Yapay zeka ve bulut teknolojilerinde devrim niteliğinde değişimler olacak

Hemen her alanda etkisini artırması beklenen yapay zeka teknolojileri kaliteli bir servis için bulut bilişim altyapısına ihtiyaç duyarken, bu ihtiyaç bulut bilişim teknolojilerinin gelişimini de zorunlu kılıyor.

Yapay zeka bulut teknoloji endüstri 4.0

Esnek ve kolay özelleştirilebilir bulut altyapısı üzerinden sunduğu iş uygulamalarıyla işletmelerin farklılaşan ihtiyaçlarına cevap veren Ofisim’in kurucusu ve CEO’su Serdar Turan, yapay zeka ve bulut teknolojilerinin iş dünyasına hızla dahil olduğunu ve önümüzdeki yıllarda devrim niteliğinde değişimler olacağını öngördüklerini söyledi.

Bu kapsamda Ofisim olarak çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Turan, yakında Türkiye’deki ilk yapay zeka destekli low-code uygulama geliştirme platformunu hayata geçirmeyi planladıklarını aktardı.


Başarılı bir yapay zeka uygulaması için yüksek miktarda verinin hızlı bir şekilde işlenmesi gerekiyor, bu da ancak bulut bilişim teknolojileriyle geliştirilen uygulamalar sayesinde mümkün hale geliyor.

Endüstri 4.0 neden bu kadar gündemde?

Bulut teknolojilerine dayalı yazılım uygulamaları büyük kapasitedeki veriyi kolayca depolayabiliyor ve bu verinin algoritmalarına işlenebilmesini sağlıyor. “Birçok firma henüz bu teknolojik dönüşümü tamamlamamış olsa da bu alanda önümüzdeki yıllarda devrim niteliğinde değişimler olmasını bekliyoruz” diyen Ofisim’in kurucusu ve CEO’su Serdar Turan, “Endüstri 4.0 kavramının bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi, bütün bu inovasyonun önümüzdeki yıllarda meyve vermeye başlayacağının görülmesidir.


Yapay zeka uygulamalarının diğer yazılımlara nazaran en önemli farkı, yeni verilere göre kendini adapte edebilmesi ve daha da geliştirebilmesi. Bizim de yol haritamızda benzer çalışmalar mevcut:

Kullanıcılara herhangi bir kodlama bilgisi gerekmeden uygulama geliştirme imkanı sunan Low-code platformumuz PrimeApps’i yapay zeka ile güçlendirerek, firmaların yeni bir uygulama oluşturma ve bir uygulamanın tüm yaşam döngüsü içerisinde etkin bir şekilde kullanımının sağlanması için son kullanıcıları yönlendirmeye dönük çalışmalar hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Verinin öneminin artmasıyla birlikte bulut teknolojilerinin işletmeler için vazgeçilmez bir unsur haline gelmeye başladığına değinen Turan, pek çok işletmenin bu teknolojileri iş süreçlerine dahil etme noktasında daha fazla istekli olduğunu dile getirdi. “Bu teknolojik dönüşümden kaçınmak mümkün değil. Çağa ayak uydurmak isteyen, verimliliklerini ve iş hacimlerini artırmak isteyen işletmeler şimdiden bu konuda önemli yatırımlar yapıyorlar” diyen Turan sözlerini şöyle sürdürdü:

Şirketler, yapay zeka sayesinde talep miktarını, stok durumunu ve üretim miktarını çok daha iyi hesaplarken, bulut tabanlı uygulamalar aracılığıyla kullanıcı ihtiyaçlarını doğru bir şekilde saptayabiliyor, sipariş takibini gerçekleştirebiliyor ve iş süreçlerini de dijital hale getirebiliyorlar.


Ofisim olarak biz de bu teknolojileri işletmelerin faydalanabileceği şekilde geliştiriyoruz ve yakın zamanda firmaların kod yazmadan, modelleme yöntemleri kullanarak ihtiyaç duydukları iş uygulamalarını hayata geçirmelerini sağlayan Türkiye’deki ilk yapay zeka destekli low-code platformunu hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

Robotlar 2030’a kadar 800 milyon kişiyi işsiz bırakacak!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.