Dropshipping nedir? Nasıl yapılır?

TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, son dönemde yükselişe geçen ve kısa zamanda zengin olma hayallerine sürükleyen dropshipping yönteminin gerçekçi avantajları ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

dropshipping

Ticimax E-ticaret Akademi bünyesinde ücretsiz dropshipping eğitimlerine başladıklarını aktaran Çiğdemli, “İnternette kısa zamanda bu yöntemle zengin olmayı vaat eden hayal tacirlerine karşı tedbirli olunmalı” uyarısında bulundu.

TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, internette “kısa zamanda zengin olmayı” vaat eden reklamların da etkisiyle girişimci gençler arasında popüler hale gelen dropshipping yönteminin gerçek avantajları ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda şunları aktardı:


Çin’den ABD’ye

“Ülkeler arası fiyat farklarını kullanıp, ucuz ürün tedarik eden firmaların malını ekonomik refah seviyesinin yüksek olduğu ülkelerdeki tüketicilere satarak aracılıktan kazanma yöntemi olarak tanımlayabileceğimiz dropshipping yöntemi, tüm dünyada yükselişe geçen bir e-ticaret modeli. Stok tutmadan ticaret yapmayı mümkün kılan bu yöntem, sermayesiz ve risksiz bir model olduğu için, özellikle e-ticarete yeni başlayan girişimciler için pek çok avantaj sunuyor. Dropshipping tedarik yönteminin 2020 yılına kadar tüm online satışların yüzde 20’sini oluşturacağı tahmin ediliyor.

Ülkemizde daha çok AliExpress aracılığıyla Çin’deki 3. parti tedarikçilerin ürünlerini listeleyerek, dropshipping siteleri üzerinden Amerikalı tüketicilere satmak şeklinde kullanılan Dropshipping yöntemi, İspanya, Hollanda ve Norveç gibi ülkelerde de popüler.

Siparişin teslimatını tedarikçi firma gerçekleştirdiği için, satışa aracılık eden kişinin herhangi bir kargo maliyeti de olmuyor. Akıllara hemen “Örneğin Amerikalı tüketici neden AliExpress’ten 1 dolara alacağı ürünü benden 3 dolara alsın ki?” sorusu takılıyor. Ülkeler arası fiyat farkları işte bu noktada devreye giriyor.

Bir Amerikalı 1 dolar ile 3 dolar arasındaki farkı önemsemiyor. 3 dolarlık malı 1 dolara bulur muyum araştırmasına girmiyor. Hoşlandığı bir ürüne ilk denk geldiği yerden siparişi veriyor. Tabi kendisi için pahalı kategorisine girecek ürünler için bu çok geçerli olmuyor.

O nedenle dropshipping ile satılacak ürünler konusunda çok iyi bir pazar araştırması yapılmalı. Hem her yerde çok olmayan özel ürünler, hem de potansiyel müşteriniz için ucuz kategorisine girecek ürünler seçilmeli.


Son verilere göre, 2016 yılında ABD’deki kredi kartları üzerinden 394 milyar dolarlık internet alışverişi yapılmış. Bu rakam her yıl ortalama yüzde 40 büyüyor. Dropshipping yöntemiyle her gün yüz binlerce ürün satılıyor.”

Gerçek dışı hayal tacirlerine dikkat!

“Dropshipping modelinde aracı satıcının yapması gereken en önemli şey güvenilir bir tedarikçi bularak ürünü doğru pazarlamak ve doğru tüketici kitlesine ulaştırmak. Facebook, Instagram ve Google reklamlarına iyi derecede hakim olmak gerekiyor.

Ancak internette dropshipping yaparak kolayca zengin olunacağını iddia eden, girişimcileri gerçekdışı hayallere yönlendiren hayal tacirlerine karşı da dikkatli olunmalı. İnternette bu yöntemin eğitimini veren kaliteli online kurslar olduğu gibi, insanları boş hayallere sürükleyerek kendi cebini doldurma peşinde olanlar da var.

Biz Ticimax bünyesinde yer alan E-ticaret Akademi’de ücretsiz dropshipping eğitimlerimize başladık. 6 bine yakın müşterimiz olduğu için bu eğitimin e-ticaret yapan ve yapmak isteyenlere doğru kaynaktan aktarılması gerektiğine inanıyoruz. Girişimcilerin “kısa zamanda zengin olmanın yolu” söylemleriyle online kurslara müşteri çekmeye çalışanlara karşı tedbirli olması gerek.”

Dropshipping nasıl yapılır?

Dropshipping yapmaya başlamadan önce kaliteli bir e-ticaret ve ödeme altyapısına sahip olmanın önemine vurgu yapan Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli şu bilgileri paylaştı:


Doğru reklam ve pazarlama modellerini kullanarak çektiğiniz müşteri, e-ticaret sitenizi ziyaret eder ve satın alma yapar. Gelen sipariş üzerine aracı satıcı siparişi tedarikçisine geçer ve müşterinin isim, adres ve kargo bilgilerini tedarikçiye belirtir. Tedarikçi ürünü kargolar ve ödemeyi aracıdan alır. Tüm bu işlemlerin hem teknik hem yasal açıdan sorunsuz ilerlemesi için kaliteli bir e-ticaret altyapısı ve ödeme altyapısı kritik öneme sahip.

Türkiye’de kişi başı e-ticaret 181 dolar


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.