Bedelli askerlik yasasından yararlanabilecek ünlüler

Bedelli askerlik uygulamasını da içeren torba yasa teklifi AK Parti tarafından Meclis Başkanlığına sunuldu. Peki hangi ünlüler bedelli askerlik yasasından yararlanabilecek?

Bedelli askerlik yasasından yararlanabilecek ünlüler

Bedelli askerlik uygulamasını da kapsayan torba yasa teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunuldu. Yaş sınırının 25, bedelin 15 bin TL olduğu teklifte, 28 günlük temel eğitim de yer alıyor. İşte bedelliden yararlanabilecek ünlüler

Çağatay Ulusoy (1990 doğumlu)

çağatay ulusoy bedelli askerlik

Edis Görgülü (1990 doğumlu)

Edis Görgülü (1990 doğumlu) bedelli askerlik

Can Yaman (1989 doğumlu)

Can Yaman (1989 doğumlu) bedelli askerlik

Metin Akdülger (1988 doğumlu)

METİN AKDÜLGER (1988 doğumlu)

Aras Bulut İynemli (1990 doğumlu)

Aras Bulut İynemli (1990 doğumlu) bedelli askerlik

Barış Arduç (1987 doğumlu)

Barış Arduç (1987 doğumlu) bedelli

Hilmi Cem İntepe (1992 doğumlu)

Hilmi Cem İntepe (1992 doğumlu) bedelli askerlik

İdo Tatlıses (1992 doğumlu)

İdo Tatlıses (1992 doğumlu)

Furkan Andıç (1990 doğumlu)

Furkan Andıç (1990 doğumlu) bedelli askerlik

Tolga Sarıtaş (1991 doğumlu)

Tolga Sarıtaş (1991 doğumlu) bedelli askerlik

Şükrü Özyıldız (1988 doğumlu)

Şükrü Özyıldız (1988 doğumlu) bedelli askerlik yasası

Yusuf Çim (1991 doğumlu)

Yusuf Çim: 1991 doğumlu bedelli

Berk Atan (1991 doğumlu)

Berk Atan (1991 doğumlu) bedelli askerlik

İlyas Yalçıntaş (1989 doğumlu)

İlyas Yalçıntaş: 1989 doğumlu bedelli

AK Parti, bedelli askerlik yasa teklifini Meclis Başkanlığına sundu

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlik düzenlemesinin de bulunduğu ‘torba yasa’ teklifini Meclis Başkanlığı’na sunduklarını bildirdi.


Muş’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Teklifimizi Meclis Başkanlığımıza teslim etmiş bulunmaktayız. Teklif içerisinde bedelli askerlikle ilgili düzenleme bulunmaktadır.

31 Aralık 1993 öncesi

Basında da bazı detaylar yazıldı. Ben rakamları teyit etmek istiyorum. 31 Aralık 1993 öncesi doğanlar yararlanabileceklerdir. Bedel 15 bin lira, yaş olarak da 25.

Engelli vatandaşlar

Engelli olup da askere elverişsiz olanlar da bu teklifle beraber askerlik görevini ifa etmiş sayılacaklardır. Bunlar tabi 28 gün temel askerliğe tabii olmayacaklar. Diğer bütün bu teklif kapsamında istifa edecek olanlar 28 günlük temel askerlik eğitimine tabii olacaklardır.

Yurt dışındaki vatandaşlar bedelliden nasıl yararlanabilecek?

Yurtdışında yerleşik olan vatandaşlarımız için 2000 euro’luk bedel söz konusu. Fakat onlar uzaktan eğitimle temel askerlik eğitimini almış olacaklardır.


28 gün görev süresi değişmiyor!

(28 günle ilgili düzenleme olacak mı?) Teklifte 28 gündür. Bununla alakalı herhangi bir düzenleme olmayacaktır. 28 gün temel askerlik eğitimi talep edilmektedir.

Çalışanlar izinli sayılacak

Kamuda ve özel sektörde çalışanlar, askerlik hizmeti noktasında müracaat etmeleri durumunda bu kanun kapsamında değerlendirilecek. Ve kendileri ücretsiz izinli sayılacaklardır. Yani iş akitleri fesih olmayacaktır. 28 günlük temel askerlik eğitimini yerine getirebileceklerdir.

1.3 milyon kişiyi ilgilendiriyor

Bundan önceki düzenlemede 200 bin kişinin müracaat ettiğini görüyoruz. Daha fazla rakamı beklemekteyim. Şu an için 1 milyon 324 bin civarında kişiyi ilgilendirmektedir düzenleme. Geçmiş dönemdeki katılımın çok çok daha üzerinde olacağını düşünüyorum.

Askerlik hizmetine başlamamış olanlar başvurabilecek. Başlamış olanlar zaten bir süreç içerisinde.

(1 Ocak 1994’lüler dahil mi?) 1 Ocak’ı koyarsınız, 2 Ocak bir gün der. Dolayısıyla bir noktada kesilmesi gerekiyor. 1 Ocak 94 veya 95 gibi uzatma yapılmayacaktır.

3 ay içinde başvuru yapılması gerekiyor


Teklife göre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamayıp, 31 Aralık 1993 tarihinden önce doğan bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.

Banka hesap işletim ücretlerini 10 yıl geriye dönük alabileceksiniz!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.