İstanbul Modern Sinema’da Nick Cave ile bir hafta sonu

İstanbul Modern Sinema, Nick Cave konseri öncesi 7-8 Temmuz tarihlerinde sanatçıya özel bir sinema programı hazırladı.

istanbul modern nick cave

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş.’nin katkıları ve İKSV işbirliğiyle, müzik kariyerinin 45. yılına giren Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve oyuncu Nick Cave’i 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında 10 Temmuz’da KüçükÇiftlik Park’ta vereceği konserinden önce beyazperdede sinemaseverlere buluşturuyor.

Cave’in sesi, müziği, metni ve kendisini göreceğimiz filmler 7- 8 Temmuz’da “Nick Cave ile Bir Hafta Sonu” adlı programla sunulacak.

Cave hayranlarının sadece bir hafta sonu için hazırlanan bu özel seçkide izleyebileceği filmler ise şöyle sıralanıyor: Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikasti (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford, 2007),One More Time with Feeling, 2016,Kanunsuzlar (Lawless, 2012),ve Dünyada 20.000 Gün (20,000 Days on Earth, 2014)


Okyay ve Danişmend ile Cave’in müziği üzerine bir söyleşi

Program kapsamında, 7 Temmuz Cumartesi günü saat 17.00’de Gülşah Güray moderatörlüğünde, Sevin Okyay ve Melis Danişmend ile Cave’in müziği ve sinema ile olan ilişkisi üzerine bir söyleşi düzenlenecek. Söyleşinin ardından Radyo Eksen müzikleriyle sinemaseverle buluşacak.

Nick Cave ile bir hafta sonu programı:

One more tıme wıth feeling, 2016

İngiltere, Fransa

Yönetmen: Andrew Dominik

One More Time with Feeling, Nick Cave’in oğlu Arthur’un ölümünden sonra,Nick Cave & The Bad Seeds’in Brighton’da kaydettikleri Skeleton Tree albümünün yaratım sürecine ve onu çevreleyen kişisel travmalara odaklanan bir müzik belgeseli.

Program kapsamında izleyeceğiniz diğer bir film olan Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı’nın da yönetmeni Andrew Dominik imzalı belgesel Nick Cave’in albümün stüdyo kaydı sırasında içinden geçtiği zor döneme ve özel hayatına çok yakından tanıklık ediyor. Grubun stüdyo kaydı sırasındaki etkileyici canlı performansları ve Nick Cave röportajlarıyla dolu, sade olduğu kadar içten bir yapım.

Dünyada 20.000 gün (20,000 days on earth), 2014

İngiltere

Yönetmenler: Iain Forsyth, Jane Pollard

Nick Cave’in Push the Sky Away albümünün kayıtlarına başladığı ve yaşamının 20,000. gününe denk gelen zaman diliminin canlandırması olan Dünyada 20,000 Gün, sanatçının yaratıcı kimliğini mercek altına alan, sıra dışı bir biyografik belgesel.

Güncel sanatçı ikilisi Iain Forsyth ve Jane Pollard’ın yönettiği filmde Nick Cave, kariyerinin iniş çıkışlarını, ilham kaynaklarını, deneyimlerini, üretim süreçlerini ve hayatında iz bırakan sanatçılarla olan anılarını kendi sesiyle anlatarak izleyiciyi zihninin derinliklerinde büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.


Kanunsuzlar (Lawless), 2012

ABD

Yönetmen: John Hillcoat

Oyuncular: Shia LaBeouf, Tom Hardy, Gary Oldman, Jessica Chastain

Nick Cave’in senaryosunu yazdığı ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye aday gösterilen Kanunsuzlar, Matt Bondurant’ın kendi ailesinin gerçek hikayesini anlattığıDünyanın En Islak Kasabası (The Wettest County in the World) adlı romanından uyarlanmış. Film, 1930’larda Virginia eyaletinin Franklin kasabasında yaşayan ve ülkedeki içki yasakları sırasında kaçak içki üretip ticaretini yapan Bondurant kardeşlerin hikayesini anlatıyor.

Yasadışı üretimlerine paravan olarak benzinci ve restoranlarını kullanan kardeşler, kasabanın güvenlik güçleri tarafından ziyaret edilir. Bondurant kardeşlerin yasadışı işlerine devam edebilmeleri için kendilerinden rüşvet isteyen kanun adamlarını inatla reddetmeleri işleri kanlı bir savaşa dönüştürecektir.

Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı (The assasınatıon of Jesse James by the coward Robert Ford), 2007

İngiltere, ABD, Kanada

Yönetmen: Andrew Dominik

Oyuncular: Brad Pitt, Casey Affleck, Sam Shepard

Andrew Dominik’in Robert Hudson’ın romanından uyarladığı filmde batının en hızlı silahı olarak ün salmış tekinsiz kanun kaçağı Jesse James’in, efsaneleşerek günümüze kadar ulaşan vurulma olayının perde arkası konu alınıyor.


Jesse James’in ve onun şaşırtıcı katilinin özel yaşamlarını farklı bir bakış açısıyla irdeleyen bu psikolojik drama, Nick Cave ve Warren Ellis’in insanın içine işleyen tüyler ürpertici müziğiyle şiirsel bir westerne dönüşüyor. Başrollerinde Brad Pitt, Casey affleck gibi yıldızları göreceğiniz film, En İyi Sinematografi ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Casey Affleck) dallarında Oscar’a aday gösterildi.

Bu yaz izlenmesi gereken 14 sinema filmi önerisi