrenmek için nöro kavramının iyi öğrenilmesi gerektiğini belirterek “Nöro, şaka kabul etmez bir kavramdır. Eğer nöropazarlamaya ilgi duyuyorsanız bunları iyi öğreneceksiniz. Pazarlamaya ilgi duyabilirsiniz, nöropazarlama yeni bir kavram olarak çok hoşunuza gitmiş olabilir. Yeni keşiflerden hoşlanmış olabilirsiniz, yeni modalar peşine takılmış olabilirsiniz, nöroyu öğrenmeden nöropazarlamadan hiçbir şey anlamayacağınıza garanti veriyorum” diye konuştu. Tanrıdağ, beyinle ilgili temel bilgilerin mutlaka öğrenilmesi gerektiğini de vurguladı.

Duygular olmadan gerçeği aramak söz konusu olamaz

Geleneksel yaklaşımda sosyal bilimler, doğa bilimleri, ekonomi ve nörobilimin ayrı değerlendirildiğini ancak bunun değiştirilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Tanrıdağ, günümüzde az bilinen birlikteliklerin ortaya çıktığını, bunlardan birinin de ekonomi-nörobilim ilişkisi olduğunu söyledi. Tanrıdağ, “Duygular olmadan, tutku olmadan, hakikati aramak gerçeği aramak asla sözkonusu değildir. Eğer tutkuları, duyguları devre dışına çıkartırsanız kendinizi robotlaştırırsınız. Eti, kanı, siniri olan bir robot haline gelirsiniz” dedi.

Nöropazarlama insanı anlamaya yeni bir adım oluşturuyor

“İnsanı nasıl anlıyorsak nöropazarlamayı da öyle anlamalıyız” diyen Prof. Dr. Tanrıdağ, insanın bilinçaltı, duyguları, inançları, grubu, statüsü ve bunlara göre tercihleri olan bir varlık olduğunu belirterek “Bu özellikler insana özgürlüğünün ve özgünlüğünün şifrelerini sağlar.Nöropazarlamanın başarısı insanın bu özelliklerinin hesaba katılmasından geçer. Bu yaklaşımıyla nöropazarlama insanı anlamaya yönelik yeni bir adım oluşturur” dedi.


Sosyal nörobilim çağındayız

Sosyal nörobilim çağında olduğumuzu belirten Tanrıdağ, “Beyin davranışları, tercihleri, kararları otomatik ya da mekanik olarak üreten bir yapı değildir. Tarih, kültürler, ideolojiler bireyle ilgili çalışmasını yönlendirirler. Hepimiz ideolojik beyinlere sahibiz. İtiraz etmemizin bir faydası yok. İnsan toplumları içinde doğduk, doğduğumuz günden itibaren dünya vatandaşlığından uzaklaştık. İdeolojik, o kültürün bireyleri haline geldik. Değişik şekillerde savunuyoruz bunu. Hiçbirimiz dünya vatandaşı değiliz, beynimizden dolayı olamayız” dedi.

Prof. Dr. Sinan Canan: “Annesi ile oynayan çocuk dahi olur”

Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Canan ise “Nöro-Manya” başlıklı konuşmasında nöro çağının içerisinde bulunduğumuzu ve nöro kavramının günümüzde bilinip bilinmediğine bakılmaksızın her kavramın başına eklendiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Sinan Canan, nöropazarlama ve nörobilim programları ile bu alanda gerçek bilgiye ulaşmak isteyen kişilere yardımcı olmayı hedeflediklerini, nörobilimin sınırlarını iyi bilen uzmanlar yetiştirmeyi istediklerini söyledi. Günlük yaşantımızda beyin ve nörobilim konusunda karşımıza çıkan “Beynimizin sadece %10’unu kullanırız, Mozart dinleyen çocuk dahi olur” gibi nöro-mitlerden de bahseden Prof. Dr. Canan, “Hiç gerek yok, annesiyle oynayan çocuk dahi olur. Anneyle oynamak çocuğun dahi olmasında yeterli olur” dedi.

Nöropazarlama ciddi bir araştırma alanıdır

Prof. Dr. Sinan Canan, insan beyninin 3.5 milyar yıllık bir Ar-Ge sürecinin ürünü olduğunu belirterek “Beynimiz bir makine ya da bilgisayar değildir. Nörobilim dünyanın en karmaşık sorunuyla uğraşır. Nöropazarlama şakaya gelmez, ciddi bir araştırma alanıdır. Uzman bir beyin olmadan hiçbir araştırma size nihai sonucu veremez” dedi.

Hanzade Acar: “Satın almaya duygularımızla karar veriyoruz”

Pazarlama Tasarımcısı Hanzade Acar da “Pazarlama ve Nöropazarlamada Hikaye Anlatımı” başlıklı konuşmasında markaların bir hikayeye sahip olması gerektiğini belirterek “Çünkü hikaye anlatmak duyguları harekete geçiriyor. Bizler bir şey satın almaya karar verirken duygularımızla karar veriyoruz” dedi.


Üsküdar Üniversitesi 4. Nöropazarlama Zirvesi,Altınbaş Üniversitesi Öğretim ÜyesiDr. Yener Girişken, YouthWorks Ajans Başkanı Serhat Gürcü, Neuro Discover CEO’su Kılınç Orhan Erdemir ve Akbank Direkt Bankacılık Satış ve Pazarlama Bölümü Rıza Doruk Ercan gibi isimleri ağırladı.

Nöromarketing nedir? Alıcının bilinçaltına oynama sanatı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.