Yapay zeka ve bulut teknolojilerinde devrim niteliğinde değişimler olacak

Hemen her alanda etkisini artırması beklenen yapay zeka teknolojileri kaliteli bir servis için bulut bilişim altyapısına ihtiyaç duyarken, bu ihtiyaç bulut bilişim teknolojilerinin gelişimini de zorunlu kılıyor.

Yapay zeka bulut teknoloji endüstri 4.0

Esnek ve kolay özelleştirilebilir bulut altyapısı üzerinden sunduğu iş uygulamalarıyla işletmelerin farklılaşan ihtiyaçlarına cevap veren Ofisim’in kurucusu ve CEO’su Serdar Turan, yapay zeka ve bulut teknolojilerinin iş dünyasına hızla dahil olduğunu ve önümüzdeki yıllarda devrim niteliğinde değişimler olacağını öngördüklerini söyledi.

Bu kapsamda Ofisim olarak çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Turan, yakında Türkiye’deki ilk yapay zeka destekli low-code uygulama geliştirme platformunu hayata geçirmeyi planladıklarını aktardı.


Başarılı bir yapay zeka uygulaması için yüksek miktarda verinin hızlı bir şekilde işlenmesi gerekiyor, bu da ancak bulut bilişim teknolojileriyle geliştirilen uygulamalar sayesinde mümkün hale geliyor.

Endüstri 4.0 neden bu kadar gündemde?

Bulut teknolojilerine dayalı yazılım uygulamaları büyük kapasitedeki veriyi kolayca depolayabiliyor ve bu verinin algoritmalarına işlenebilmesini sağlıyor. “Birçok firma henüz bu teknolojik dönüşümü tamamlamamış olsa da bu alanda önümüzdeki yıllarda devrim niteliğinde değişimler olmasını bekliyoruz” diyen Ofisim’in kurucusu ve CEO’su Serdar Turan, “Endüstri 4.0 kavramının bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi, bütün bu inovasyonun önümüzdeki yıllarda meyve vermeye başlayacağının görülmesidir.


Yapay zeka uygulamalarının diğer yazılımlara nazaran en önemli farkı, yeni verilere göre kendini adapte edebilmesi ve daha da geliştirebilmesi. Bizim de yol haritamızda benzer çalışmalar mevcut:

Kullanıcılara herhangi bir kodlama bilgisi gerekmeden uygulama geliştirme imkanı sunan Low-code platformumuz PrimeApps’i yapay zeka ile güçlendirerek, firmaların yeni bir uygulama oluşturma ve bir uygulamanın tüm yaşam döngüsü içerisinde etkin bir şekilde kullanımının sağlanması için son kullanıcıları yönlendirmeye dönük çalışmalar hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Verinin öneminin artmasıyla birlikte bulut teknolojilerinin işletmeler için vazgeçilmez bir unsur haline gelmeye başladığına değinen Turan, pek çok işletmenin bu teknolojileri iş süreçlerine dahil etme noktasında daha fazla istekli olduğunu dile getirdi. “Bu teknolojik dönüşümden kaçınmak mümkün değil. Çağa ayak uydurmak isteyen, verimliliklerini ve iş hacimlerini artırmak isteyen işletmeler şimdiden bu konuda önemli yatırımlar yapıyorlar” diyen Turan sözlerini şöyle sürdürdü:

Şirketler, yapay zeka sayesinde talep miktarını, stok durumunu ve üretim miktarını çok daha iyi hesaplarken, bulut tabanlı uygulamalar aracılığıyla kullanıcı ihtiyaçlarını doğru bir şekilde saptayabiliyor, sipariş takibini gerçekleştirebiliyor ve iş süreçlerini de dijital hale getirebiliyorlar.


Ofisim olarak biz de bu teknolojileri işletmelerin faydalanabileceği şekilde geliştiriyoruz ve yakın zamanda firmaların kod yazmadan, modelleme yöntemleri kullanarak ihtiyaç duydukları iş uygulamalarını hayata geçirmelerini sağlayan Türkiye’deki ilk yapay zeka destekli low-code platformunu hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

Robotlar 2030’a kadar 800 milyon kişiyi işsiz bırakacak!